خانه > سلامت > والدین مؤثرترین عامل در روند بهبود کودکان اتیسمی – بیماری – مراقبت-سلامت

والدین مؤثرترین عامل در روند بهبود کودکان اتیسمی – بیماری – مراقبت-سلامت


سلامت نیوز:صاحب امتیاز طرح غربالگری اختلال اتیسم در استان یزد با بیان این که طرح شناخت کودکان و مداخلات زودهنگام می‌تواند نتایج خوبی به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: والدین مؤثرترین عامل در روند بهبود کودکان مبتلا به اختلال اتیسم هستند .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،«پروانه کریمی» ، با اشاره به ضرورت اجرای طرح غربالگری اختلال طیف اتیسم، بیان کرد: این طرح از بهمن‌ماه سال گذشته با هماهنگی سازمان‌های مربوطه از جمله مرکز بهداشت و مهدهای کودک و غیره در استان آغاز شده است.

وی توزیع کتابچه، پرسش‌نامه و نصب بنرهای مختلف در سطح شهر برای آگاه‌سازی مردم در مورد این طرح غربال‌گری را از اقدامات انجام شده در سال گذشته ذکر و تصریح کرد: انجام این اقدامات باعث شد که خانواده‌ها بیشتر از وجود این اختلال آگاه شوند .

کریمی خاطرنشان کرد: فرم‌هایی که توسط مرکز بهداشت یا مهد کودک‌ها با همکاری خانواده‌ها تکمیل شده است به مرکز غربال‌گری ارجاع می‌شوند و از بین آنها پرسش‌نامه‌هایی که به سه سؤال یا بیشتر پاسخ درست داده شود، مجددأ به مرکز دعوت می‌شوند .

وی با بیان این که تست هیوا برای شناسایی بچه‌های اتیسم کاربرد دارد، تصریح کرد: در این تست 10 سؤال که مربوط به بچه‌ها اتیسم است، گنجانده شده که در بین آنها اگر به سه سؤال پاسخ درست داده شود، نیاز به حضور مجدد خانواده و بررسی کارشناسانه‌تر در این رابطه است.

صاحب‌امتیاز طرح غربالگری اختلال اتیسم با بیان این که تاکنون علت اختلال اتیسم شناخته نشده است، تصریح کرد: این اختلالی است که سیستم اعصاب مرکزی را دچار اختلال می‌کند و باعث می شود کودکان در زمینه‌ی ارتباط اجتماعی دچار مشکل شوند .

وی با اشاره به این که برای تشخیص این اختلال لازم است که یک مجموعه علائم وجود داشته باشد، عنوان کرد: این بچه‌ها در ارتباط‌های چشمی با دیگران مشکل دارند و معمولاً به طرف مقابل با گوشه‌ی چشم نگاه می‌کنند .

این مقام مسئول افزود: این کودکان به صدا بیشتر از تصویر تمایل دارند و با بچه های دیگر ارتباط اجتماعی ندارند .

کریمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که نمی‌توان اختلال اتیسم را کاملاً از بین برد، اظهار کرد: این اختلال قابل کنترل است و ما تلاش می کنیم که ارتباط با دیگران را به آنها آموزش دهیم .

صاحب‌امتیاز طرح با اشاره به این که بچه‌های اتیسم نیاز به کار توانبخشی دارند، تصریح کرد: موسسات اتیسم زیرنظر سازمان بهزیستی مشغول به کار هستند .

وی با بیان این که طرح شناخت بچه‌ها و مداخلات زودهنگام می‌تواند نتایج بهتری در پیشگیری و درمان آنها به همراه داشته باشد، تصریح کرد: چون سن طلایی آموزش زیر هفت سال است بنابراین مداخلات درمان هم باید زودتر انجام شود و با آموزش به والدین که نقش بسزایی در روند بهبود کودکان دارند، می‌توانیم کمک بیشتری به آنها کنیم .

کریمی با اشاره به این که از بین 108 نفری که تاکنون در استان غربالگری شده‌اند، تنها سه یا چهار نفر دارای اختلال بودند، اظهار کرد: از این تعداد خانوار، 21 فرم پرسشنامه دوباره ارائه شد و در مرحله دوم نیز که آغاز شده است، از 10 خانواده دعوت شد که با فرزندانشان به مرکز بیایند و از آنها تست گرفته شود .

مدیر مرکز غربالگری اختلاف طیف اتیسم شهر یزد با بیان این که آموزش در این مرکز چند مرحله‌ای است، گفت: ارائه کتابچه آموزش به والدین از جمله مراحل آموزشی در مرکز غربالگری اتیسم است .

وی در ادامه، ارائه لوازم فعالیت عملی در کارگاه‌ها را از دیگر مراحل آموزش این مرکز دانست و بیان کرد: در این کارگاه‌ها، والدین با نحوه عملکرد خود با کوکانان و افزایش تحرکات بدنی آنها بیشتر آشنا می‌شوند.

کریمی در پایان نیز با بیان این که هم‌اکنون دوره‌های آموزشی این مرکز در مرحله مقدماتی است، خاطرنشان کرد: طرح غربال‌گری اتیسم هنوز در مرحله شناخت است لذا به تعداد کافی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی نرسیده است.


والدین مؤثرترین عامل در روند بهبود کودکان اتیسمی – بیماری – مراقبت
کپی رایت: منبع مطلب