Home > سلامت > اعتراض به مافياي ويزا در کمپين «حق سفر داريم» – گردشگری – سلامت اجتماعی-سلامت

اعتراض به مافياي ويزا در کمپين «حق سفر داريم» – گردشگری – سلامت اجتماعی-سلامت

[ad_1]

سلامت نیوز:رئيس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي و هوايي ايران گفت: دپو‌کردن «نوبت مصاحبه ويزا» در آژانس‌هاي مسافرتي، کذب و نوعي سياه‌نمايي است.
به گزارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: دريافت ويزا به‌ويژه از نوع شينگن و البته به‌تازگي برخي کشورهاي آسياي شرقي، هيچ‌وقت بدون حاشيه نبوده است. از پيدانکردن وقت سفارت کشورهاي اروپايي و گاهی آسيايي و محدودشدن اين امتياز در بين گروهي خاص گرفته تا پول‌هاي کلاني که اين ميان براي دريافت خدمت ويزا، جابه‌جا مي‌شود. اعتراض دراين‌باره به‌تازگي در قالب کمپيني مردمي با عنوان «حق سفر داريم» بروز کرده و خواهان برخورد قاطعانه‌تر نهادهاي قضايي و ديپلماسي با مافياي وقت مصاحبه ويزا در سفارتخانه‌ها شده است.
وزارت امورخارجه هم‌راستا با اين اعتراض‌ها، بيانيه‌اي را صادر کرده که ضمن دادن اطمينان به اتباع و شهروندان کشورمان، بر غيرقانوني‌بودن هرگونه معامله بر سر اخذ رواديد و زمانبندي مربوط به آن تأکيد کرده و به اين واسطه‌ها و دلالان و رابطان و عوامل آنها در سفارتخانه به جد اخطار داده که «در صورت تداوم چنين رفتارهايي با قاطعيت با آنها برخورد کرده و عوامل و عناصر ذي‌مدخل در اين فرايند غيرقانوني و خلاف شئون ديپلماتيک را تحت پيگرد قانوني قرار خواهد داد.»
وزارت امورخارجه همچنين اعلام کرده؛ مصمم است با جديت و با بهره‌گيري از تمام ظرفيت‌هاي ديپلماتيک موجود، اجازه ندهد که احترام ايران و ايراني توسط اين سوداگران، مورد بي‌حرمتي قرار گرفته و خدشه‌اي به آن وارد شود.


دستگاه ديپلماسي کشورمان که حمايت از حقوق و منافع اتباع و شهروندان يک کشور در هر نقطه‌اي از جهان ازجمله وظايف ذاتي‌اش است، در آن بيانيه که به‌تازگي (۳۰ خرداد) منتشر شده، درخواست کرده که براي ريشه‌کن‌کردن اين معضل، از هرگونه همکاري با عوامل مذکور خودداري و ضمن معرفي اين افراد، در امر مقابله و رفع اين معضل ياري رسانند.
يک شبکه پيچيده در کنار برخي سفارتخانه‌ها با ورود به موضوع اخذ ويزا يا دادن نوبت، سريع فعاليت کرده و پول هنگفتي را طلب کرده و مردم را دچار مضيقه مي‌کند.
بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت‌ امورخارجه سال گذشته نيز دراين‌باره اظهارنظري داشت و گفته بود: «متأسفانه شاهد هستيم باتوجه به تقاضاي شهروندان ايراني براي سفر و اخذ ويزا و مراجعه به سفارتخانه‌هاي مختلف، مدتي است مشاهده مي‌شود يک شبکه پيچيده در کنار برخي سفارتخانه‌ها با ورود به موضوع اخذ ويزا يا دادن نوبت سريع‌تر فعاليت کرده و پول هنگفتي طلب کرده و مردم را دچار مضيقه مي‌کنند. دو ماه پيش در بيانيه‌اي تلاش کرديم به شهروندان در اين مورد اطلاع‌رساني کنيم. از برخي سفارتخانه‌ها مي‌خواهم باتوجه به اين موضوع متوجه تبعات آن براي سفارت و کشور خود باشند.»
قاسمي همچنين اظهار کرده بود: «ما به نهادهاي مربوطه و امنيتي اطلاع داده و ممکن است با افرادي که با اين شبکه‌هاي مافيايي ارتباط دارند، برخورد کنيم. اين اقدامي زشت و خبيثانه است و اميدواريم بر اين موضوع فائق آييم. سفارت‌هاي خارجي براي دفاع از حيثيت خود بايد با اين گروه‌ها مقابله کنند تا متهم به خلافکاري نشوند.»


اين وزارتخانه در بيانيه اخير نيز يادآور شده است؛ «به‌طورمستمر درحال رصد اوضاع است و تذکرات لازم از کانال‌هاي مرسوم ديپلماتيک را به برخي از سفارتخانه‌هاي خارجي مقيم در کشورمان نيز داده و در برخي موارد به نتايج مثبت رسيده است.»
در سوي ديگر اما محمدحسن کرماني، رئيس هيأت‌مديره انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي و هوايي کشور، با رد تخلفات مربوط به ويزا که به آژانس‌هاي مسافرتي به‌عنوان «دپوکنندگان نوبت مصاحبه در سفارتخانه‌ها» نسبت داده شده، به ايسنا گفت: صدور ويزا طبق مصوبه دولت و بند «ب» (اجراي تور)، يکي از وظايف تعريف‌شده‌ دفاتر خدمات مسافرتي است. درواقع آژانس‌ها طبق وظيفه قانوني خود، خدمات مربوط به ويزا را ارائه مي‌دهند و منطقي و قانوني نيست گناه يک نفر به پاي همه نوشته شود.
او توضيح داد: خدمتي که آژانس‌ها در بخش ويزا ارائه مي‌دهند، اغلب از توان و آگاهي متقاضي خارج است و اگر مشکلاتي پيش مي‌آيد، به خاطر حجم بالاي تقاضاست. حساب کنيد ما در کشوري با ۸۰ ميليون نفر جمعيت زندگي مي‌کنيم که ممکن است در يک زمان چندين هزار نفر براي گرفتن وقت مصاحبه در سفارتخانه‌اي اقدام کنند و سيستم و ظرفيتي که آن سفارتخانه و کشور مقصد تعيين کرده، جوابگو نباشد، اين اتفاق که ديگر در حوزه‌ اختيار آژانس‌دار نيست که محکوم به مداخله، تخلف يا کارشنکي مي‌شود.
او درعين‌حال تأکيد کرد: ارائه خدمت از سوي معدود آژانس‌ها به معني دپو‌کردن نوبت مصاحبه ويزا نيست و مطالبي که دراين‌باره گفته مي‌شود، کاملا سياه‌نمايي و کذب است.
کرماني با بيان اينکه هر کشوري در صدور ويزا قوانين خاص خود را دارد و طرف مقابل نمي‌تواند در آن مداخله کند، افزود: مثلا وزرات‌ امورخارجه ايران باتوجه به ظرفيت و تواني که در فرودگاه امام خميني(ره) دارد، اوايل امسال (بعد عيد) به آژانس‌هاي گردشگري کشورمان اعلام کرد؛ به گروه‌هاي گردشگري بالاي پنج نفر که بدون پرداخت هزينه‌ي ويزا به فرودگاه مراجعه مي‌کنند، ويزا نخواهد داد و درخواست کرده بود هزينه ويزا براي اين گروه‌ها، پيش از ورود به ايران پرداخت شود. با اين کار، ميزان معطلي در صف بانک و متعاقبا صدور ويزا، کاهش پيدا مي‌کرد. اين سياست براساس توان ما در فرودگاه اتخاذ شده، حالا آن کشورها هم که به ايراني‌ها ويزا مي‌دهند، حتی چنين سياست‌ها و ظرفیت‌هايي دارند، ما چه‌کار مي‌توانيم انجام دهيم.
آژانس‌ها خدمتي را در بخش ويزا ارائه مي‌دهند که اغلب از توان و آگاهي متقاضي خارج است. آيا خلاف‌شرع اتفاق افتاده؟ اگر اين خدمات بد و دلالي است، مردم استفاده نکنند.


وي اضافه کرد: سفارتخانه‌هاي خارجي که نمي‌توانند به دفتر صدور ويزا تبديل شوند، حتما ظرفيت پذيرش تعيين‌شده‌اي دارند. اگر هم شرايط صدورِ نوبت مصاحبه، اينترنتي شده، حتما به اين خاطر بوده که به وضعيت سابق، ساماني داده شود اما چون متقاضي زياد است، ترافيک ايجاد مي‌شود و خط مي‌خوابد و مسائل پشت‌پرده‌اي که به يک کشور خارجي ربط دارد و ما کاري نمي‌توانيم بکنيم، پيش مي‌آيد. اين دليل نمي‌شود سريع عده‌اي آژانس‌دار را به تخلف يا سودجويي و زياده‌خواهي متهم کنند يا سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري طوري بي‌تفاوت رفتار کند که انگار اين آژانس‌ها عمل خلافي را خارج از وظيفه ذاتي خود انجام مي‌دهند.
رئيس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي و هوايي ايران ادامه داد: آژانس‌دار از فرصتي که وجود دارد براي ارائه خدمات ويزا استفاده مي‌کند و در ازاي آن پول مي‌گيرد، آيا خلاف‌شرع اتفاق افتاده؟ اگر کارمندي نيمه‌شب نوبت مصاحبه ويزا بگيرد و فرم‌هاي انبوه را به جاي متقاضي اصلي پُر کند و در ازاي اين کار پول بگيرد، تخلف کرده است!؟ اگر اين خدمات بد و دلالي است، خوب مردم استفاده نکنند. اين خدمات اختياري و انتخابي است.
او همچنين گفت: اگر مردم نگران حواشي ويزا هستند، طبق ماده «۲۲۱» بخش معاملاتِ قانون مدني، با ارائه‌کننده آن خدمت، قرارداد ببندند، اين‌طوري تکليف هم مشخص مي‌شود.


وي همچنين تأکيد کرد: سيستم صدور ويزا در هر کشوري مشخص است، ما نمي‌توانيم دراين‌باره دخالت کنيم؛ ضمن اينکه مسئول و متولي پيگيري اين جريان وزارت امورخارجه است، وقتي ورود نمي‌کند، يعني نمي‌تواند در اين کار مستقيما دخالتي داشته باشد. کرماني درباره نظارت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري بر اين جريان با توجه به آنکه گفته مي‌شود ارائه خدمت ويزا جزء وظايف تعريف‌شده در بند «ب» براي آژانس‌هاي گردشگري است، اظهار کرد: اگر نظارت به معناي رسيدگي به دعاوي است که به اين سازمان ارتباطي پيدا نمي‌کند. اگر مردم قرارداد ببندند و با تخلفي مواجه شوند، مي‌توانند به دستگاه قضايي مراجعه و از آن طريق درخواست رسيدگي بدهند.

[ad_2]
اعتراض به مافياي ويزا در کمپين «حق سفر داريم» – گردشگری – سلامت اجتماعی
کپی رایت: منبع مطلب