Home > سلامت > نقش سازمان نظام پزشکی در ساماندهی “طبابت”/پیگیرترین‌ها را انتخاب کنید – جامعه پزشکی-سلامت

نقش سازمان نظام پزشکی در ساماندهی “طبابت”/پیگیرترین‌ها را انتخاب کنید – جامعه پزشکی-سلامت

[ad_1]

سلامت نیوز:رییس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی در آستانه برگزاری هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی در قالب یادداشتی توصیه‌هایی را به جامعه پزشکی ارایه داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر ایرج فاضل – رییس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی و رییس جامعه جراحان ایران در آستانه برگزاری هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی در مطلبی آورده است:« انتخابات سازمان نظام پزشکی در دوره‌ای که پیش رو قرار دارد تفاوت‌های اثرگذاری با سایر دوره‌های قبل خواهد داشت، اگر پزشکان با مشارکت حداکثری خود توانمندترین و پیگیرترین افراد را انتخاب کنند.

تردید نیست که سازمان نظام پزشکی یکی از مهم‌ترین و کارسازترین تشکیلات در کشور است. در ارتباط با مراجع عالی کشور، سازمان نظام پزشکی حلقه اتصال بین گروه های پزشکی و مسئولین مملکتی است. سازمان نظام پزشکی نقش بسیار عمده‌ای در سامان‌دهی بخش سلامت به عهده دارد. بنابراین یک نظام پزشکی قوی، مقتدر و کارآمد می‌تواند در سامان دادن امور طبابت در مملکت بسیار تاثیر گذار باشد.

با این دیدگاه با حمایت گسترده پزشکان و افراد جامعه پزشکی در همه رده‌ها ما می‌توانیم یک سازمان نظام پزشکی مقتدر و کار آمد تشکیل دهیم.
قانون سازمان نظام پزشکی در ابتدای تصویب یکی از پیشرفته‌ترین قوانین مصوب محسوب می‌شد، اما متاسفانه تغییراتی در قانون نظام پزشکی بوجود آمد و اختیاراتی که بسیار مهم بود از نظام پزشکی سلب شد. به نظر می‌رسد این تغییرات نه تنها هیچ کمکی به بهتر شدن اوضاع نکرد، بلکه باعث ایجاد یک نوع هرج و مرج نسبی نیز گردید.

در این خصوص قسمت‌های حذف شده و تغییر یافته قانون جدید باید اصلاح شوند و به همان صورت که به صلاح جامعه است اجرا گردد؛ حتی در مواردی بهتر است اختیاراتی به مسئولیت‌های سازمان نظام پزشکی افزوده شود، زیرا کارهایی وجود دارد که می‌توان از عهده وزارتخانه و مراجع رسمی برداشت و بر عهده نظام پزشکی واگذار کرد که بتواند با اقتدار و با اختیارات بیشتر و مناسب‌تر این مجموعه عظیم را اداره کند.

یک موضوع مهم در ارتباط با استقبال پزشکان و رای دهندگان در انتخابات سازمان نظام پزشکی وجود دارد و آن مهم، همانند همه انتخابات‌ها، هرچه تعداد شرکت کنندگان بیشتر باشد اعتبار افرادی که انتخاب می‌شوند بالاتر می‌رود. ما امیدوار هستیم که همکاران این همت را داشته باشند و هر چهار سال یک بار برای خود و حرفه‌شان وقت بگذارند و پای صندوق‌های رای بیایند تا بهترین‌ها و افراد شایسته انتخاب شوند.

از موضوعاتی که امسال نسبت به دوره‌های قبل مطرح می‌شود، دقت نظر بر روی لیست‌ها و فهرست‌هایی است که باید همکاران پزشک به آن توجه کنند.
در سال‌های اخیر و در برخی انتخابات‌ها معمولا لیست‌ها نقش عمده‌ای دارند. به عنوان مثال در انتخابات مجلس شورای اسلامی و بخصوص شورای شهر، لیست نامزدهای انتخاباتی نقش بسزایی دارند.

اعتبار فهرست کاندیداها به اعتبار افراد موجود در لیست و صادر کنندگان لیست بستگی دارد؛ یعنی هر چقدر افرادی که اعتبار لیست را تهیه می‌کنند در نظر همکاران بالاتر باشند، کاربری و رای دادن به اعضا لیست بیشتر می‌شود. این روش به انتخاب افراد شایسته و لایق‌تر از میان رای‌ها کمک می‌کند. البته مجمع انجمن‌های علمی و پزشکی لیستی تهیه کرده که در شرف تکمیل است. بدین ترتیب فهرست کاندیداها به انتخاب کنندگان کمک فراوانی می‌کند. برای اینکه حضور آنها ضمانت اجرایی داشته باشد برای احقاق حق پزشکان و اعضا سازمان نظام پزشکی از میان نامزدها افرادی را باید انتخاب کرد که تجربه و سابقه اجرایی دارند. کسانی که شهامت برخورد با مسایل را داشته و خوشفکر نیز هستند. اینها افرادی خواهند بود که می‌توانند در لیست‌ها بر اساس سوابق منتخب شوند.
به لطف پروردگار و همت بالای همکاران جامعه پزشکی، امید است حضور پرشور و اشتیاقی در جمعه سی ام تیر ماه در سراسر کشور رقم بخورد تا بدین ترتیب منتخبین توانا و کارآمد در این دوره انتخابات سراسری سازمان نظام پزشکی سکاندار لایق در رسیدگی به مشکلات هموطنان و همکاران باشند.»

[ad_2]
نقش سازمان نظام پزشکی در ساماندهی “طبابت”/پیگیرترین‌ها را انتخاب کنید – جامعه پزشکی
کپی رایت: منبع مطلب