خانه > سلامت > متخصصان، بيماران را بيهوش نمي‌کنند؟ – تعرفه گذاری – نظام سلامت-سلامت

متخصصان، بيماران را بيهوش نمي‌کنند؟ – تعرفه گذاری – نظام سلامت-سلامت


سلامت نیوز:روزي خبر مي‌رسد که به‌دليل نبود تجهيزات پزشکي و نرسيدن اعتبارات برخي از بيمارستان‌ها اعمال جراحي غير‌ضروري را عقب مي‌اندازند و روزي ديگر همين اتفاق با دليلي ديگر تکرار مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: اين بار ماجرا اعتصاب بخشي از تيم جراحي است. مدتي است که خبر اعتراض متخصصان بيهوشي از نقاط مختلف کشور به گوش مي‌رسد. يک ‌بار اين اعتراض به شکل تجمع خودش را نشان مي‌دهد؛ بار ديگر در قالب يک بيانيه و درخواست از وزارت بهداشت و انگار اين بار نوبت به اعتصاب رسيده است، تا جايي که ديروز برخي رسانه‌ها نوشتند که خطر «توقف جراحي‌هاي الکتيو» و اعتراض گروهي از ارائه‌کنندگان خدمات سلامت به ويرايش مجدد يک کتاب به چالش مهم اتاق‌ عمل‌هاي بيمارستان‌ها تبديل شده و بيم آن مي‌رود که بيماران با وجود نوبت‌هاي بعضا طولاني، در انجام جراحي‌ها هرچند غيرضرور سرگردان بمانند. کتابي هم که از آن نام برده مي‌شود کتاب تعرفه‌هاست که اصلاح آن يکي از اصلي‌ترين برنامه‌هاي وزارت بهداشت در جريان اجراي طرح تحول سلامت بود؛ طرحي که در آن وزارتخانه سعي کرد با اصلاح تعرفه‌ها و واقعي‌کردن آنها کاري کند که ديگر مفهومي به نام زير‌ميزي در مراکز درماني وجود نداشته باشد. قرار شد ما‌به‌التفاوت اين رقم‌ها هم از محل اعتباري که براي طرح تحول سلامت در نظر گرفته شده بود، پرداخت شود اما تأمين‌نشدن بسياري از منابعي که وزارت بهداشت روي آنها حساب کرده بود و بدقولي طولاني‌مدت بيمه‌ها باعث شد که اصلاح تدريجي تعرفه‌هاي برخي از گروه‌هاي پزشکي تا حد زيادي متوقف شود و از طرفي برخي از گروه‌ها با کاهش 25 درصدي در تعرفه‌هايشان مواجه شوند. همين موضوع کاري کرده که الان آنها در صف اول معترضان به وزارت بهداشت قرار گرفته‌اند و اين نهاد را متهم به بي‌عدالتي مي‌کنند. متخصصان بي‌هوشي از جمله همين گروه‌هاي معترض هستند و حالا اعتراضشان رنگ و بوي اعتصاب گرفته است.

آتش اين اعتراض را واکنش قاسم جان‌ بابايي، معاون درمان وزير بهداشت شعله‌ور‌تر کرد وقتي که در شبکه‌هاي اجتماعي اين‌ طور پيچيد که او متخصصان بيهوشي را که سر کارشان حاضر نشوند تهديد به برخورد کرده است اما بلافاصله روابط عمومي اين معاونت نه‌تنها اين حرف‌ها را تکذيب کرد بلکه در واکنش ضمن تشکر از همه متخصصان بيهوشى‌ای که سال‌ها به مردم ايران به‌ويژه در بيمارستان‌هاى دولتى باوجود تأخير در پرداخت مطالبات قانونى خدمت کرده‌اند، از رؤساي محترم دانشگاه‌ها درخواست کرد در صورتي که عده معدودى از متخصصان بيهوشى استخدام در خدمات بيهوشي در جراحي‌هاي انتخابي و غيراورژانسي همراهي نکنند، براي ادامه روند خدمت‌رساني به هموطنان از پزشکان تمام‌وقت کمک خواسته شود.


آناهيتا کشاورزي، معاون سازمان بيمه سلامت نيز به اين اظهارات در فضاي مجازي واکنش نشان داد و در توضيحاتي درباره اتفاقي که در مورد تعرفه‌هاي متخصصان بيهوشي افتاده، گفت: «روند تصميم‌سازي درباره تعرفه‌هاي سالانه، با بررسي‌هاي کارشناسي و ارائه پيشنهادات به دبيرخانه شوراي‌ عالي بيمه آغاز مي‌شود که متشکل از نمايندگان سازمان‌هاي بيمه‌گر پايه، نظام پزشکي، سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و وزارت رفاه است. از آنجا که منابع حوزه بيمه سلامت محدود است و از‌سوي‌ديگر بيش از ٩٥ درصد منابع توسط دولت محترم اختصاص مي‌يابد؛ بنابراين بيمه‌ها موظف شدند تا متناسب با منابع، مصارف را تعريف کرده و پيشنهادات لازم را در جهت خريد خدمات در راستاي ايجاد تعادل منابع- مصارف اعلام کنند. با توجه به تصويب منابع براي سال ٩٦ معادل هزينه‌هاي سال ٩٥ براي سازمان بيمه سلامت، چاره‌اي به جز پيشنهاد کاهش تعرفه‌ها از سوي سازمان‌هاي بيمه‌گر نبود زيرا تجربيات سه سال اخير نشان مي‌دهد اجراي ساير روش‌هاي کنترل تقاضاي القايي و مديريت هزينه‌ها نظير پياده‌سازي راهنماهاي باليني، تغيير نظام پرداخت در بيمارستان‌ها، پياده‌سازي نظام ارجاع و پزشک خانواده و ساير راهکارهاي پيش رو، نياز به بسترسازي و صرف مدت زماني بيش از يک سال خواهد داشت.»

او ادامه داد: «در اين راستا ويرايش سوم کتاب در چارچوب فرايند مندرج در قانون احکام دائمي توسعه در نهايت در هيأت محترم دولت به تصويب رسيد و پس از تصويب جهت اجرا به دستگاه‌هاي ذي‌ربط از جمله سازمان بيمه سلامت ايران ابلاغ شده است.»البته به دنبال ويرايش کتاب تعرفه‌ها در سال ۹۳، برخي‌ها معتقد بودند که رشد تعرفه‌اي گروه بيهوشي حدود ۳۰ درصد بيشتر از ساير گروه‌ها بوده؛ مبحثي که متخصصان اين رشته آن را قبول ندارند و به کاهش تعرفه‌شان طي سه سال گذشته انتقاد دارند، تا حدي که عدم اجابت درخواستشان مبني‌بر توقف مصوبه شهريور، برخي اعتراض‌ها و حتي اعتصاب‌ها در انجام جراحي‌هاي الکتيو (غيراورژانسي) در برخي شهرها را به دنبال داشته است. در اين ميان به خطر‌افتادن سلامت مردم مسئله‌ای است که به اشکال مختلف طي چند روز گذشته مطرح شد، فارغ از اينکه اين اقدام متخصصان بيهوشي چقدر منطبق با سوگند پزشکي و پايبندي به آن است و مسئوليت خطرات احتمالي بيماران با کيست، شايسته است سياست‌گذاران و ارائه‌دهندگان خدمات هر چه سريع‌تر درباره آن به جمع‌بندي برسند تا سلامت مردم تحت‌تأثير مسائل و درخواست‌هاي صنفي قرار نگيرد. درهمين‌راستا دکتر ايرج حريرچي، قائم‌مقام وزير بهداشت روز گذشته در پاسخ به سؤالي درباره خبرهاي منتشر‌شده مبني‌بر اينکه متخصصان بيهوشي در چند بيمارستان خصوصي و دولتي شيراز دست از کار کشيده‌اند و جراحي‌هاي غير‌ضرور انجام نمي‌شود، ابراز اميدواري کرد که اين خبرها واقعي نباشند و گفت: «بعيد مي‌دانم که همکارانمان چنين کاري انجام داده باشند و اگر هم مسئله‌اي وجود داشته باشدف فکر مي‌کنم به‌زودي حل مي‌شود؛ البته ما خودمان هم تحت فشار هستيم. از طرفي وقتي بيماري بستري مي‌شود حتي اگر با يک ساعت تأخير کارش انجام شود، درست نيست.


وزير بهداشت نيز با همکاران بيهوشي جلسه‌اي مبتني‌بر تفاهم و همکاري داشتند و مباحثي در اين جلسه مطرح شد. بايد توجه کرد طبق بررسي‌ای که در دبيرخانه شوراي ‌عالي بيمه و کميسيون اجتماعي دولت انجام گرفت و با توجه به مقتضيات مختلف و نظراتي که وجود داشت، کتاب تعرفه‌هاي نسبي در شهريور تغييراتي کرد.»حريرچي با بيان اينکه ما حدود هزار بيمارستان داريم که اکثر آنها بدون خدشه کارشان را انجام مي‌دهند، گفت: «اگر هم اتفاقي از اين دست رخ داده باشد در موارد جزئي بوده است؛ البته ما بايد بررسي‌هاي لازم را انجام دهيم تا ببينيم قضيه چه بوده و بعد اظهارنظر کنيم.»او با بيان اينکه وزارت بهداشت با واقعي‌سازي تعرفه‌ها موافق است، ادامه داد: «حال سازمان‌هاي بيمه‌گر چه آنهايي که حق بيمه مي‌گيرند و چه آنهايي که تابع بودجه دولتي هستند، بايد بتوانند اين تعرفه‌ها را تأمين کنند؛ بنابراين واقعي‌سازي قيمت خدمات مورد نظر وزارت بهداشت است. همان‌طور که منتخبان جديد سازمان نظام پزشکي هم در موارد مختلف اعلام کردند، قطع رابطه مالي ميان بيمار و پزشک مورد نظرمان است و همه پزشکان هم معتقدند که افزايش تعرفه نبايد منجر به فشار مالي به بيماران شود؛ لذا تقويت بودجه بيمه‌ها ضروري است و بايد بدانيم که در يک محيط با مفاهمه کارها بهتر پيش مي‌روند.» روابط عمومي اين معاونت در اطلاعيه‌اي به نقل از معاون درمان وزارت بهداشت از رؤساي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي درخواست کرد در صورتي که عده معدودي از متخصصان بيهوشي استخدامي در ارائه خدمات بيهوشي در جراحي‌هاي انتخابي و غيراورژانسي همراهي نکنند، براي ادامه روند ارائه خدمات درماني به هموطنان از پزشکان تمام‌وقت کمک خواسته شود. درهمين‌راستا دکتر رضا امين‌نژاد، عضو انجمن بيهوشي در گفت‌وگو با ايسنا درباره علت ايجاد جريان اعتراضي متخصصان بيهوشي طي چند وقت اخير توضيح مي‌دهد و مي‌گويد: «قرار بود بعد از طرح تحول نظام سلامت کتاب ارزش‌گذاري خدمات پزشکي هر سال بازنگري شود. هرچند سال قبل تعرفه‌هاي بيهوشي کاهش داشت اما امسال نيز کاهش اين تعرفه‌ها ۲۵ درصد اعلام شد ولي در بررسي‌هاي ابتدايي کارشناسي رقم ۴۰ درصد کاهش نيز تأييد شده است. اين مصوبه در خرداد تصويب شد اما ابلاغ آن به‌دليل رايزني‌هايي که در حال انجام بود، چند ماه به تأخير افتاد. در سال ۹۳ و همزمان با آغاز طرح تحول، افزايش تعرفه‌ها در همه گروه‌هاي پزشکي تقريبا برابر با يکديگر اتفاق افتاد زيرا طرح تحول دو هدف عمده کاهش پرداختي از جيب مردم و برقراري عدالت بين‌رشته‌اي را مدنظر قرار داده بود.

قبل از سال ۹۳ دريافتي متخصصان بيهوشي به ازاي هر عمل جراحي، يک‌سوم تا يک‌پنجم و در مواردي به کمتر از اين رقم هم مي‌رسيد. علت آن هم دريافت‌هاي نامتعارف همکاران جراح بود. وزارت بهداشت تأکيد داشت در مرحله اول تعرفه‌گذاري خدمات در سال ۹۳، تعرفه گروه بيهوشي ۲۰ تا ۳۰ درصد بيشتر از ديگران بود اما در ويرايش سال ۹۴ اين تعرفه‌ها کاهش پيدا کرد. در کتاب سال ۹۵ نيز که امروز مورد اعتراض قرار گرفته است، دوباره کاهش پيدا کرد. يعني امروز دريافتي متخصصان بيهوشي در اعمال جراحي يک‌بيستم جراح است. در همه دنيا متخصصان رشته بيهوشي به‌دليل استرس بالا و حياتي‌بودن آن در عمل جراحي، برابر با جراح دستمزد دريافت مي‌کنند، حتي در مواردي بيشتر از جراح است.»او با تأييد اخبار مربوط به خودداري برخي متخصصان بيهوشي از انجام عمل‌هاي غيرضروري در برخي شهرها از جمله شيراز، شهرکرد و کرمان، ادامه مي‌دهد: بيش از 6 ماه است که پزشکان بيهوشي با ۲۵ نماينده مجلس، وزراي رفاه و بهداشت و معاون رئيس‌جمهوري رايزني مي‌کنند. همه اين افراد نيز غير‌کارشناسي‌بودن اين تعرفه‌ها را تأييد کرده و قول همکاري داده‌اند اما هيچ‌کس اقدامي انجام نداده است. به‌همين‌دليل پزشکان بيهوشي با اعلام قبلي در برخي شهرها اقدام به لغو اعمال جراحي الکتيو کردند اما به تعويق‌افتادن اين عمل‌ها جان بيمار را به مخاطره نمي‌اندازد. متأسفانه امروز عمل‌هاي جراحي‌اي انجام مي‌شود که ارزش پايه بيهوشي در آن صفر است و به اين متخصصان تنها هزينه پايشي که طي چند ساعت انجام مي‌دهند، تعلق مي‌گيرد. عضو انجمن بيهوشي درباره منافات اين موضوع با سوگند پزشکان در مورد متعهد‌بودن به حفظ جان بيماران نيز مي‌گويد: اين موضوع تيغي دولبه است. ۹۹ درصد همکاران ما با اين حرفه است که زندگي خود را مي‌گذرانند. اينکه بگوييم اين اقدام پزشکان منافاتي با قسم آنها دارد براي مدينه فاضله‌اي است که تصميم‌گيري در آن بر مبناي خرد‌جمعي صورت ‌گيرد، نه تصميم عده‌اي خاص. جامعه بيهوشي درخواست توقف مصوبه کاهش تعرفه‌هاي بيهوشي را دارد، تا زماني که بررسي‌هاي کارشناسي انجام شود.


متخصصان، بيماران را بيهوش نمي‌کنند؟ – تعرفه گذاری – نظام سلامت
کپی رایت: منبع مطلب