خانه > سلامت > خشک شدن اسرارآمیز عمیق‌ترین دریاچه جهان-سلامت

خشک شدن اسرارآمیز عمیق‌ترین دریاچه جهان-سلامت


خبرگزاری ایسنا: دریاچه بایکال، عمیق‌ترین دریاچه جهان، تحت تاثیر بزرگترین بحرانش در طول تاریخ معاصر است. این بحران همراه با ممنوعیت صید ماهی به خصوصی که این دریاچه قرن‌ها زیستگاه آن بوده، آغاز شده است.

به نقل از زی‌نیوز، در طول چند سال اخیر این دریاچه که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های بین‌المللی گردشگری محسوب می‌شود در اثر یک سری پدیده‌های مضر که بعضی از آنها همچنان بر دانشمندان آشکار نشده، فلج شده است.

این پدیده‌ها عبارتند از ناپدید شدن ماهی امول، رشد سریع جلبک‌های متعفن و مرگ گونه‌های بومی اسفنج‌های متعلق به منطقه وسیع 3.2 میلیون هکتاری این دریاچه.

این دریاچه یکی از بزرگترین ذخایر آب شیرین جهان است که یک پنجم این آب‌ها را در خود جای داده است. بایکال که در سیبری واقع در روسیه قرار دارد یکی از شگفتی‌های طبیعی جهان است که یونسکو آن را شایسته ثبت به عنوان یک میراث جهانی دانسته است.

تنوع زیستی بالای بایکال شامل بیش از 3600 گونه گیاهی و حیوانی است که اکثر آنها بومی این دریاچه هستند.

سازمان شیلات روسیه به خبرگزاری فرانسه اعلام کرده: دولت از ترس عواقب غیرقابل بازگشت صید بی رویه ماهیان امول، از ماه اکتبر ممنوعیت صید این ماهیان که از خانواده قزل‌آلا محسوب می‌شوند را تصویب کرده است.

این سازمان همچنین از کاهش زیست توده این ماهی در بایکال خبر داد و اعلام کرد: حجم آن‌ها از 25 میلیون تن در 15 سال پیش به 10 میلیون تن رسیده است.

حجم آب بایکال به آب‌وهوا بستگی دارد. در حال حاضر خشکسالی و کم عمق شدن رودخانه‌ها و کمبود مواد مغذی در آب‌های وابسته به این دریاچه به چشم می‌خورد. آب سطحی آن گرم‌تر شده و این گونه ماهیان آب گرم را دوست ندارند.


خشک شدن اسرارآمیز عمیق‌ترین دریاچه جهان
کپی رایت: منبع مطلب