خانه > سلامت > کودکان کار خارجی به کشورشان بازگردانده می‌شوند – سلامت اجتماعی-سلامت

کودکان کار خارجی به کشورشان بازگردانده می‌شوند – سلامت اجتماعی-سلامت


image 13960814549114 کودکان کار خارجی به کشورشان بازگردانده می‌شوند   سلامت اجتماعی سلامت

سلامت نیوز:رئیس سازمان بهزیستی کشور با اعلام این خبر که در حال تدوین آئین‌نامه ساماندهی کودکان کار هستند، از همکاری شش وزارتخانه بهداشت، امور خارجه، آموزش و پرورش، دادگستری، کار و اطلاعات برای تحقق این مهم خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت،انوشیروان محسنی بندپی، در تشریح روند ساماندهی کودکان کار گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، مدیریت و ساماندهی کودکان کار برعهده سازمان بهزیستی گذاشته شده است و ما نیز بر اساس این تکلیف قانونی، در حال تدوین آئین‌نامه‌ای هستیم تا نسبت به پذیرش و جذب آنها اقدام کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: هم‌اکنون این آئین‌نامه مراحل پایانی خود را طی می‌کند و در آن دستگاه‌هایی که در این زمینه می‌توانند همکاری کنند، از جمله شهرداری، وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و کمیته امداد امام خمینی (ره) مشخص شده‌ و تا دو هفته آینده نیز از آن رونمایی خواهد شد.

محسنی بندپی در بیان نحوه همکاری هر کدام از وزارتخانه‌های تعیین شده برای ساماندهی کودکان کار تصریح کرد: ممکن است برخی از این کودکان مبتلا به بیماری بوده و از توان مالی کافی برای هزینه‌های درمان برخوردار نباشند که وزارت بهداشت برای ورود به این بخش اعلام آمادگی کرده؛ همچنین برخی از این کودکان به دلایلی از ادامه تحصیل بازمانده اند، که وزارت آموزش و پرورش می‌تواند آنها را به چرخه تحصیل برگرداند، ضمن‌اینکه کمیته امداد نیز می‌تواند کودکان کاری را که خانواده‌هایشان آنها را به دلیل عدم تمکن مالی روانه خیابان‌ها کرده‌اند، تحت پوشش قرار دهد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با اشاره به شیوه ساماندهی کودکانی که توسط گروه‌های مافیایی کنترل می‌شوند، یادآورشد: در این مورد نیز نیروی انتظامی، دادستانی، دادگستری و وزارت اطلاعات برای شناسایی سردسته‌های این باندها وارد عمل خواهند شد، ضمن اینکه ساماندهی این کودکان، خود عاملی در جهت قطع ابزار فعالیت این باندهای مافیایی بوده، که در بخشی از آئین‌نامه بدان پرداخته‌ایم.

محسنی بندپی با اشاره به بخش دیگری از آئین‌نامه در حال تدوین سازمان بهزیستی برای ساماندهی کودکان کار خاطرنشان کرد: اگر قوه قضاییه بپذیرد، می توان کودکان کاری را که بیش از چهار بار پذیرش شده و تحت تربیت قرار گرفته اند، اما بار دیگر خانواده مطالبه کرده و برای بار پنجم با همان مشخصات وارد خیابان شده اند، بعد از پذیرش و تربیت مجدد از والدینشان سلب حضانت شود.

کودکان کار خارجی به کشورشان بازگردانده می‌شوند

وی در پاسخ به وضعیت کودکانی که از آن سوی مرزها برای کار در خیابان وارد کشور می شوند افزود: تاکنون شصت و دو درصد کودکان کاری که در تهران جمع‌آوری کرده‌ایم، غیر ایرانی و از اتباع افغانی، پاکستانی و بنگلادشی بوده‌اند، که در این رابطه نیز مکاتباتی با وزارت امور خارجه داشته‌ایم، تا اگر در میان آنها کودکانی بدون مدارک احراز هویت باشند، به کشورشان برگردانده شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، با انتقاد از نحوه جمع‌آوری کودکان کار که از طریق نیروی انتظامی صورت گرفته بود، آن را اقدامی موقتی و خارج از پروتکل و نظارت سازمان بهزیستی دانست، که با اعتراض این سازمان متوقف شده است، همچنین تاکید کرد مشارکت سازمان‌های مردم نهاد، بهترین راه ساماندهی کودکان کار خواهد بود.


کودکان کار خارجی به کشورشان بازگردانده می‌شوند – سلامت اجتماعی
کپی رایت: منبع مطلب