خانه > سلامت > بی‌توجهی به تأمین حقابه تالاب‌ها از آسیب‌های جدی زیست محیطی – دریاچه ها و تالاب ها – محیط زیست-سلامت

بی‌توجهی به تأمین حقابه تالاب‌ها از آسیب‌های جدی زیست محیطی – دریاچه ها و تالاب ها – محیط زیست-سلامت


image 13960816777769 بی‌توجهی به تأمین حقابه تالاب‌ها از آسیب‌های جدی زیست محیطی   دریاچه ها و تالاب ها   محیط زیست سلامت

سلامت نیوز:سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس بر ضرورت حمایت جدی دولت و تخصیص اعتبارات لازم برای اجرایی شدن سیاست‌های زیست محیطی تاکید کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت،علی محمد شاعری ، در مورد ابلاغ چهار سیاست اصلی رییس سازمان محیط زیست (مدیریت پسماند، کاهش آلودگی هوای کلانشهرها، مهار ریزگردها و تامین حقابه تالاب ها ) برای چهار سال پیش رو، گفت: این سیاست ها بر اساس برنامه ششم، اسناد بالادستی و همچنین چالش ها و معضلات زیست محیطی کشور ابلاغ شده است.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه چهار سیاست ابلاغی سازمان حفاظت محیط زیست، استراتژیک و راهبردی و براساس احکام برنامه ششم هستند، تصریح کرد: پسماند، ریزگرد، آلودگی هوا و بی توجهی به تامین حقابه تالاب ها از معضلات و آسیب های جدی زیست محیطی کشور به شمار می روند؛ از این رو می طلبد سیاست های مورد نظر با حمایت دولت و تخصیص اعتبارات لازم عملیاتی و اجرایی شوند.

لزوم توجه جدی سازمان حفاظت محیط زیست به ساماندهی پسماند و زباله

وی با تاکید بر لزوم توجه جدی سازمان حفاظت محیط زیست به ساماندهی پسماند و زباله در کشور به ویژه در استان های شمالی، افزود: این دستگاه همچنین باید با برنامه ریزی منسجم، مشکل خشکی تالاب ها به ویژه تالاب های ارومیه، هامون، هورالعظیم، شادگان، گاوخونی و همچنین ریزگردهایی که 22 استان را تحت تاثیر قرار داده اند را مرتفع کند.

بخشی از ریزگردها داخلی و بخشی خارجی هستند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بخشی از ریزگردها داخلی و بخشی خارجی هستند، گفت: مدیریت و کنترل آلودگی هوا به ویژه در 8 کلانشهر باید مورد توجه جدی قرار گیرد و همچنین قانون هوای پاک مصوب سال جاری مجلس شورای اسلامی باید به گونه ای عملیاتی شود که شاهد کاهش آلاینده های هوا باشیم.

مجلس در قوانین برنامه ششم، هوای پاک و حفاظت از تالاب ها تکالیف زیست محیطی دولت را مشخص کرده است

شاعری با یادآوری اینکه مجلس در قوانین برنامه ششم، هوای پاک و حفاظت از تالاب ها تکالیف زیست محیطی دولت را مشخص کرده است، ادامه داد: انتظار می رود دولت از منابع در اختیار مانند صندوق توسعه ملی، بانک ها و حمایت دستگاه های اجرایی حمایت های لازم را از 4 سیاست زیست محیطی ابلاغی از سوی رییس سازمان حفاظت محیط زیست به عمل آورد تا چالش های زیست محیطی کشور مرتفع شوند.

میزان حقابه تالاب ها در قانون حفاظت از تالاب ها به طور دقیق مشخص شده است

وی با یادآوری اینکه میزان حقابه تالاب ها در قانون حفاظت از تالاب ها به طور دقیق مشخص شده است، گفت: تعیین میزان حقابه وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست و تخصیص و تامین آن بر عهده وزارت نیرو بوده و باید بر اساس قانون حفاظت از تالاب ها و 4 سیاست اصلی ابلاغی از سوی رییس سازمان حفاظت محیط زیست تامین حقابه را در دستور کار قرار داد تا تالاب های کشور از وضعیت بحرانی خارج شوند.

تمامی اقدامات مقتضی برای کنترل منابع آلاینده در قانون هوای پاک پیش بینی شده است

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس دهم، با بیان اینکه در قانون تمامی اقدامات مقتضی برای کنترل منابع آلاینده در قانون هوای پاک پیش بینی شده است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری سایر وزارت خانه ها و مردم ابزار لازم را برای کنترل منابع آلاینده هوا داشته و دیگر بهانه ای برای خلاء قانونی در این زمینه وجود نداشته و زمان اقدام و عمل است.

سازمان محیط زیست هر شش ماه یک بار در مورد اجرای قانون هوای پاک باید گزارش دهد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: بر اساس قانون مذکور سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دستگاه ناظر مکلف شد هر شش ماه یک بار نحوه اجرای آن را به مجلس گزارش دهد و مجلس نیز بر اساس وظیفه قانونی خود نظارت کافی را بر حسن اجرای این قانون به عمل خواهد آورد.


بی‌توجهی به تأمین حقابه تالاب‌ها از آسیب‌های جدی زیست محیطی – دریاچه ها و تالاب ها – محیط زیست
کپی رایت: منبع مطلب