خانه > سلامت > مهم ترین مانع صادرات داروی ایرانی/تغییر مسیر بازار دارو – نظام سلامت-سلامت

مهم ترین مانع صادرات داروی ایرانی/تغییر مسیر بازار دارو – نظام سلامت-سلامت


image 13960820173645 مهم ترین مانع صادرات داروی ایرانی/تغییر مسیر بازار دارو   نظام سلامت سلامت

سلامت نیوز:مدیرکل امور دارویی و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، گفت: امیدواریم در یک برنامه ۵ ساله بتوانیم از لحاظ تجاری از «واردات بیشتر» به سمت «صادرات بیشتر» تغییر مسیر دهیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر اکبر برندگی با بیان اینکه یکی از چالش های صادرات در گذشته عدم هماهنگی کامل و مناسب بین تصمیم گیران این حوزه بوده است، افزود: خوشبختانه در ۵ سال اخیر بخش قابل توجهی از مشکلات رفع شده و دستگاه های ذی ربط به سمت هماهنگی بیشتر با یکدیگر سوق یافته اند.

وی ادامه داد: اما مهم تر از همه اینها برای رسیدن به صادرات مناسب دارو، شکل گیری باور صادراتی در همه بخش های مرتبط با این حوزه است باید «ما می توانیم داروی ایرانی صادر کنیم» ملکه اذهان بویژه در همه بدنه دولت گردد.

برندگی با ابراز رضایت از اینکه در سال های اخیر باور صادرات شکل جدی تری به خود گرفته است تصریح کرد: اکنون یکی از شاخص های ارزیابی سفرا، فعالیت های اقتصادی است و دیپلمات های ما دیگر به صرف اقدامات دیپلماتیک اکتفا نکرده و برنامه های توسعه صادرات و اقتصاد نیز در صدر برنامه های آنها قرار گرفته است.

وی در توضیح بیشتر گفت: در کمتر سفر خارجی مقام عالی وزارت بهداشت دیده می شود که در آن صحبت و مذاکره ای درباره صادرات داروهای ایران به کشور های میزبان وی مطرح نباشد.

برندگی با اشاره به ارزیابی های عملیاتی که مبین افزایش توانمندی های کشور در حوزه صادراتی است، گریزی هم به چالش های صادرات زد و عنوان داشت: انتقال پول از مهم ترین موانعی است که در حال حاضر برای صادرات مانع تراشی می کند به این معنا که تولید کننده پس از مرارت های بسیار، کشف بازارهای جدید و مذاکره های طولانی دارو را صادر می کند اما در چگونگی دریافت پول هنوز که هنوز است با اما و اگرهای فراوان روبرو است.

مدیرکل امور دارویی و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در پایان ابراز امیدواری کرد: با برطرف شدن مشکلات در یک برنامه ۵ ساله بتوانیم از لحاظ تجاری از «واردات بیشتر» به سمت «صادرات بیشتر» تغییر مسیر دهیم.


مهم ترین مانع صادرات داروی ایرانی/تغییر مسیر بازار دارو – نظام سلامت
کپی رایت: منبع مطلب