خانه > سلامت > ‌چرا فعالیت کانون فوق بحرانی گرد و غبار اهواز قابل پیش‌بینی نیست؟ – آلودگی هوا و هواشناسی – محیط زیست-سلامت

‌چرا فعالیت کانون فوق بحرانی گرد و غبار اهواز قابل پیش‌بینی نیست؟ – آلودگی هوا و هواشناسی – محیط زیست-سلامت


image 13960830412814 ‌چرا فعالیت کانون فوق بحرانی گرد و غبار اهواز قابل پیش‌بینی نیست؟   آلودگی هوا و هواشناسی   محیط زیست سلامت

سلامت نیوز: ‌مدیرکل هواشناسی خوزستان در خصوص علت عدم پیش‌بینی گرد و غبار امروز اهواز گفت: این پدیده قابل پیش‌بینی نبود.

‌به گزارش سلامت نیوز، کوروش بهادری در گفت‌وگو با ایسنا‌، در واکنش به انتقادات نسبت به عملکرد اداره‌کل هواشناسی خوزستان در عدم پیش‌بینی گرد و غبار اهواز اظهار کرد: ما این پدیده را از قبل پیش‌بینی نکرده بودیم زیرا فعالیت این کانون قابل پیش‌بینی نیست.

وی ادامه داد: منشاء این پدیده، کانون فوق بحرانی و حاد گرد و خاک در 20 کیلومتری جنوب اهواز اهواز است. هیچ مدلی این کانون را نشان نمی‌دهد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان بیان کرد: گام‌های زمانی و مکانی مدل‌های ما بالای 100 کیلومتر را نشان می‌دهند و هیچ مدلی وجود ندارد که یک کانون گرد و غبار را با این فاصله نزدیک از اهواز به ما نشان دهد.

وی با اشاره به سرعت تاثیرپذیری اهواز از این کانون فوق بحرانی گرد و خاک افزود: با هر وزش باد نسبتا شدید بر فراز این کانون، به فاصله 10 تا 20 دقیقه گرد و غبار به اهواز می‌رسد.

بهادری گفت: باید دستگاه‌های سنجنده لیدار (LIDAR) که 2.5 میلیارد تومان قیمت دارد، در این کانون‌ها نصب شود تا به محض فعال شدن این کانون‌ متوجه آن شویم.


‌چرا فعالیت کانون فوق بحرانی گرد و غبار اهواز قابل پیش‌بینی نیست؟ – آلودگی هوا و هواشناسی – محیط زیست
کپی رایت: منبع مطلب