خانه > سلامت > چرا بعد از خوردن غذا عطسه می‌کنیم؟ – بیماری – مراقبت-سلامت

چرا بعد از خوردن غذا عطسه می‌کنیم؟ – بیماری – مراقبت-سلامت


سلامت نیوز: یک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی بیان کرد: آلرژی غذایی و آلرژن‌های موجود در هوا، موجب بروز عطسه‌های پی‌در‌پی پس از غذا خوردن در برخی افراد می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، مریم محلوجی‌راد در گفت‌و‌گو با آنا درباره علت بروز عطسه‌های مکرر بعد از خوردن غذا، گفت: برخی مواد غذایی محرک هستند و ممکن است پس از مصرف، موجب بروز عطسه‌های پی‌در‌پی و شدید شود. برای مثال افرادی که فلفل مصرف می‌کنند، به دلیل وجود ماده‌ای در فلفل به‌نام «کپسایسین» دچار عطسه و آبریزش بینی می‌شوند که این امر نوعی رینیتِ بینی یا التهابِ بینی است.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی افزود: البته برخی افراد نیز به دنبال مصرف برخی داروها دچار التهاب بینی می‌شوند.

وی ادامه داد: عطسه و آبریزش بینی علامت غالب آلرژی غذایی نیست و این نوع آلرژی‌ها بیشتر با علائم پوستی تظاهر می‌یابند.

عضو هیات مدیره کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با بیان اینکه برخی افراد ممکن است به دلیل عوامل محیطی پس از خوردن غذا دچار عطسه شوند، خاطرنشان کرد: برای مثال ممکن است فردی به دنبال ذره‌ها و گرد و غبار موجود در هوا دچار عطسه شوند.

محلوجی‌راد در خصوص روش‌های درمان و رفع عطسه پس از مصرف غذا، گفت: اگر التهاب‌ِ بینی افراد خفیف باشد با مصرف آنتی‌هیستامین برطرف می‌شود، اما اگر شدید باشد نیاز به انجام بررسی‌های دقیق پزشکی دارد.

وی افزود: افرادی هم که به دلیل ذرات موجود در هوا دچار علایم می‌شوند باید به پزشک مراجعه و پس از مشخص شدن علت بروز و نوع ماده آلرژن نسبت به درمان اقدام کنند.


چرا بعد از خوردن غذا عطسه می‌کنیم؟ – بیماری – مراقبت
کپی رایت: منبع مطلب