خانه > سلامت > کمبود و گرانی دارو جنگ روانی‌ است – نظام سلامت-سلامت

کمبود و گرانی دارو جنگ روانی‌ است – نظام سلامت-سلامت


سلامت نیوز:بعد از شروع مجدد تحریم‌ها، بدن بیماران و افرادی که نیاز به دارو دارند برای تهیه کردن داروهای روزمره لرزید. این افراد که عمدتا سابقه نایاب یا گران شدن داروهای خود را در سال‌ها قبل داشتند حالا هم چند وقتی است با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جهان صنعت ،کافی است سری به داروخانه‌های شبانه‌روزی بزنید تا متوجه شوید بسیاری از داروها نایاب شده یا چند برابر قیمت به فروش می‌رسد. مسوولان اما معتقدند کمبود دارویی وجود ندارد و به راحتی می‌توان داروهای مورد نیاز را در داروخانه‌های سراسر کشور پیدا کرد. از جمله داروهایی که با کمبود مواجه شده است می‌توان به داروی حیاتی شیمی‌درمانی، دسفرال، داروهای حیاتی هپاتیت A و B، کمبود شدید داروی حیاتی پوکی استخوان و … اشاره کرد.

فارغ از اینکه کم نبودند مسوولانی که نسبت به کمبود دارو هشدار داده‌اند اما وزیر بهداشت همواره بر این نکته تاکید داشت که دچار کمبود نقدینگی دارو نیستیم. با این حال چندی قبل حسن‌ هاشمی وزیر بهداشت به این نکته اشاره کرد که در مورد وضعیت دارو فعلا مشکلی نداریم و تلاش می‌کنیم مشکلی پیش نیاید و با کمبود دارو مواجه نشویم. این موضوع بدان معنی نیست که در آینده مشکلی نخواهیم داشت و تیم‌های مختلف ما کار می‌کنند و امیدواریم همان طور که آرزو داریم این موضوع محقق شود و به اهداف‌مان برسیم و کمبودی به وجود نیاید.

او با بیان اینکه باید یکی از اهداف اصلی ما برای جامعه فضاسازی روانی باشد، اظهار کرد: خیلی از مواقع در شرایط خاص کسی برنده است که افکار عمومی را در سطح ملی و بین‌المللی مدیریت کند، پس ما هم باید مراقبت کنیم که در این زمینه گوش به زنگ باشیم و مطمئن باشید به دنبال تحریم‌ها یکی از حوزه‌هایی که بر ما فشار خواهد آورد، همین بخش دارو و پزشکی است. کسانی که از ابزار تحریم استفاده می‌کنند یکی از بخش‌های آن در این موضوع بخش دارو و تجهیزات پزشکی است‌ چرا که کمبود آنها داد مردم را در‌خواهد آورد. پس باید حواس‌مان باشد که چنین اتفاقی نیفتد و بتوانیم داروی مورد نیازمان را تامین کنیم.

حالا رییس سازمان غذا و دارو از افزایش مدت زمان ذخایر دارویی در کشور خبر داد و شرایط ایجاد شده در رابطه با کمبود یا گرانی داروها را جنگ روانی دانست. غلامرضا اصغری روز گذشته به این نکته اشاره کرد که همه تلاش‌مان این است که تا جای ممکن با تلاش و کار شبانه‌‌روزی شرایطی را فراهم کنیم که نیازهای مردم در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تامین شود و شاهد مشکلات کمتری در این حوزه‌ها باشیم و داروهای نایاب یا کمیاب را از طرق مختلف اطلاع‌رسانی کرد.

دلیل تاخیر انتشار لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی دارویی
رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره چرایی تاخیر در انتشار فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: مشتاقم که اطلاعات شرکت‌هایی را که در بخش دارو و تجهیزات پزشکی ارز دولتی دریافت کرده‌اند داشته باشیم و بدانیم که این شرکت‌ها چه میزان ارز دریافت کرده‌اند و آیا محصولات‌شان را وارد و تولید کرده‌اند یا خیر. بر همین اساس منتظر این اطلاعات هستیم و با بانک مرکزی هم مکاتباتی را انجام داده‌ایم. بانک مرکزی اعلام کرد که این اطلاعات را به وزارت اقتصاد داده و وزارت اقتصاد هم اطلاعات این شرکت‌ها را به گمرک داده است تا گمرک بررسی کند که کدام‌یک از آنها ارز گرفته‌اند و کالاها را وارد کرده‌اند. در این رابطه شخصا با رییس گمرک صحبت کردم تا هر چه سریع‌تر این اطلاعات را به ما ارائه دهند و امیدواریم زودتر این اطلاعات منتشر شود.

او همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره سهم عوامل داخلی در مشکلات ایجاد شده‌ اظهار کرد: عمده کاری که دشمن تاکنون انجام داده این است که قبل از آغاز تحریم‌ها آنها را اعلام کرده و گفته‌اند که ما چنین و چنان می‌کنیم. این بحث‌ها به نوعی شروع جنگ روانی بود بنابراین تحریم‌ها فقط اقتصادی نیستند بلکه جنبه روانی هم دارند. عمده مشکلات ما تاثیر همین جنگ روانی بود. از طرفی آمریکایی‌ها با تک‌تک شرکت‌های طرف قرارداد ما به‌صورت حضوری یا تلفنی تماس گرفتند. به عنوان مثال یک شرکت هندی را تهدید کردند که اگر به ایران دارو دهید با شما معامله نمی‌کنیم بنابراین عملا جنگ روانی پیش از این شروع شده بود و از طرفی مذاکرات آمریکایی‌ها با شرکت‌های دارویی و تجهیزاتی نیز وجود داشت‌ به طوری که برخی اعلام کردند که ما نمی‌توانیم مستقیما با شما کار کنیم و باید راه‌های واسطه‌ای ایجاد شود.

اصغری با بیان اینکه البته ما مرتبا مذاکراتی را با کشورهای طرف قرارداد اعم از ترک‌ها، چینی‌ها، فرانسوی‌ها، هندی‌ها، آلمانی‌ها و … داشتیم، خاطرنشان کرد: هم ما به این مناطق سفر کردیم و هم آنها به ایران آمدند تا از بروز مشکلات پیشگیری شود. بر همین اساس تفاهمات و تمهیدات لازم حتی برای تحریم‌های پیش رو که در آبان ماه قرار است اجرا شود، انجام شده است. باید بدانیم که جنگ تحریم مجروح، انفجار و شهید ندارد اما مشکلات دیگری به دنبال دارد. به هر حال جنگ هزینه دارد و هزینه‌های جنگ اقتصادی هم متفاوت است.

وضعیت داروهای بیماران خاص خوب نیست
رییس سازمان غذا و دارو درباره عدم توزیع داروی برخی بیماران خاص مانند هموفیلی‌ها در برخی استان‌های کشور از سوی شرکت‌های توزیع‌کننده دارو بیان کرد: ما هم این گزارش‌ها را دریافت کرده‌ایم. بخشی از این کمبودها به این دلیل است که داروخانه نمی‌تواند اقلام را نقدی بخرد و شرکت‌های پخش می‌گویند ما دارو را نقدی می‌فروشیم. این در حالی است که روال معمول این است که برای خرید دارو از شرکت‌های پخش چک سه ماهه و حتی شش ماهه به شرکت‌ها ارائه شود.

اصغری اضافه کرد: از طرفی باید توجه کرد که داروهای بیماران خاص گران‌قیمت است و دولت هم به آنها سوبسید زیادی می‌دهد. به عنوان مثال یک داروی چند میلیونی برای بیماران خاص چند هزار تومان در‌می‌آید اما داروخانه باید این چند میلیون را از بیمه بگیرد و پولش را به شرکت پخش بپردازد. در عین حال این داروها حاشیه سودشان هم کم و حدود پنج درصد است. حال به دلیل تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها، داروخانه بدهکار و پولش بلوکه می‌شود چرا که بیمه پول را دیر می‌پردازد و قدرت خرید داروخانه کاهش می‌یابد و می‌تواند دارو را با چک از توزیع‌کنندگان بخرد این در حالی است که اکنون برخی شرکت‌های توزیع‌کننده می‌گویند ما نقدی دارو را می‌فروشیم. این موضوع به ما گزارش شد و با آن برخورد کردیم. همچنین داروهایی را که در شرکت‌های پخش با شرایط نامناسب بودند‌، گرفتیم و آنها را به شرکت پخشی دادیم که شرایط مناسب‌تری داشت. هیچ‌کدام از این مسایل منجر به این نشد که دارو به دست بیمار نرسد. البته در بخش‌هایی به شکل کمبود ظاهر شد اما بعد از دریافت گزارشات آن، سازمان غذا و دارو مداخله کرد و مشکل برطرف شد.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ همچنین درباره میزان کمبودهای دارویی و وضعیت ذخایر دارویی کشور تصریح کرد: به شکل معمول همیشه بین ۳۰ تا ۴۰ قلم کمبود دارویی وجود دارد. ذخیره دارویی کشور نیز به صورت نرمال هشت ماهه است. حال اگر این میزان ذخیره به چهار ماه برسد ما علت آن را بررسی می‌کنیم. برای حل این مشکل هم به شکل عام داروهایی که میزان ذخایرشان به چهار ماه برسد به صورت عمومی توزیع نمی‌شود بلکه به‌صورت خاص در داروخانه‌های دولتی و منتخب توزیع می‌شوند چرا که در این داروخانه‌ها می‌توان آنها را به صورت کنترل‌شده توزیع کرد تا دارو به دست بیمار واقعی برسد چرا که وقتی دارویی دچار کمبود می‌شود اگر آن را مانند گذشته به طور عام توزیع کنیم ممکن است به دست دیگرانی برسد که می‌خواهند دارو را گران‌تر بفروشند.

حال اگر ذخایر دارویی به زیر دو ماه برسند وضعیت خطرناک‌تر می‌شود و باید سریعا آن را جبران کنیم تا مجددا میزان ذخایر به هشت ماه برسد و در حاشیه امن قرار گیریم. در حال حاضر میزان کمبودهای دارویی در کشور از ۳۰ تا ۴۰ قلم به ۵۰ تا ۶۰ قلم کمبود رسیده، البته از آنجا‌ که برخی از این داروها حیاتی هستند کمبود بیشتر خودش را نشان می‌دهد. بخشی از نگرانی‌ها هم به دلیل بحث‌های روانی و التهابی است که در جامعه ایجاد شده است. از طرفی برخی بیماران مزمن به دلیل همین نگرانی‌ها بیش از حد نیاز ماهانه خود دارو می‌گیرند و این اقدام نیز منجر به ایجاد کمبود در برخی داروها می‌شود و ما مجبوریم توزیع آن داروها را محدود کنیم.

افزایش مدت زمان ذخایر دارویی کشور
اصغری در ادامه درباره افزایش مدت زمان ذخایر دارویی کشور اعلام کرد: این اقدام در سازمان غذا و دارو برای همه داروها به ویژه داروهای تولید داخل آغاز شده تا میزان ذخیره دارویی کشور را از هشت ماه به یک و نیم تا دو سال برسانیم. بخشی از شرکت‌ها این کار را آغاز کرده‌اند. در داروهای وارداتی هم سهمیه‌های سفارشی بیشتر شده است تا ذخایر کشور را برای نیمه‌دوم سال افزایش دهیم. اولویت اول ما در کشور‌ تامین بازار دارویی است. اگر شرکت تولید‌کننده دارویی به هر دلیل تولید نکند و موجودی دارو به زیر چهار ماه برسد، برای تامین بازار به سمت واردات می‌رویم و بعد مشکل شرکت تولید‌کننده را حل می‌کنیم. شرکت‌های تولید‌کننده داخلی باید برنامه تولیدشان را در یک سامانه وارد کنند و اگر مشکلی داشته باشند اما آن را در سامانه ذکر نکنند، بی‌تردید تصور ما بر آن خواهد بود که آنها تولید را ادامه می‌دهند و در این صورت دست‌مان را در پوست گردو می‌گذارند و با کمبود دارو در بازار مواجه می‌شویم.

او در ادامه اضافه کرد: به هر حال در این کشور وزارت صنعت وجود دارد که متولی صنایع است‌ اما ما متولی صنعت داروسازی نیستیم‌ بلکه متولی تامین دارو و سلامت مردم هستیم. البته در جایی که بتوانیم، به صنایع دارویی هم کمک می‌کنیم. در شرایط موجود آرایش جنگی گرفتن به این معنی نیست که چفیه بیندازیم و حرکات نمایشی انجام دهیم‌ بلکه باید در عمل برنامه‌ریزی کنیم و با حفظ آرامش‌مان به مردم هم آرامش دهیم.

داروهای کمیاب اطلاع‌رسانی می‌شوند
رییس سازمان غذا و دارو در پایان تاکید کرد: در عین حال ما کمبودهای دارویی را اعلام می‌کنیم که ژنریک آنها دچار مشکل شده باشد نه نوع برندشان. بر همین اساس کمبودهای دارویی ما بین 50 تا 60 قلم است. مجددا تاکید می‌کنم که در جنگ تحریم، تخریب وجود ندارد‌ اما در آن احتکار وجود دارد. رسانه‌ها باید در این قسمت به ما کمک کنند. ما هیچ مشکلی در انعکاس اخبار مربوط به احتکارها نداریم. در این جنگ گران‌فروشی هم اتفاق می‌افتد و عده‌ای می‌خواهند از شرایط سوء‌استفاده کنند. رسانه‌ها می‌توانند در این حوزه‌ها به ما کمک کنند. همچنین در این جنگ قاچاق هم وجود دارد و ما در مواردی که مطلع شویم با این موضوعات با کمک تعزیرات و نیروی انتظامی برخورد م


کمبود و گرانی دارو جنگ روانی‌ است – نظام سلامت
کپی رایت: منبع مطلب