خانه > سلامت > گرانترین چیز‌های دنیا!-سلامت

گرانترین چیز‌های دنیا!-سلامت

برترین‌ها – ترجمه از الهام مظفری: با وجود اینکه ساخت ساختمان‌ها و سازه‌های عظیم ارزان تمام نمی‌شود، شرکت‌ها و حکومت‌های سراسر دنیا صد‌ها سال است که آن‌ها را می‌سازند. پروژه‌های بزرگ به راحتی صد‌ها میلیون دلار تمام می‌شوند، چون هزینه‌ها از کنترل خارج می‌شوند. ساخت هر بنایی به هزینه کارگر، مصالح، برنامه ریزی، تحقیقات، طراحی و … نیاز دارد که پول زیادی صرف آن می‌شود. اما فقط ساختمان‌ها نیستند که هزینه زیادی می‌برند، در این مطلب با برخی از گران‌ترین چیز‌های دنیا آشنا می‌شوید.

برج الخلیفه

برج الخلیفه بلندترین ساختمان دنیاست که ۱۳۶ طبقه دارد. برای این آسمانخراش شگفت انگیز در دبی ۱۵ میلیارد دلار هزینه شده که باتوجه به اینکه ساخت آن شش سال زمان برده است، هزینه زیادی به شمار نمی‌آید.

 

1861096 193 گرانترین چیز‌های دنیا! سلامت


ترمینال ۲ هیترو
ترمینال ۲ هیترو که ترمینال ملکه هم نامیده می‌شود، بخش جدیدی از فرودگاه هیترو است که در سال ۲۰۱۴ تکمیل شده است. از آنجا که این فرودگاه یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان است، بسیاری از بخش‌های ساختمان به صورت پیش ساخته انجام شده تا هزینه‌ها کاهش یابد. بااین وجود ساخت آن ۳.۴ میلیارد دلار تمام شده است.

 

1861097 730 گرانترین چیز‌های دنیا! سلامت


برخورد دهندهٔ بزرگ هادرونی
برخورد دهنده یزرگ هاردونی زمانی مشهور شد که برای پیدا کردن ذرات بوزون هیگز استفاده شد. سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا ساخت آن را در سال ۱۹۹۸ آغاز کرد و ۱۰ سال بعد، در سال ۲۰۰۸ تکمیل شد و ۵.۸ میلیارد دلار هزینه برد. با این حال بیشتر دانشمندان معتقدند که باتوجه به این بزرگترین و قدرتمندترین شتاب دهنده دنیاست، هزینه زیادی نیست.

 

1861098 982 گرانترین چیز‌های دنیا! سلامت


پل خلیج اوکلند
پل خلیج اوکلند بیش از ۳۰۵ متر طول و ۱۷۵ متر ارتفاع دارد و یکی از بهترین پل‌های روی زمین است. پل اصلی در سال ۱۹۳۳ ساخته شد، اما تخریب و بازسازی بخش شرقی در سال ۲۰۰۲ آغاز شد. در سال ۲۰۱۳ رسما افتتاح شد و هر روز ۲۵۰۰۰۰ وسیله نقلیه از روی آن عبور می‌کنند. هزینه ساخت این پروژه ۶.۵ میلیارد دلار بوده است.

 

1861099 163 گرانترین چیز‌های دنیا! سلامت


فرودگاه بین المللی هنگ کنگ
وقتی مشخص شد که فرودگاه کای تاک به عنوان فرودگاه اصلی هنگ کنگ مناسب نیست. مسئولین سال‌ها صرف برنامه‌ریزی یک فروگاه جدید دور از مناطق پرجمعیت کردند. در نهایت جزیره چک لپ کوک را انتخاب کردند و فرودگاه بزرگی در آن ساختند. ساخت این فرودگاه ۲۰ میلیارد دلار تمام شده است، که باتوجه به اینکه یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان است و حدود ۶۵ منیلیون مسافر را در سال جابجا می‌کند، چیز عجیبی نیست.

 

1861100 995 گرانترین چیز‌های دنیا! سلامت


کراس ریل لندن
وقتی کراس ریل را به عنوان بزرگترین پروژه حمل و نقل ریلی جهان در نظر می‌گیرید که به طول ۱۳۶ کیلومتر در مرکز لندن کشیده شده، تعجبی ندارد که ساخت آن ۲۱.۶ میلیارد دلار تمام شده باشد.

 

1861101 267 گرانترین چیز‌های دنیا! سلامت

نیروگاه هسته‌ای هینکلی
هیچ کشور اروپایی در دهه اخیر نیروگاه هسته‌ای نساخته و دلیل آن هم هزینه‌های زیادش است. انتظار می‌رود هزینه‌های نیروگاه هسته‌ای در حال ساخت هینکلی در انگلستان به ۲۶ میلیارد دلار برسد. هزینه‌های زیاد آن به دلیل تخصص و فناوری مورد نیاز برای ساخت اقدامات ایمنی برای جلوگیری از حوادث هسته‌ای است.
1861102 711 گرانترین چیز‌های دنیا! سلامت


نیروگاه گاز شورون گورگون
نیروگاه گازی شورون گورگون یک نیروگاه گاز طبیعی بزرگ در غرب استرالیاست که روی جزیره بارو ساخته شده و از میادین گاز این منطقه استفاده می‌کند. هزینه‌ها از سال ۲۰۰۳ مدام افزایش یافته و انتظار می‌رود به ۵۴ میلیارد دلار برسد.

 

1861103 173 گرانترین چیز‌های دنیا! سلامت


ایستگاه فضایی بین المللی
ایستگاه فضایی بین المللی با همکاری آمریکا و روسیه ساخته شده و گرانترین چیزی است که بشر تاکنون ساخته است. این ایستگاه تا به امروز در حال توسعه و افزودن ویژگی‌ها و امکانات جدید است. به طور کلی، هزینه ساخت آن ۱۰۰ میلیارد دلار تمام شده که بین کشور‌های درگیر در پروژه تقسیم شده است.

 

1861104 716 گرانترین چیز‌های دنیا! سلامت


گرانترین چیز‌های دنیا!
کپی رایت: منبع مطلب