خانه > تفریح و سرگرمی > مشاهده یک گونه ناشناخته نهنگ در نیوزیلند

مشاهده یک گونه ناشناخته نهنگ در نیوزیلند

مشاهده یک نهنگ ناشناخته در سواحل نیوزیلند

 

جسد این دو نهنگ که یکی مادر و دیگری فرزند نر است او هستند، در سواحل نیوزیلند یافت شد. پژوهشگران ابتدا فکر کردند این نهنگ ها عادی هستند اما بررسی های DNAحاکی از ناشناخته بودن آنها بود.
محققان دانشگاه اوکلند می گویند این نهنگ های دندان دار و منقار دار موسوم به Mesoplodon traversii گونه ای هستند که پیش از این فقط از روی چند استخوان شناسایی شده بودند.
راشل کانستنتین پژوهشگران دانشگاه اوکلند گفت: این نخستین بار است که این گونه نهنگ با بیش از پنج متر طول به طور کامل مشاهده می شود.
وی افزود: تا کنون تمام دانش و دانسته های ما درباره این گونه نهنگ از بخشی از اسکلت جمجمه او بود که در نیوزلیند و شیلی طی یک دوره 140 ساله یافته شده بود.
کشف این نهنگ امروز از آن جهت بسیار چشمگیر و قابل توجه است که انسان تا کنون تقریبا از این پستاندار عظیم الجثه دریایی هیچ نمی دانست.
برخی از دانشمندان عقیده داشتند که این گونه نهنگ سال ها پیش منقرض شده اما کشف این دو جسد فرضیه انقراض این گونه را تا حد زیادی باطل می کند.
محققان با مطرح کردن اینکه نمی دانند چرا این گونه نهنگ این قدر گریزان و ناشناخته است ، یک پاسخ احتمالی برای آن دارند و می گویند شاید این نهنگ منقار دار جزو گونه های نهنگی باشد که دور از ساحل و در اعماق اقیانوس زندگی می کنند و همان جا نیز می میرند و تعداد بسیار کمی از آنها به سواحل می رسند.

گردآوری: سوسا