خانه > سلامت > مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات-سلامت

مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات-سلامت

وبسایت گجت نیوز: تصاویر اشعه ایکس حیوانات مجموعه‌ای دیدنی و عجیب از عکس‌هایی است که باغ ‌وحشی در اورگن آمریکا، به کمک پرتوی ایکس، از حیوانات شگفت‌انگیز خود تهیه کرده است. این تصاویر آناتومی حیوانات را از زاویه‌ای بسیار متفاوت به ما نشان می‌دهند.

تصاویر اشعه ایکس حیوانات مجموعه از عکس‌هایی است که یکی از باغ وحش‌های آمریکا در ایالت اورگن به تازگی آن را منتشر کرده است؛ به کمک پرتوی ایکس، اسکلت حیوانات این باغ ‌وحش به خوبی در این عکس‌ها قابل رویت بوده و ساختار درونی بدن جانوران شگفت‌انگیزی مانند مار، فلامینگو، خفاش و سایر حیوانات از این طریق به علاقه‌مندان نشان داده شده است.

تصاویر اشعه ایکس حیوانات باغ وحش اورگن

1866334 669 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

عکس بالا به جانداری با نام زره‌دوز یا آرمادیلو (Armadillo) مربوط می‌شود که بر روی بدن خود پوستی محکم و زره مانند دارد.

1866335 770 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

در باغ‌ وحش اورگن استفاده از تصاویر اشعه ایکس حیوانات برای زیر نظر داشتن وضعیت سلامتی آن‌ها، به صورت روتین انجام می‌شود. در این تصویر ستون فقرات یک مار پیتون توپی (Ball python) را می‌بینیم که شامل چیزی در حدود 200 استخوان مهره و 400 استخوان دنده می‌شود!

1866336 492 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

اژدهای ریش‌دار (Bearded dragon) نام جانداری است که در بالا اسکلت آن را می‌بینیم؛ متخصصان از طریق این عکس اشعه ایکس متوجه می‌شوند که ساختار بدنی جاندار مشکل خاصی ندارد، اما با کمبود نور و برخی مواد غذای، بیماری‌های استخوانی می‌توانند به سرعت سلامت خزنده را به خطر بیاندازند.

1866337 196 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

قسمت سر اردک کله گاومیشی (Bufflehead) در حالت عادی با پرهای کوچک و بزرگ پوشیده شده، اما از دید پرتوی ایکس این پرنده زیبا نسبتا لاغر به نظر می‌رسد.

1866338 332 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

آنچه در بالا می‌بینیم برخلاف انتظار تصویر اشعه ایکس ببر،‌ شیر و یا هیچ گوشت‌خوار درنده‌‌ی دیگری نیست و در کمال تعجب، نوعی جوجه‌تیغی به نام تشی دماغه (Cape porcupine) را نشان می‌دهد. این خارپشت همه‌چیزخوار به عنوان بزرگ‌ترین جونده آفریقا شناخته می‌شود و غذای اصلی آن گیاهان بومی آفریقاست!

1866339 920 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

خدنگ کوتوله (Dwarf mongoose) نام جانور بعدی در مجموعه تصاویر اشعه ایکس حیوانات باغ وحش اورگن است که به نظر می‌رسد، در هنگام پریدن در معرض پرتوی ایکس قرار گرفته است؛ با این وجود مسئولان باغ وحش برای ثبت عکس بالا حیوان را در حالت بیهوشی موقتی قرار داده‌اند.

1866340 285 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

در جزیره رودریگز (Rodrigues) ماداگاسکار نوعی خفاش میوه‌خوار وجود دارد که به واسطه بدن قهوه‌ای رنگ و سر طلایی‌اش معروف است. البته در عکس بالا پوشش زیبای این جانور قابل دیدن نیست، اما اسکلت خفاش هم به نوبه خود شگفت‌انگیز است.

1866341 459 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

یکی از جالب‌ترین قسمت‌های بدن سگ آبی آمریکایی دم پارو مانند و گوشتی آن است که در وسط خود یک رشته باریک از استخوان‌های مهره دارد.

1866342 921 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

دیدن عقاب طلایی از این زاویه که پاها و قسمت باسن آن مشخص است، چندان معمول نیست، اما این عکس به خوبی چنگال‌های قدرتمند پرنده که شکارهای آن به کمک آن‌ها انجام می‌شود را نشان می‌دهد.

1866343 816 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سوسمار کوچک ملر (Meller’ chameleon) قسمت شاخ مانند بالای بینی جاندار است که در عکس بالا به سختی دیده می‌شود. این خزنده در بهترین حالت تا میزان 60 سانتی‌متر رشد کرده و می‌تواند به وزن نیم کیلوگرم برسد.

1866344 181 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

تصویربرداری اشعه ایکس از ببر آمور (Amur tiger) کمی چالش‌برانگیز است، حتی اگر سوژه تصویربرداری فقط پنجه حیوان باشد. در گذشته تعداد زیادی از این نوع ببر در شبه‌جزیره کره، شمال چین و شرق روسیه یافت می‌شد، اما هم‌اکنون تنها 540 قلاده از آن در کل جهان وجود دارد.

1866345 369 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

توکان توکو (Toco toucan) نوعی پرنده فوق‌العاده زیبا با منقاری شگفت‌انگیز است که در میان علاقه‌مندان شهرتی جهانی دارد.

1866346 110 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

تصویر اشعه ایکس مارمولک دم پهن (Fat-tailed gecko) به خوبی نشان می‌دهد که دلیل نام‌گذاری عجیب این خزنده، رشته باریکی از مهره در دم جاندار بوده که با مقدار زیادی گوشت و پوست پوشیده شده است.

1866347 386 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

در این مورد از لیست تصاویر اشعه ایکس حیوانات باغ وحش اورگن استخوان‌های باریک و بلند فلامینگو به زیبایی و با دقتی شگفت‌انگیز به نمایش گذاشته شده‌اند.

1866348 723 مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات سلامت

مورد آخر از لیست به یک خارپشت دیگر مربوط می‌شود که در قسمت شکمش نوعی حباب تاریک دارد. دامپزشکان اطمینان می‌دهند که این جاندار هیچ مشکل سلامتی خاصی ندارد و قسمت حباب مانند به خاطر تجمع باد معده جوجه‌تیغی به وجود آمده است!


مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از تصاویر اشعه ایکس حیوانات
کپی رایت: منبع مطلب