خانه > تفریح و سرگرمی > چاق ترین کشورهای جهان؟

چاق ترین کشورهای جهان؟

یک داده‌نمایی تازه، به معرفی نمودار جالبی از میانگین شاخص توده بدنی مردم جهان پرداخته که سنگین‌ترین و سبک‌ترین شهروندان بزرگسال جهان را نمایش می‌دهد.

شاخص توده بدنی چیست؟

BMI مخفف عبارت انگلیسی Body Mass Index یعنی شاخص توده ی بدن می باشد. همانطور که هرفرد برای خود قد و وزن مشخصی دارد، BMI یا شاخص توده بدنی هر فرد نیز خاص اوست و به صورت زیر تعیین می شود.
برای محاسبه ی BMI به دو پارامتر یعنی قد و وزن خود نیاز دارید. هنگامی که قد و وزن خود را اندازه گرفتید، وزنتان بر حسب کیلوگرم را بر توان 2 قدتان بر حسب متر تقسیم کنید. به طور مثال یک فرد 70 کیلو گرمی با قد 170 سانتیمتر دارای شاخص توده بدنی 24.22 می باشد.
BMI کمتز از 18.5 نشان می دهد که شما به کمبود وزن مواجه هستید
BMI بین 18.5 تا 25 نشان می دهد که وزن شما مناسب است.
BMI بین 25 تا 30 نشان می دهد که شما کمی اضافه وزن دارید.
BMI بین 30 تا 35 نشان دهنده ی چاقی متوسط است.
BMI بین 35 تا 40 نشان دهنده ی چاقی شدید است.
BMI بیشتر از 40 نشان دهنده ی چاقی مفرط می باشد.

نتایج تحقیق و رده بندی کشورهای چاق دنیا
صدرنشین جدول شاخص توده بدنی در میان مردم جهان، مردم کشور کوچک اما ثروتمند کویت می باشند. این کشور عربی دارای میانگین شاخص توده بدنی 27.5 برای مردان و 31.74 برای زنان است این اعداد کویتی ها را به چاق ترین مردم جهان تبدیل کرده است.
این آمار، ایالات متحده آمریکا را با میانگین 26.5 برای مردان و 29 برای زنان در جایگاه دوم قرار داده است.
مردم کشورهای دیگر که در میان سنگین‌ترین‌ ها قرار گرفته‌ اند، شامل مردم کشورهای آلمان، یونان، آرژانتین و تعدادی از کشورهای عربی منطقه خلیج فارس مانند امارات متحده عربی، عربستان و بحرین هستند.
مردم ایران با میانگین شاخص توده بدنی 24.9 برای مردان و 26.9 برای زنان در جایگاه 46 قرار دارند.
علیرغم شهرت مردم استرالیا به عنوان یک افرادی ورزش دوست و فعال، این کشور در جایگاه یازدهم این نمودار قرار دارد و مردم استرالیا بر اساس این تحقیق جاق به حساب می آیند.
جای تعجب نیست که برخی از فقیرترین کشورهای جهان در آسیا و آفریقا در میان کشورهای با کمترین شاخص توده بدنی قرار دارند.
مردم بنگلادش با میانگین 20.5 برای مردان و 19.8 برای زنان از کمترین شاخص توده بدنی برخوردارند.
دیگر کشورهای نزدیک به پایین این نمودار شامل نواحی درگیر جنگ و خشکسالی مانند اتیوپی، رواندا، کنیا و اریتره است. دلیل لاغری مردم این کشورها عموما سوتغذیه و نبود غذای کافی است.