خانه > کار و تجارت > 10 دلیل شکست کسب و کارهای کوچک

10 دلیل شکست کسب و کارهای کوچک

1 – فقدان سرمایه كافی
نبود سرمایه مناسب و کافی می تواند علت اصلی تمام ورشكستگی ها در کسب و کارهای کوچک باشد. صاحبان كسب و كارهای كوچك باید تخمین بزنند كه به چه مقدار سرمایه برای راه اندازی، اداره، معرفی و … کسب و کار خود دارند. نبود سرمایه کافی کسب و کار شما را در یک سیر نزولی قرار خواهد داد.

2 – به جریان انداختن ضعیف نقدینگی
میزان نقدینگی شما باید در حدی باشد که بتواند مخارج جاری را جبران نماید. هنگامی كه نقدینگی نتواند هزینه ها و دیگر مخارج را جبران كند، حتی مشاغلی كه مراحل نخستین رشد خود را طی كرده اند، نیز سقوط می كنند.
مراقب نرخ سوخته (rate burn) باشید. این اصطلاح را شركتهای دات كام برای آگاهی از اینكه چه مقدار از نقدینگی به هدر رفته یا به اصطلاح سوخت شده است، ابداع كرده اند.

3 – برنامه ریزی نامناسب و ناكافی 
عدم برنامه ریزی صحیح در واقع علت اصلی بوجود آمدن مشكلاتی از قبیل فقدان سرمایه كافی و جریان انداختن ضعیف نقدینگی است. عقاید و نظرات شما زمانی كارساز خواهد بود كه با برنامه ریزی صحیح جلو بروید. در غیر این صورت در آخر كار، سرمایه شما به هدر خواهد رفت.  باید یك برنامه كاری منسجم را با در نظر گرفتن تمام امور مالی، بازاریابی، رشد و دیگر موارد خاص در نظر بگیرید. این گونه برنامه ریزی کردن می تواند بسیار زمان بر باشد، زیرا یك برنامه ریزی صحیح و مناسب هفته ها یا ماهها تلاش نیاز دارد.

small business

 

4 – در نظر نگرفتن رقابت
بسیاری از صاحبان تجارت، كسب و كار خود را مشابه و همانند دیگران انجام می دهند. اطمینان حاصل كنید كه در كار شما چیزی منحصر بفرد و متفاوت از دیگر رقبا وجود دارد که مشتریان به آن دلیل شما را انتخاب خواهند کرد.

5 – بازاریابی ضعیف
آیا مشتریان شما از فعالیتها و محصولات شما آگاهی دارند و محصولات شما به طرز صحیحی به مشتریان معرفی می شود. آیا مشتریان از كیفیت كالای شما رضایت لازم را دارند؟ ضروری است كه استراتژی بازاریابی خود را توسعه دهید تا دریابید كه چه كسانی و به چه علتی مشتریان شما هستند. فراموش نکنید که یکی از بهترین تبلیغات کیفیت خوب خدمات است.

6 – نداشتن انعطاف پذیری لازم
صاحبان كسب و كارهای كوچك می دانند كه یك رقیب بزرگتر با میزان نقدینگی بالاتر و تعداد كارمندان بیشتر، می تواند رقیبی بسیار جدی برای آنها باشد. هرگز فراموش نكنید كه انعطاف پذیر باشید. كالا، روند فعالیت و بازاریابی خود را به گونه ای تطبیق دهید كه بتوانید با رقبای بزرگ رقابت كنید. انعطاف پذیری و هزینه های کمتر باید برتری شما نسبت به رقبای بزرگتر باشد.

7 – نادیده گرفتن قدم بعدی
اجازه ندهید روند حركت كاری شما كند و آهسته شود مطمئن شوید كه شما و كارمندانتان بر روی حمایت و دادن خدمات به مشتری، تأكید لازم را می كنید. همواره مراحل بعدی پیشرفت را در ذهن داشته باشید و از قبل برای این مراحل ایده پردازی کنید.

8 – سعی در انجام دادن تمام امور بطور كامل و بی عیب و نقص 
سعی نكنید كه همه كارها را خودتان انجام دهید و بخواهید كه تمام كارها كامل و بدون نقص انجام شود. اگر می خواهید دانش و آگاهی خود را در مورد كارتان افزایش دهید، كتابهای تخصصی در این زمینه را بخوانید و حتما با یك كتابدار خوب مشورت كنید. هنگام پیش آمدن مشكلات حقوقی، به جای تكیه بر دانش شخصی خود، سعی كنید از یك وكیل مجرب كمك بگیرید. توصیه می شود یك وكیل وارد به امور تجارت و بازرگانی برای امور حقوقی شركت خود داشته باشید.

9 – رئیس در حد عالی، كارمندان در حد معمولی
نمونه هایی از ورشكستگی برخی از شركتها حاكی از این است كه چگونه یك كسب و كار موفق و منسجم كه صاحب آن بسیار آگاه و علاقه مند به شغل خود است و معلومات وی در زمینه كاری اش در سطح عالی است، با داشتن كاركنانی بی تجربه و بی انگیزه می تواند سقوط كند و دچار ورشكستگی شود. اطمینان حاصل كنید كه حتما كاركنان شما هم از دانش و مهارتهای لازم برخوردار هستند.

10 – رشد كنترل نشده
یك تجارت كوچك كه خیلی ساده و سریع رشد می كند، می تواند موجبات ورشكستگی خود را فراهم آورد.
اگر تولید كالای شما همگام با تقاضای لازم در بازار نباشد، رشدی كه شما به عنوان صاحب تجارت توقع دارید و از آن خشنود هستید، می تواند موجودیت تجارت و سرمایه شما را تهدید كند. سعی كنید به رشد مورد نظر و پیش بینی شده در برنامه های خود برسید. اطمینان حاصل كنید كه هرگز كنترل رشد تجارت و كسب و كارتان از دستتان خارج نشود. شاید رشد و رونق کسب و کار با سرعت بالا در ابتدا خوشایند باشد اما پس از مدت کوتاه شما را با مشکلاتی مانند عدم رضایت مشتریان و کاهش کیفیت خدمات مواجه خواهد کرد. فراموش نکنید که رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.