خانه > سلامت > تلاش می‌کنیم گران شدن دارو فشار زیادی به مردم وارد نکند – دارو – مراقبت-سلامت

تلاش می‌کنیم گران شدن دارو فشار زیادی به مردم وارد نکند – دارو – مراقبت-سلامت


سلامت نیوز:رئیس سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه حفظ و ارتقای صنعت دارو جزو اولویت‌های سازمان خواهد بود، گفت: در نیمه اول سال با کمبود دارویی مواجه بودیم که با برنامه‌ریزی و پیگیری مناسب، شرایط مدیریت شد و امروز کمبودها حداقلی است. البته نباید به این دل‌خوش باشیم؛ چراکه کمبود یک‌قلم هم برای مردم کمبود است و باید برای برطرف کردن آن تلاش کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ، دکتر مهدی پیرصالحی در نشست همفکری و افزایش تعامل با اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی تصریح کرد: امسال برای کشور و صنعت داروسازی از لحاظ تحریم‌ها سال سختی بود و قطعاً سال آینده نیز شرایط راحت‌تر نخواهد بود؛ چراکه بعید است بودجه‌هایی که پیش‌بینی‌شده تخصیص یابد و کمبود بودجه خواهیم داشت و صنعت دارو نیز از این موضوع متأثر می‌شود.

وی افزود: در این شرایط برنامه‌هایی برای سال آینده در دستور کار داریم. به‌عنوان رئیس سازمان معتقدم باید داروی باکیفیت برای مردم تهیه کنیم؛ فارغ از اینکه این دارو تولیدی و یا وارداتی باشد، با توجه به تجربه‌ای که در صنعت دارو دارم تحقق این مهم راهی بجز صنعت ندارد، صنعت ابزاری برای تأمین داروی مورد نیاز مردم است و باید از آن حمایت و مراقبت کنیم.

پیرصالحی با قدردانی از مدیرکل داروی سازمان برای تلاش در بهبود شرایط تأمین دارو، تأکید کرد: نباید در تأمین داروهای روتین اشکالی رخ دهد تا مجبور به واردات نشویم؛ چراکه نوع وارداتی این داروها نه کیفیت و نه قیمت مناسب‌تری دارد، از این نظر صنعت قطعاً جزو اولویت‌های ما خواهد بود و برنامه این است که به تسهیل روند صنعت کمک کنیم.

وی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای تأمین داروها، عنوان کرد: از سندیکا می‌خواهم که پیشنهادی برای بهتر شدن روند، اصلاح و تسهیل امور ارائه دهند.
وی در مورد تفویض اختیار قیمت‌گذاری داروهای OTC به سندیکا، اظهار کرد: قیمت‌ها از سوی سندیکا اعلام‌ شده بود که سازمان در جلسه کمیسیون قیمت، کارشناسی خود را خارج و تمامی نرخ‌های سندیکا را مورد تأیید قرار داده و به کارشناسی سندیکا اعتماد کردیم و توصیه می‌کنیم سندیکا نیز همه جوانب را با هم ببیند. مردم در پرداخت مشکل‌ دارند و باید حد میانه در قیمت‌گذاری حفظ شود تا هم صنعت منتفع شده و هم‌ فشار زیادی به مردم وارد نشود.

معاون وزیر بهداشت افزود: اگر قیمت‌های دارو افزایش یابد دو راه پیش روداریم یا پرداختی از جیب مردم باید افزایش پیدا کند یا اینکه بیمه‌ها این اختلاف را جبران کنند. البته این موضوع در بودجه بیمه‌ها دیده نشده و عملاً پرداختی از جیب مردم بیشتر خواهد شد. بنابراین موضوع قیمت‌گذاری را پیگیری کردیم و برای اینکه فشاری به مردم وارد نشود با بیمه‌ها و کمیسیون‌ها جلسه داشتیم تا بودجه بیشتری برای بیمه‌ها تخصیص یابد که البته هنوز محقق نشده است، اما آنچه در حوزه کارماست حتماً با جدیت پیگیری خواهیم کرد که کمیته قیمت‌گذاری سندیکا رعایت انصاف و عدالت را داشته باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی در مورد مباحث ارزی ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت داروسازی نیز عنوان کرد: در بانک مرکزی موافقت اولیه برای تخصیص ارز گرفته‌ شده بود که با پیگیری، دستور مدیریت برای پرداخت گرفته‌ شده و خوشبختانه برای دستگاه‌هایی که از قبل قسمتی از ارز مورد نیازشان پرداخت‌ شده، مجوز گرفته‌ شده است و امیدواریم واریزی آن‌هم انجام شود تا شرکت‌ها از آن استفاده کنند.

اجرای پزشک خانواده در ۵ استان تا بهار 98
سرپرست وزارت بهداشت گفت: تلاش می‌کنیم تا بهار سال آینده در پنج استان کشور سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و پرونده الکترونیکی سلامت را مستقر کنیم. به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه دیروز هیأت دولت با اشاره به این‌که بشدت دنبال ادامه اجرای تحول نظام سلامت با نگاه جدید اقتصادی هستیم، گفت: همچنین در حال اقدام برای استقرار سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و پرونده الکترونیکی سلامت نیز هستیم.

وی ادامه داد: جلسه خیلی خوبی با وزیر ارتباطات داشته‌ایم و قرار شد نارسایی‌های پرونده الکترونیک سلامت را با همکاری یکدیگر مرتفع کنیم. وزیر ارتباطات به استان مازندران رفته و با همکاری تیم ما نارسایی این پرونده مرتفع می‌شود. سرپرست وزارت بهداشت اظهار کرد: پروژه‌های زیادی در دهه فجر از جمله بهره‌برداری از تخت‌های بیمارستانی و تکمیل کلینیک‌های حاشیه شهرها را خواهیم داشت.


تلاش می‌کنیم گران شدن دارو فشار زیادی به مردم وارد نکند – دارو – مراقبت
کپی رایت: منبع مطلب