خانه > سلامت > ریاست نظام پزشکی سکوی حفظ جایگاه افراد در مجلس نشود/تجربه های تلخ گذشته تکرار نشود – پزشک – جامعه پزشکی-سلامت

ریاست نظام پزشکی سکوی حفظ جایگاه افراد در مجلس نشود/تجربه های تلخ گذشته تکرار نشود – پزشک – جامعه پزشکی-سلامت


سلامت نیوز-*زهراسادات خوشحالی:فردا برای جامعه پزشکی روز بزرگی است.مجمع عمومی این سازمان دور هم گرد خواهد آمد تا رئیس جدید این سازمان را انتخاب کند.6 نفر از اعضای همین مجمع برای ریاست کاندید شده اند اما مجمع عمومی این سازمان باید انتخاب جدیدی داشته باشد تا شاید بتواند اندکی از مشکلات پزشکان را ظرف چند ماه آینده بکاهد .

به گزارش سلامت نیوز در میان لیست کاندیداها همانطور که قبلا هم در یادداشتی در سلامت نیوز اعلام کردم نام دکتر عزیزی نماینده مردم شریف شیروان و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز به چشم میخورد.

این در حالیست با کاندید شدن وی برای ریاست سازمان نظام پزشکی ميان منافع سازمان صنفي نظام پزشكي و نمايندگي ملت به عنوان دفاع از حقوق مردم تعارض جدي وجود دارد.

علاوه بر این بحث مدیریت زمان هم درباره این کاندیدا وجود دارد.هرچند که او پیشتر در مصاحبه ای جامعه پزشکی را مطمئن کرده که در هفته حدود ۱۶ ساعت را صرف امور نظام پزشکی خواهد کردو مشکلی از این بابت و رسیدگی به امور سازمان نخواهد داشت اما آیا 16 ساعت در هفته برای سازمانی که با اقسام مشکلات دست و پنجه نرم میکند زمان کافی خواهد بود ؟

آیا نماینده نباید تمام هم و غم خود را معطوف به حل مشکلات مردم ناحیه انتخابی خود بکند و در آن منطقه حضور فیزیکی هم داشته باشد تا به عینه در جریان امور قرار بگیرد و چاره ای بیندیشد؟

نکته دیگری که اعضای مجمع باید به آن دقت کنند هم این است که از عمر مجلس شورای اسلامی یک سال بیشتر نمانده و چه تضمینی وجود دارد که این سازمان سکویی برای حفظ و ارتقای جایگاه افراد در انتخابات بعدی مجلس نخواهد شد؟!در حالیکه نظام پزشکی در حال حاضر در شرایطی بس میبرد که باید از حواشی دور باشد دوباره مسائل سیاسی و حواشی پر رنگ شده و از هدف اصلی میماند؟!

مسئله ای که دکتر عزیزی آن را رد میکند و میگوید درگیری در تبلیغات انتخابات مجلس بعدی، مانع از فعالیت در سازمان نخواهد شد و با این موضوع هم مشکلی نخواهد داشت اما تجربه ریاست سالهای قبل این سازمان خلاف این موضوع را ثابت میکند.

تجربه تلخی که پزشکان حتما از خاطر نبرده اند در زمانی که شهاب الدین صدر که همزمان هم رئیس اسبق سازمان نظام پزشکی ، هم نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و هم رئیس کمیسیون بهداشت مجلس و در آخر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی شد نتوانست دردی از جامعه پزشکی دوا کند و حتی در آن زمان بودجه سازمان قطع شد و اختیار تعرفه گذاری خدمات پزشکی از این سازمان سلب شد.

درست است که در شرایط کنونی رئیس این سازمان باید شخصیتی چند وجهی باشد که بتواند مسائل را به خوبی مدیریت کند اما این مسئله بسیار مهم است که این شخص باید بتواند تمام وقت و نیروی خود را صرف ارتقای سازمان و حل مسائل کند و داشتن پست یا سمتی دیگر علی الخصوص نمایندگی مجلس او را از این هدف دور میکند.

اعضای مجمع عمومی نظام پزشکی از یاد نبرند که این سازمان یک سازمان صنفی است که درحال حاضر با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم میکند.موضوع تعرفه ها ،مشکلات پزشکان عمومی،دستیاران،موضوع داغ این روزهای رسانه ها یعنی فرار مالیاتی و نصب دستگاههای کارتخوان در مطب ها ،موضوع تجاری شدن مطب ها و بالا رفتن هزینه های جانبی یک پزشک و پر رنگ شدن خطاهای پزشکی در رسانه ها …..اینقدر زمانبر هستند که اجازه ندهند فردی که رییس این سازمان میشود به کار دیگری بتواند بپردازد.

فردا روز بزرگی است برای نمایندگان پزشکان در مجمع عمومی این سازمان.روزی که این افراد آزمون سختی خواهند داشت.

*سردبیرسلامت نیوز


ریاست نظام پزشکی سکوی حفظ جایگاه افراد در مجلس نشود/تجربه های تلخ گذشته تکرار نشود – پزشک – جامعه پزشکی
کپی رایت: منبع مطلب