خانه > سلامت > ورود تجهیزات آزمایشگاهی و کیت‌ها از راه‌های غیر رسمی/کالاهای سلامت محور باید استانداردهای لازم را داشته باشند – نظام سلامت-سلامت

ورود تجهیزات آزمایشگاهی و کیت‌ها از راه‌های غیر رسمی/کالاهای سلامت محور باید استانداردهای لازم را داشته باشند – نظام سلامت-سلامت


سلامت نیوز:عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با توجه به پیشرفت هایی که داریم و با استفاده از ظرفیت هیات امنای ارزی و سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر می توان تجهیزات آزمایشگاهی را تولید کرد.

عباسعلی پوربافرانیعباسعلی پوربافرانی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به گفت: در بحث سلامت مردم، کالاهایی که از همه جهات برای سلامت مورد استفاده قرار می‌گیرد باید استانداردهای لازم را داشته باشد و مبادی ورودی و خروورود تجهیزات آزمایشگاهی و کیت‌ها از راه‌های غیر رسمیجی آن نیز معلوم باشد و تمام شاخص‌هایی که ضروری است باید وجود داشته باشد.

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی افزود: چنانچه بخواهیم این موضوع را ارزیابی کنیم، باید گفت که به دلیل تحریم‌ها ممکن است که مشکلاتی ایجاد شود بنابراین باید بستری فراهم کنیم که با توجه به پیشرفت‌هایی که داشتیم بتوانیم این کیت‌ها را در داخل کشور تولید کنیم تا دیگر نیازی به این وضعیت نباشد اما حتما کمیسیون و هم وزارت بهداشت راه‌کارهای لازم را برای اینکه این کالاها از مبادی درست وارد شود بیندیشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: اینکه وزارت بهداشت به چه شکلی می‌خواهد این کار را انجام دهد، مهم است. ممکن است برخی از کولبران تنها وسیله حمل باشند و تمام شاخص‌ها برای این کیت‌ها فراهم باشد ضمن اینکه اصلا قبول نداریم که کالای سلامت محور به این شکل وارد شود. اما نهایتا این است که باید بتوانیم در داخل کشور این کیت‌ها را تولید کنیم.
در عصر دیجیتال ضرورتی برای حضور در کنفرانس‌های جهانی وجود ندارد
رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال مجلس با بیان اینکه تحریم‌ها، شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی را با مشکل مواجه کرده، تصریح کرد: باید بتوانیم آن یافته‌های علمی که در کشور وجود دارد به جهان معرفی شود و اندیشمندان داخل کشور نیز بتوانند از یافته‌های دیگران استفاده کنند البته در عصر دیجیتال شاید حضور، خیلی اهمیت چندانی نداشته باشد و حتما در برخی از حوزه‌ها و آیتم‌هایی که در جهان پیشرفت‌هایی حاصل می‌شود، الزاما ممکن است که نیاز باشد فرد در آن کنفرانس شرکت کرده و استفاده کند.
باید از ظرفیت‌های هیات امنای ارزی و سازمان تدارکات پزشکی استفاده کرد
وی اظهار داشت: با توجه به جمعیت هلال احمر و سازمان تدارکات پزشکی نباید نیازی به واردات کیت‌ها باشد چراکه با توجه به ظرفیت هیات امنای ارزی و سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر از این موضوع استفاده کنیم که اصلا نیازی به حمل از طریق کولبران نباشد.
پوربافرانی در پاسخ به این سوال که چطور می‌توان به کیت‌های وارداتی از راه‌های غیر رسمی اعتماد کرد، گفت: مردم باید به سیستم اعتماد کنند و سیستم باید حتما تمام استانداردهای لازم را در استفاده از کالای سلامت محور، رعایت کند و یا مطمئن باشد که رعایت شده و اگر در جایی شک داشته باشد نباید آن را استفاده کند و اگر کالا ویژگی لازم را نداشته باشد، نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: به نظر بنده ظرفیت هیات امنای ارزی و سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر برای این امر، ظرفیت فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند این مشکل را حل کند.


ورود تجهیزات آزمایشگاهی و کیت‌ها از راه‌های غیر رسمی/کالاهای سلامت محور باید استانداردهای لازم را داشته باشند – نظام سلامت
کپی رایت: منبع مطلب