خانه > سلامت > 5 دلیل بروز شوره که ارتباطی با خشکی سر ندارند – مو – زیبایی-سلامت

5 دلیل بروز شوره که ارتباطی با خشکی سر ندارند – مو – زیبایی-سلامت


سلامت نیوز: برخلاف باور رایج، خشکی پوست سر از عوامل ایجاد شوره نیست. شوره در واقع به خاطر رشد بیش از حد نوعی قارچ که به‌طور طبیعی در پوست سر وجود دارد روی می‌دهد. این قارچ از چربی پوست سر تغذیه می‌کند. به همین علت است که افرادی که پوست‌های چرب دارند معمولاً بیشتر در معرض ابتلا به شوره‌ هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران بانو، بنابراین دلیل اول ایجاد شوره، حساسیت به قارچ طبیعی موجود در پوست سر است. شوره‌های غیرشدید اغلب با درمان‌های خانگی یا استفاده از شامپوی ضد شوره برطرف می‌شوند.

شوره سازها

یکی دیگر از دلایل ابتلا به شوره، استرس زیاد است. در واقع استرس هر مشکل پوستی را تشدید می‌کند، چرا که سیستم دفاعی بدن را تضعیف می‌کند. استرس به طور ویژه در افرادی که شوره همراه با خارش دارند از دلایل مهمی به شمار می‌رود و خاراندن سر وضعیت را بدتر می‌کند. جای دادن برنامه‌های آرام بخش مانند تمرینات یوگا و تمرکز بر تنفس به این افراد توصیه می‌شود.
بسیاری معتقدند شستن زیاد موها باعث شوره می‌شود. اما نباید فراموش کنیم که دیر به دیر شستن مو‌ها به معنی چرب‌تر شدن پوست سر است که ممکن است دقیقاً بستر لازم برای شیوع شوره را مهیا کند. در شامپو کردن و شستن موها بسیار دقت کنید. چنانچه مقدار کمی شامپو نیز بر موها بماند، احتمال بروز شوره افزایش پیدا می‌کند.
تغذیه شما در وضعیت شوره سرتان نیز مؤثر است. مصرف مواد غذایی سرشار از چربی‌های اشباع شده باعث می‌شود غدد چربی ساز پوست فعال‌تر شوند و در نتیجه میزان شوره افزایش یابد. همچنین کمبود ویتامین ب ممکن است مشکل شوره را وخیم‌تر کند. متخصصان انواع مغزها، زیتون، موز، برنج، تخم مرغ و جو پرک شده را برای بهبود توصیه می‌کنند.
استفاده بیش از حد از انواع اسپری، موس و ژل مو نیز باعث می‌شود پوست سر چربی بیشتری تولید کند. سعی کنید تا حد امکان استفاده از چنین محصولاتی برای حالت بخشیدن به موها را کاهش دهید.


5 دلیل بروز شوره که ارتباطی با خشکی سر ندارند – مو – زیبایی
کپی رایت: منبع مطلب