خانه > سلامت > ملخ ها تهدید جانی برای مردم مناطق سیل زده ندارند – محیط زیست-سلامت

ملخ ها تهدید جانی برای مردم مناطق سیل زده ندارند – محیط زیست-سلامت


سلامت نیوز: رئیس انجمن صنفی متخصصان بیماری های عفونی و میکروبیولوژیکی ایران با اشاره به هجوم ملخ ها به مناطق سیل زده گفت: ملخ ها سلامت مردم را تهدید نمی کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،مسعود مردانی افزود: هجوم ملخ ها به مناطق سیل زده از جمله خوزستان سلامت انسانی را به خطر نمی اندازد و موجب بروز بیماری نمی شود.
وی اظهار داشت: ملخ ها می توانند به مزارع گندم و جو آسیب بزنند، مردم نگران بروز بیماری ناشی از ملخ ها نباشند زیرا این حشرات تهدید جانی ندارند.

* بیماری های عفونی به خوبی کنترل شده اند
مردانی با بیان اینکه مدیریت بیماری های عفونی در مناطق سیل زده به خوبی کنترل شده است، ادامه داد: هیچ بیماری عفونی میان مردم سیل زده شایع نشده و تیم های بهداشتی و درمانی به طور مرتب بیماری هایی را که ممکن است شیوع یابند، مدیریت و کنترل می کنند.
این متخصص بیماری های عفونی اضافه کرد: با توجه به اینکه یک ماه از سیل در استان های گلستان، لرستان و خوزستان می گذرد و اکنون وقت پاکسازی فضولات ناشی از سیل است، به مردم این مناطق و افرادی که در حال کمک و امدادرسانی هستند، توصیه می شود موارد بهداشتی را کاملا رعایت کنند.
به گفته مردانی، شستشوی دست ها با آب و صابون برای پیشگیری از بیماری های انگلی و عفونی بسیار مهم و ضروری است و اگر موارد مشکوکی از این بیماری ها مشاهده شد، باید به مراکز درمانی و بهداشتی برای درمان مراجعه شود.

* احتمال شیوع بیماری ها با گرم شدن هوا
وی افزود: به دنبال بروز سیل بیماری های اسهالی، حاد عفونی، عفونت های انگلی و وبا بسیار شایع می شود که خوشبختانه با مدیریت تیم های بهداشتی و درمانی هیچگونه موردی تاکنون در مناطق سیل زده گزارش نشده ولی با گرم شدن فصل گرما ممکن است این بیماری ها شیوع یابند.
مردانی خاطرنشان کرد: به مردم توصیه می شود قبل از خوردن آب آشامیدنی از سلامت آن مطمئن شده، سبزی و میوه ها را قبل از مصرف کاملا شستشو دهند و از مواد غذایی که از سالم بودن آنها اطمینان دارند، استفاده کنند.
وی تاکید کرد: رعایت بهداشت فردی از سوی مردم مناطق سیل زده به پیشگیری و جلوگیری از اپیدمی بیماری ها بسیار کمک می کند و باید تیم های بهداشتی و درمانی را در این زمینه یاری دهند.


ملخ ها تهدید جانی برای مردم مناطق سیل زده ندارند – محیط زیست
کپی رایت: منبع مطلب