خانه > سلامت > ژاپن، چین را خطرناک‌تر از کره‌شمالی می‌داند-سلامت

ژاپن، چین را خطرناک‌تر از کره‌شمالی می‌داند-سلامت


ایرنا: ژاپن در تازه ترین گزارش دفاعی سالانه خود که امروز جمعه منتشر شد چین را برای امنیت توکیو خطرناکتر از کره شمالی معرفی کرد.

از ژاپن تایمز، در گزارش دفاعی ژاپن آمده است رشد نظامی چین در حال تبدیل شدن به تهدید اصلی امنیتی برای ژاپن است.

بر اساس این ارزیابی ها بعد از چین، کره شمالی، کره جنوبی و روسیه در رده های دوم تا چهارم تهدیدات امنیتی ژاپن قرار گرفته اند.

وزیر دفاع ژاپن در همین راستا در یک نشست خبری اعلام کرد چین به سرعت در حال افزایش هزینه‌های نظامی و استقرار تجهیزات نظامی، هوایی و دریایی در اقیانوس آرام و در دریای ژاپن است.

«تارو کونو» همچنین نسبت به سیاست‌های متحدان ژاپن از جمله آمریکا در قبال قدرت گرفتن چین در منطقه انتقاد کرد و خواستار همکاری بیشتر میان دو کشور شد.

در ارزیابی دفاعی ژاپن آمده است: توکیو هزینه‌های دفاعی خود را تا یک دهم در طول هفت سال گذشته افزایش داده تا با پیشرفت‌های نظامی پکن و پیونگ یانگ مقابله کند.

ژاپن در تازه ترین مورد درخواست کرده است یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برای خرید ۹ جنگنده اف-۳۵ از آمریکا اختصاص یابد.

وزارت دفاع ژاپن سال گذشته به منظور خرید تجهیزات و تسلیحات موشکی پیشرفته، بودجه دفاعی ۴۷ میلیارد دلاری برای سال مالی ۲۰۱۹ میلادی پیش بینی کرده بود.

گزارش دفاعی ژاپن می افزاید ارتش چین نیز در سال جاری میلادی هزینه‌های دفاعی خود را با ۷.۵ درصد افزایش به حدود ۱۷۷ میلیارد دلار افزایش داده است که سه برابر ژاپن است.

بر اساس گزارش موسسه صلح استکهلم، سال ۲۰۱۷ آمریکا با ۶۱۰ میلیارد دلار در مقام نخست و پس از آن چین با ۲۲۸ میلیارد دلار در مقام دوم بالاترین بودجه دفاعی جهان قرار داشتند.

آمار این موسسه نشان می دهد که عربستان با ۶۹.۴ میلیارد دلار، روسیه با ۶۶.۳ میلیارد دلار، هند با ۶۳.۹ میلیارد دلار و فرانسه هم با ۵۷.۸ میلیارد دلار رده های سوم تا ششم جهانی را به خود اختصاص داده اند.


ژاپن، چین را خطرناک‌تر از کره‌شمالی می‌داند
کپی رایت: منبع مطلب