خانه > سلامت > دستور شهردار براي ساماندهي دستفروش‌هاي مترو – سلامت شهر – سلامت اجتماعی-سلامت

دستور شهردار براي ساماندهي دستفروش‌هاي مترو – سلامت شهر – سلامت اجتماعی-سلامت


سلامت نیوز:فرمانده يگان حفاظت شهرداري تهران در خصوص ساماندهي دستفروش‌هاي مترو تهران اعلام كرد با دستور شهردار تهران به زودي طرح ساماندهي اين دستفروش‌ها نيز آغاز مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ، سردار كريم بيات كه روز گذشته براي اولين ‌بار در نشستي خبري در برابر خبرنگاران حاضر شده بود تا پاسخگوي سوالاتشان در حوزه انضباط و امنيت شهري باشد از موضوعات مختلفي سخن گفت كه هر كدام چالشي براي شهرداري تهران و پايتخت كشورمان محسوب مي‌شوند، از ساماندهي دستفروش‌ها تا تشريح آخرين اقدامات در خصوص سرقت تابلوهاي تبليغاتي شهري، مجسمه‌ها و سرديس‌هاي سطح شهر.

او با بيان اينكه تاكنون 44 مورد سرقت پايه‌هاي بنرهاي تبليغاتي سطح شهر گزارش شده است، گفت: خوشبختانه با تلاش‌هاي همكاران ما، همگي اين اموال مسروقه كشف و ضبط و سارقين آنها نيز دستگير شدند.

براين اساس، سرقت‌هاي مزبور توسط افرادي كه با كارفرماي خود اختلافي داشتند، صورت گرفته بود كه همگي دستگير شدند. سردار بيات در ادامه به موضوع سرقت سرديس قيصر امين‌پور به عنوان يكي ديگر از فعاليت‌هاي اين مجموعه اشاره كرد و گفت:

سرديس قيصر امين‌پور در منطقه 2 براي بازسازي ميدان، اين سرديس از وسط ميدان جابه‌جا و در مكاني نصب شده بود كه از ديد دوربين‌ها خارج بود و نظارت دوربيني وجود نداشت.

از سويي نمي‌شد براي يك سرديس نگهبان فيزيكي گذاشت! سارقين هم از اين فرصت استفاده كرده بودند و سرديس ياد شده را به سرقت برده بودند كه خوشبختانه سارق و همدست او و حتي همدست دوم او در بومهن دستگير شدند.

او در مورد سرنوشت خود سرديس نيز گفت: خود سرديس هم كشف شده است. اما سرديس قيصر امين‌پور تنها مجسمه‌اي نبوده كه طي سال‌هاي اخير به سرقت رفته است.

سردار بيات در پاسخ به سوالي در خصوص سرنوشت ساير مجسمه‌هايي كه در سال‌هاي گذشته در تهران به سرقت رفته بود، گفت: مجسمه‌هاي قبلي در سال‌هاي قبل به سرقت رفته بودند. در چند سال اخير چنين مواردي نداشتيم و من در جريان پيگيري‌هاي گذشته براي مجسمه‌هاي قبلي نيستم.

به گفته سردار بيات، گزارشي در مورد سرقت سرديس قيصر امين‌پور و با هدف پيشگيري از بروز چنين حوادثي به شهردار تهران ارايه شده تا تمهيدات لازم لحاظ شود. البته به گشت‌هاي انضباط شهري و يگان حفاظت هوشياري داديم كه اگر كسي نسبت به جابه‌جايي اين مجسمه‌ها اقدام كرد حتما از افراد مجوز اخذ شود.

چندي قبل خبري منتشر شد در مورد سرقت ديوارهاي حائل صوتي حاشيه اتوبان‌ها كه فرمانده يگان حفاظت شهرداري تهران در خصوص پيگيري‌هاي انجام شده در اين زمينه گفت: همه افرادي كه در اين سرقت‌ها دخيل بودند، دستگير و به جرم خود اعتراف كردند البته در اين مورد تحقيقات ادامه دارد.

او در پاسخ به اين سوال كه حفاظت از مجسمه‌ها و سرديس‌هاي سطح شهر، وظيفه كدام ارگان است با ذكر اينكه قطعا وظيفه پليس در حوزه كشف و دستگيري چنين اقدامات پيشگيرانه بر عهده شهرداري است، گفت: در حال حاضر مسوولان همه تمهيدات لازم را بايد مد نظر قرار دهند كه ديگر اين اقدامات تكرار نشود.

يكي ديگر از موضوعات مطرح شده در جلسه ديروز؛ بحث ساماندهي دستفروش‌ها بود كه شهرداري همواره با آن دست به گريبان بوده و هر از گاهي خبري در مورد اين موضوع منتشر مي‌شود. ديروز فرمانده يگان حفاظت شهرداري تهران در اين مورد گفت: پيش از اجراي طرح ساماندهي دستفروشان تعدادي از ليدرهاي فروش خيابان به دستفروشان شناسايي و دستگير شدند. سردار بيات اضافه كرد:

در اسفند سال گذشته طرح پاك‌سازي معابر از دستفروشان را در خيابان وليعصر و تقاطع آن با خيابان انقلاب به اجرا درآورديم. او با ذكر اينكه البته دستفروشاني كه از اين محل جمع شدند به محل‌هاي سرپوشيده منتقل شدند، گفت: اتفاقا آن افراد ليدري كه اقدام به فروش خيابان كرده بودند هم دستگير شدند.

فرمانده يگان حفاظت شهرداري تهران اشاره‌اي هم به موانع قانوني دستفروشي داشت و گفت: اصل دستفروشي در قانون جرم نيست اما سد معبر و بستن پياده‌رو و مانع ايجاد كردن حتما تخلف بوده و جرم محسوب مي‌شود. واقعيت اين است كه بسياري از دستفروشان افراد بي‌بضاعت هستند و محل ارتزاقشان از همين مسير است و ما اصلا برخورد را سرلوحه كار نداشتيم بلكه مي‌خواستيم اينها را ساماندهي كنيم.

سردار بيات تصريح كرد: كسبه و مردم هر دو گروه از عملكرد پليس در ساماندهي دستفروشان راضي بودند البته بعضي هم از كسبه گله‌مند بودند كه در نهايت يك تعامل بين دستفروشان و كسبه ايجاد شده بود.

فرمانده يگان حفاظت شهرداري تهران ادامه داد: برنامه ميان‌مدت و درازمدتي هم براي ساماندهي دستفروشان داشتيم تا با توجه به عواقبي كه بساط‌گستري مي‌تواند داشته باشد، جلوگيري شود.

او با طرح اين ادعا كه با اجراي طرح ساماندهي دستفروشان حدود ۱۸ درصد ميزان وقوع جرايم خرد در محل‌هاي مورد نظر كاهش يافته است، گفت: اين امر نشان‌دهنده اهميت اجراي اين طرح بود. به گفته او اين طرح در منطقه يك حوالي ميدان تجريش، منطقه ۱۳، منطقه ۱۹ بخش عبدل‌آباد، منطقه ۱۱ و منطقه ۶ محدوده چهارراه وليعصر به اجرا درآمده و همچنان ادامه دارد.

فرمانده يگان حفاظت شهرداري تهران در مورد دلايل موفق بودن اين طرح نيز گفت: در اجراي اين طرح يك فقره درگيري هم با دستفروشان نداشتيم و اتفاقا از چند روز قبل از اجراي طرح ليدرهاي اين جريان كه قلدري مي‌كردند، دستگير شدند كه همين مي‌تواند عاملي باشد براي موفقيت‌آميز بودن اين طرح.

با اين وجود سردار بيات مدعي است كه موضوع ساماندهي دستفروش‌هاي مترو تهران وظيفه نيروي انتظامي است و به يگان حفاظت شهرداري ارتباطي ندارد. گرچه او در اين زمينه به دستور جديد شهردار تهران اشاره كرد و گفت: با تمام اين تفاصيل بنابر دستور جديد شهردار تهران به زودي اين مجموعه طرحي را براي پاك‌سازي و ساماندهي دستفروش‌هاي مترو تهران آغاز خواهد كرد.


دستور شهردار براي ساماندهي دستفروش‌هاي مترو – سلامت شهر – سلامت اجتماعی
کپی رایت: منبع مطلب