خانه > سلامت > ۵ نماینده مجلس به کرونا مبتلا شدند/ پیشنهاد ادامه تعطیلی مدارس و اماکن عمومی – بیماری – مراقبت-سلامت

۵ نماینده مجلس به کرونا مبتلا شدند/ پیشنهاد ادامه تعطیلی مدارس و اماکن عمومی – بیماری – مراقبت-سلامت


سلامت نیوز:تا ظهر روز گذشته ۵۹۳ مورد قطعی مبتلا به ویروس کرونا در کشور شناسایی و ۴۳ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، براساس اعلام وزارت بهداشت در یازدهمین روز از شیوع کرونا در ایران ۵۹۳ مورد قطعی مبتلا به ویروس کرونا در کشور شناسایی شده و متاسفانه ۴۳ نفر از آنان جان خود را از دست داده‌اند. همچنین ۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافته و از مراکز درمانی مرخص شده‌اند. براساس مصوبات پنجمین جلسه ستاد مبارزه با کرونا ساعت کاری ادارت به مدت ۲ ساعت کاهش یافته و همچنین کارمندانی که با مشکلات ریوی، دیابت، قلبی مواجه هستند می‌توانند دورکار شوند. براساس این مصوبه نیز دانشگاه‌ها تا یک هفته دیگر تعطیل شد همچنین مهدهای کودک، مدارس و مراکز روزانه بهزیستی نیز تا روز دوشنبه تعطیل هستند و آموزش دانش‌آموزان نیز طبق برنامه اعلام شده از سوی شبکه آموزش از این طریق ارائه می‌شود.

“شایعه کرونا” سبب آتش‌سوزی درمانگاه شهرک توحید بندرعباس شد
شب گذشته در پی دست به دست شدن شایعه‌ای در بین ساکنان شهرک توحید مبنی بر نگهداری چند بیماران کرونایی در درمانگاه این شهرک، عده‌ای با هجوم به این مرکز درمانی، بخشی از آن آتش زدند که با ورود پلیس و آتش نشانی، آتش مهار شده است.
دکتر فاطمه نوروزیان با رد شایعاتی مبنی بر قرنطینه کردن بیماران کرونایی یا افراد مشکوک در درمانگاه‌های شهرک توحید، شهرک پیامبراعظم(ص) و امام رضا(ع)، بیان کرد: شهروندان به شایعات در فضای مجازی توجه نکنند و ستاد مقابله با بیماری کرونا نیز تمامی تدابیر لازم در این زمینه را اندیشیده است.
وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان برای پیشگیری از ازدحام و شلوغی در مراکز درمانی و ارائه خدمات سریع بهداشتی به مردم، سه مرکز پذیرش بیماران مشکوک به کرونا را در بندرعباس راه‌اندازی کرده است که پس از تشخیص جهت بستری به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس منتقل می‌شوند.

تشریح تدابیر آموزشی برای دانش‌آموزان تیزهوش در قم
“علی طالبی” رئیس اداره استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان استان قم در گفتگو با ایلنا، درباره روند آموزش مجازی در مدارس استعدادهای درخشان استان قم به جهت تعطیلات این روزهای مدارس گفت: باتوجه به تعطیلی اجباری که در واحدهای آموزشی استان قم پیش آمد، به دستور مدیرکل آموزش و پرورش استان و با همکاری و همفکری با مدیران مدارس استعدادهای درخشان، اقدام به ارائه خدمات آموزشی در بستر فضای مجازی از طریق پیام رسان‌های ایتا و بله کردیم.
وی در ادامه بیان کرد: طرح آموزش مجازی به واسطه اعلام تمدید تعطیلی تا پایان هفته، از روز سه شنبه آغاز شده است‌. از طرف دیگر با در نظر گرفتن موضوع احتمال استمرار تعطیلی مدارس تا هفته آینده و نیز در پیش داشتن تعطیلات نوروز، همچنین لزوم پرکردن قسمتی از ساعات حضور اجباری تمام وقت این روز‌های دانش‌آموزان در منزل، بحث استفاده از بستر فضای مجازی در این ایام با مدیران مدارس سمپاد مطرح و آنها نیز از کادر اجرایی و کادر آموزشی درخواست ایجاد بستری برای آموزش مجازی کردند که ایشان نیز با درک به جای موقعیت کنونی، دلسوزانه و با مسئولیت پذیری، وارد عمل شدند.
رییس اداره استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان استان قم گفت: همکاران داخل مدارس دلسوزانه دغدغه انجام رسالتشان را نشان دادند و وارد گود شدند. فعلا در گام اول در مدارسمان در بسترهای پیام رسان مجازی داخلی یعنی ایتا و بله کانال‌ها و گروه‌هایی تشکیل دادند که هر کدام مختص یک پایه از مدرسه است. فعلا فعالیت‌ها در قالب فعالیت‌های آموزشی کپسولی اعم از مرور مطالب درسی تدریس شده تاکنون و یا آموزش دروس جدید است که در چارچوب‌های مختلف مثل پاورپوینت، فایل صوتی، فایل تصویری و متن pdf خواهد بود به صورتی که فعلا دانش آموز را در این هفته از درس و مطالب درسی عقب نماند.
طالبی اضافه کرد: اگر قرار شد ‌فرایند تعطیلی مدارس استمرار یابد و تعطیلی هفته بعد را در پیش داشته باشیم، در تلاشیم تا با هماهنگی حوزه معاونت برنامه‌ریزی و اداره حراست اداره کل آموزش و پرورش استان، از یکی از سایت‌هایی که می‌تواند برای آموزش مجازی بستر قوی تری در اختیارمان بگذارد تا قادر باشیم، استمرار خدمات را با قوت و قدرت بیشتری در بستر فضای مجازی به دانش آموزان عزیز داشته باشیم.
وی همچنین درباره تصمیم گیری در خصوص نحوه ارائه خدمات به سایر دانش آموزان غیرسمپادی در استان گفت: روز سه‌شنبه معاونت آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان در جلسه‌ای با معاونان آموزش نواحی و مناطق استان، ضمن بررسی راهکارهای ارائه خدمات در این شرایط به دانش آموزان، به تدابیری در این خصوص دست یافته‌اند.
رییس اداره استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان استان قم اظهار داشت: همچنین در حوزه معاونت آموزش ابتدایی استان نیز، تصمیماتی در خصوص ارائه خدمات به دانش آموزان از طریق بستر فضای مجازی صورت گرفته که از طریق بخشنامه به نواحی و مناطق ابلاغ شده است.

احتمال شیوع ویروس کرونا بین رانندگان بلاتکلیف در مرزها
اقدامات پزشکی در مرزها بسیار ضعیف است
احمد کریمی در گفتگو با ایلنا، درباره آخرین وضعیت ناوگان باری در مرزهای زمینی کشور اظهار داشت: از هفته گذشته مسئولان برای حل این موضوع و مذاکره با طرف‌های خارجی برای برگشت کامیون‌های ایرانی از مرزهای خارجی در تلاش هستند و تقریبا در تمام مرزها کامیون‌های ایرانی توانسته‌اند وارد خاک کشور شوند.
وی افزود: در حال حاضر بیشترین صف در «میرجاوه» در مرز پاکستان است و برای این وضعیت بلاتکلیفی ناوگان باری و رانندگان کامیون باید هر چه زودتر تصمیمی اخذ شود.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران کشور با بیان اینکه تجمع و توقف کامیون‌ها باعث احتمال شیوع بیماری کرونا می‌شود، تاکید کرد: خوشبختانه تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر ابتلای رانندگان کامیون بلاتکلیف در مرزها نداشتیم اما برای پیشگیری از این موضوع هر چه سریع‌تر باید صف و تجمع کامیون‌های بالاتکلیف در برخی از مرزها باید تعیین تکلیف شوند.
کریمی تاکید کرد: احتمالا به رانندگان کامیون دستور داده شود که با بار به مقاصد بارگیری برگردند.
وی با انتقاد از وضعیت تجهیزات اولیه برای پیشگری از این شیوع ویروس کرونا در مرزها اظهار داشت: رانندگان در نقط مرزی به ماسک و محلول‌های ضدعفونی دسترسی ندارند و همین می‌تواند عامل انتقال ویروس کرونا از فردی به فرد دیگر باشد.
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران کشور با اشاره به ضرورت اعزام تیم‌های پزشکی برای چک و بررسی رانندگان کامیون بلاتکلیف در مرزها گفت: در مرز مقابل تیم‌های پزشکی حضور دارند اما در مرز ایران حضور نمایندگان مرکز بهداشت و پزشک برای انجام تست و چک‌های مورد نظر بسیار ضعیف است.
وی افزود: در مرز میرجاوه در بخش مسافری شاهد حضور کاروان‌های زوار پاکستانی هستیم که از ایران قصد ورود به خاک کشور خود را دارند که این افراد توسط پزشکان ایرانی و پاکستانی مورد چک‌های پزشکی قرار می‌گیرند اما برای رانندگان ایرانی هیچ اقدامات خاصی صورت نگرفته‌ است.

کمبود تجهیزات در اورژانس نداریم
مشکل مالی در زمینه مقابله با ویروس کرونا وجود ندارد
پیرحسین کولیوند (رئیس سازمان اورژانس کشور) با اشاره به تعداد کافی آمبولانس‌های اورژانس اظهار کرد: تمام نیروی‌های اورژانس در حالت آماده‌باش‌کامل به صورت شبانه‌روزی هستند‌ و اگر مشکلی ایجاد شود می‌توانیم به طور کامل همه موارد را پوشش دهیم.
رئیس سازمان اورژانس کشور توضیح داد: از نظر لباس و تجهیزات لازم به مقدار مناسب تهیه شده و در انبار نگهداری می‌شود و در مجموع مشکلی در این زمینه نیست.
وی‌ با بیان اینکه پرسنل اورژانس با آخرین تجهیزات ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا تجهیز هستند یادآور شد: از زمان شیوع ویروس کرونا تمهیدات لازم پیش بینی شد و منابع مالی آن تامین شد.
رئیس سازمان اورژانس کشور ادامه داد: ٥٠تیم عملیات ویژه در تهران و سایر شهرها کار انتقال بیماران کرونایی یا مشکوک به این ویروس را بر عهده دارند.

دستور رییس قوه قضاییه برای پیشگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها
دستورات سیدابراهیم رئیسی در این بخشنامه به شرح زیر است:
۱. با رویکرد کاهش ورودی افراد به زندان ها از صدور قرارهای تامین منجر به بازداشت جز در موارد ضروری اجتناب گردد.
۲. با رعایت ضوابط و مقررات قانونی در اتخاذ تصمیمات قضایی از تاسیسات ارفاقی مندرج در قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی از قبیل اعمال مجازات‌های جایگزین حبس، تعویق اجرای مجازات، تعلیق تعقیب و تعلیق مجازات در حد امکان قانونی استفاده شود.
۳. محکومانی که آرای محکومیت آنها قطعیت یافته و در حال حاضر با قرار تامین آزاد هستند جز در موارد ضروری از معرفی آنها به زندان‌ها تا پایان فروردین ۹۹ خودداری شود.
تمامی قضات دادسراها و دادگاه‌ها مسئول اجرا و دادستان‌ها و روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور نیز موظف به نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه شده‌اند.
برای دفن پسماندها نیازمند ابلاغ پروتکل جدید توسط وزارت بهداشت هستیم
«صدرالدین علیپور» مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در گفتگو با ایلنا، در خصوص وضعیت نظافت شهر تهران با توجه به شیوع کرونا گفت: رفت و روب شهر بر عهده مناطق است و آنها باید نسبت به این مورد اقدام کنند، سازمان مدیریت پسماند از ۱۱ ایستگاه، پسماند را دریافت و تا کهریزک حمل و نقل می‌کند، اما دستورالعمل جدید به مناطق ۲۲گانه ابلاغ شده است و از شهروندان می‌خواهیم، اگر درباره نظافت شهر موردی را مشاهده کردند به ما اطلاع دهند تا پیگیری شود.
او درباره رعایت نکات ایمنی توسط نیروهای خدمات شهری گفت: کارگران و نیروهای خدماتی براساس دستورالعمل‌های مصوب از ماسک و دستکش استفاده می‌کنند و براساس دستورالعمل ابلاغی سیستم اسکان کارگری روزی دوبار ضدعفونی می‌شود که اجرای آن توسط ناظران بررسی می‌شود.
علیپور تصریح کرد: مکاتباتی با وزرارت بهداشت داشته‌ایم که اگر لازم است، اعلام کند تا تفکیک زباله‌های تر و خشک منتفی شود، اما تا این لحظه هنوز دستوری به ما اعلام نشده است.
او درباره دستورالعمل جدید مقابله با کرونا که توسط سازمان مدیریت پسماند انجام می‌شود، اظهار داشت: زمان ماندن پسماند در مخازن کمتر شده و تعداد دفعات جمع‌آوری بیشتر شده است. گشت‌های ما به صورت سیار در حال گشت‌زنی هستند و در هر نقطه‌ای که احساس کنند، باید مخزنی تخلیه شود این اقدام را انجام می‌دهند، اما معمولا روزانه سه بار تخلیه مخازن زباله سطح شهر اتفاق می‌افتد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند درباره ضرورت افزایش تعداد مخازن زباله و همچنین دستورالعمل جمع‌آوری دستکش‌ها و ماسک‌هایی که در سطح شهر دیده می‌شود، گفت: در سطح شهر نزدیک به ۶۰ هزار مخزن داریم و براساس برنامه‌ریزی‌های درازمدت این مخازن باید جمع‌آوری شود و زباله‌ها در داخل خانه‌ها تا زمان جمع‌آوری باشد. حتی در شرایط خاص هم قرنطینه پسماند وجود دارد و پسماندهای خاص را در منزل نگه می‌دارند و پس از دو هفته در بسته‌بندی تحویل می‌دهند و قراردادن این نوع پسماند در بین پسماندهای عادی براساس پروتکل‌های بهداشتی یک نوع نقض است، اما از آنجایی که ما زیرساخت‌های لازم را نداریم که مخازن در داخل ساختمان‌ها باشند، تلاش می‌کنیم مخازن فعلی را با سرفاصله کمتری جمع‌آوری کنیم.
علیپور ادامه داد: از شهروندان می‌خواهیم در حد امکان اگر بیماری دارند و یا دچار سرماخوردگی هستند، دستکش و ماسک‌های خود را در کیسه‌های پلاستیکی جداگانه‌ای بگذارند و در آن را ببندند تا از پسماندهای عادی جدا باشد.در کشورهای دیگر حتی پسماند بیمارستانی بیمارستان‌های ایزوله را نگه می‌دارند و به مراکز دفن منتقل نمی‌کنند تا مانع انتقال بیماری در حین انتقال، نگهداری و یا دفن پسماندها شوند.
او با بیان اینکه منتظر پروتکل‌های وزارت بهداشت هستیم، تصریح کرد: اگر وزارت بهداشت شرایط خاص‌تری را اعلام کند، پروسه تفکیک را حذف می‌کنیم و هر پسماندی را مستقیما به محل دفن انتقال داده و دفن می‌کنیم، اما تا این لحظه به ما چیزی اعلام نشده و براساس پروتکل معمولی انتقال پسماند انجام می‌شود.
علیپور تاکید کرد: براساس پروتکل‌های خودمان سعی می‌کنیم، زباله‌ها را زودتر جمع‌آوری کنیم و از طرفی کارگرانی که با زباله‌ها درگیر هستند، از سیستم حفاظتی مناسب برخوردار باشند.
او درباره فعالیت کودکان کار با توجه به شیوع کرونا و عدم استفاده آنها از دستکش و ماسک گفت: عدم بکارگیری کودکان کار را ابلاغ کرده‌ایم و اگر موردی باشد با آن برخورد می‌کنیم. این در شرایط خاص فقط نباید لحاظ شود و در شرایط عادی نیز باید روی کارکرد کارگران نظارت شود و به مسائل مراقبتی آنها بیشتر شود.
او با بیان اینکه درباره دفن پسماند نیازمند پروتکل جدیدی از سوی وزارت بهداشت هستیم، گفت: چرا که دستگاه متولی و سیاستگذار آنها هستند و باید به ما ابلاغ شود که دفن پسماند براساس چه دستورالعملی انجام شود. خودمان براساس بررسی‌ها شرایط را سختگیرانه‌تر و با مراقبت بیشتری انجام می‌دهیم.
علیپور همچنین درباره دفن زباله‌های بیمارستانی نیز گفت: سایت جداگانه‌ای را برای این منظور پیش‌بینی کرده‌ایم و تلاش ما این است که ناوگان حمل را افزایش دهیم تا زمان ماندت زباله کمتر شود، اما پروتکل جهانی کشورهایی که درگیر ویروس کرونا هستند به گونه دیگری است و یا زباله‌ها را نگه‌داری می‌کنند و یا می‌سوزانند تا انتقال و جابجایی زباله‌ها کمتر صورت گیرد.

مبتلایان ویروس کرونا بیمه می‌شوند
دو شرکت بیمه‌ای پیشگام شدند
به گزارش خبرنگار ایلنا، دو شرکت بیمه دولتی و خصوصی مبتلایان به ویروس کرونا را در قالب بیمه زندگی تحت پوشش قرار دادند.
یک شرکت بیمه‌ای اعلام کرده‌ است که با هدف آرامش خاطر بیمه گذاران و کاهش نگرانی موجود در جامعه، بیمه ‌شدگانی را که نسبت به دریافت پوشش تکمیلی ‌بیماری‌های خاص در بیمه نامه خود اقدام کرده باشند، در صورت ابتلا به بیماری کرونا تا سقف تعهدات پوشش بیمه‌ای ‌بیماری‌های خاص تحت پوشش قرار می‌دهد.‌
همچنین با توجه به ماهیت بیمه‌های زندگی، درصورت فوت بیمه ‌شدگان به دلیل ابتلا به بیماری کرونا، پرداخت غرامت فوت آنان براساس تعهدات مندرج در بیمه نامه، تحت پوشش خواهد بود.‌
یک شرکت بیمه‌ای دیگر هم اعلام کرده‌ است که به تازگی برای مقابله با ویروس کرونا پوشش امراض خاص تا سقف ٣٠٠ میلیون ریال را به بیمه نامه‌های عمر خود اضافه کرده است.

پسر حدادعادل به کرونا مبتلا شد
فریدالدین حداد عادل تنها فرزند پسر غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به کرونا مبتلا شد.
وی در توئیتر خود نوشت: «خب، کورنایی شدم. رفته بودم قم به مدرسه‌ سر بزنم که مبتلا شدم و الان قرنطینه‌ی خانگی‌ام. از همه‌ی دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان مدرسه بابت پیام‌های محبت‌آمیزشون تشکر می‌کنم. سعی می‌‌کنم تجربه‌ی این چند روز رو براتون بنویسم».


۵ نماینده مجلس به کرونا مبتلا شدند/ پیشنهاد ادامه تعطیلی مدارس و اماکن عمومی – بیماری – مراقبت
کپی رایت: منبع مطلب