خانه > سلامت > قرنطینه در مرزها همچنان پابرجاست/نتایج تست کرونا در اتباع خارجی – بیماری – مراقبت-سلامت

قرنطینه در مرزها همچنان پابرجاست/نتایج تست کرونا در اتباع خارجی – بیماری – مراقبت-سلامت


سلامت نیوز:رئیس کمیته مستند سازی مقابله با کرونا گفت: تجارب ایران در زمینه بیماری کرونا، در اختیار سایر کشورها قرار می گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محمد آسایی مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی پیش از ظهر پنج شنبه در ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار کرد: در همان اوایلی که بیماری در کشور ما تشخیص داده شد، ما موارد ایمنی را در مرزها، چه هوایی و چه زمینی به کار گرفتیم. قرنطینه‌هایی در دو طرف مرزها به ویژه مرز پاکستان و افغانستان ایجاد کردیم و شروع به غربالگری کردیم.

وی افزود: وزارت بهداشت همکاری‌های بسیار نزدیکی با وزارت خارجه و به ویژه سفارتخانه‌های مستقر در تهران داشت، تا به امروز ۳ جلسه با سفارتخانه‌ها داشته‌ایم و بیمارستان‌هایی را برای مراجعه اتباع خارجی مشخص کردیم که این کار دلنگرانی های اتباع خارجی را کم کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،رئیس کمیته مستند سازی مقابله با کرونا گفت: از تجارب سایر کشورها بهره مند شدیم و با چین و سازمان جهانی بهداشت ارتباط برقرار کردیم و مقالات را جمع آوری کردیم و در یک سایت تلگرامی در اختیار همه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها قرار گرفت تا بتوانیم راه‌های جدیدی برای مقابله با این بیماری داشته باشیم.

آسایی ادامه داد: با توجه به اینکه این ویروس حدود ۲ ماه است در ایران شیوع پیدا کرده ما توانسته‌ایم تجارب بسیاری را به دست بیاوریم که به زودی به زبان انگلیسی ترجمه و در اختیار سایر کشورها قرار می‌گیرد.

وی گفت: طرح هر خانه یک پایگاه سلامت قرار بود در اواسط اسفند اجرا شود که به دلیل بیماری کرونا به تعویق افتاد البته به صورت آزمایشی در ۳ شهرستان این طرح انجام شد که امیدواریم بتوانیم زودتر این طرح را اجرایی کنیم.

رئیس کمیته مستند سازی مقابله با کرونا در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا آماری از ابتلای کادر درمانی در کشورهای دیگر هم دارید یا خیر، بیان کرد: محافظت از نیروی انسانی (کادر درمانی) و ارتقای علمی آنها یکی از موارد بسیار مهم برای وزارت بهداشت بوده است، چون که میزان محافظت از کادر درمانی در بیمارستان‌های هر کشور متفاوت است. در مرگ و میر نیروی انسانی هر کشور هم آمار مختلفی وجود دارد و تا الان آمار دقیقی از فوتی‌های کادر درمانی در هیچ کشوری منتشر نشده است، ما در هفته‌های اول وسایل پیشگیری مناسبی نداشتیم ولی الان در شرایط خوبی هستیم.

آسایی خاطرنشان کرد: شیفت بندی مناسب می‌تواند کمک بسیاری برای حفاظت از جان کادر درمانی داشته باشد.
وی ادامه داد: از اینکه اعلام می‌شود ۵۰ نفر از افغانستانی‌ها در ایران فوت کردند اطلاع ندارم، اگر چنین موضوعی بود حتماً مسئولان وزارت بهداشت از این آمار اطلاعی داشتند.

آسایی گفت: اینکه چرا کشورهای اروپایی از مراقبت‌های بهداشتی استفاده نکردند شاید به این دلیل بود که سرعت شیوع بالا بود و آنها غافلگیر شدند، شما به هیچ عنوان نمی‌توانید سیستم مراقبت‌های اولیه ایران را با ایتالیا مقایسه کنید چراکه جمهوری اسلامی ایران مراقبت‌های اولیه خیلی خیلی بهتری نسبت به سایر کشورها دارد.

به گفته رئیس کمیته مستند سازی مقابله با کرونا، در زنجان حدود ۲۰ درصد از اطرافیان بیمار که اطلاعی از ابتلای خود نداشتند با طرح‌های غربالگری شناسایی و مورد درمان قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در مرز میرجاوه از ۲۶ مورد آزمایشی که از افغانستانی‌ها گرفتند، تست ۴ مورد آنها کرونا مثبت بوده است، البته از ۱۹ مورد پاکستانی که از همین مرز وارد ایران شدند تست گرفته شد که تست هیچکدام از آنها مثبت نبود.

به گفته رئیس کمیته مستند سازی مقابله با کرونا، ۸ نفر از مهاجرین افغانستانی که در اردوگاه الغدیر بودند نتیجه تست کرونا آنها مثبت اعلام شده است.
آسایی افزود: وزارت بهداشت تجربیات کشورهای مختلف را درباره اقدامات مؤثر در کاهش شیوع بیماری یا درمان سریع بیماری به رشته تحریر در می‌آورد و تجربیات این کشورها توسط متخصصان جمع آوری می‌شود، مسئله‌ای که در چین حائز اهمیت بود کشف سریع بیماری، گزارش دهی سریع، ایزوله کردن سریع و درمان فوری در رئوس برنامه اجرایی این کشور قرار گرفت.

وی ادامه داد: حمایت از سیستم اجرایی چین به صورت هماهنگ و هم‌دوش با ارائه خدمات درمانی بسیار مؤثر بود، طب سنتی را طب مدرن هماهنگ کرد در مورد انسانی نیز به سرعت ۴۲ هزار کادر پزشکی در ووهان مستقر شدند و درمان رایگان را برای بیماران اتخاذ کرد.
به گفته مشاور وزیر بهداشت، ۹ هزار تخت بیمارستانی برای درمان بیماران در ووهان چین در نظر گرفته شد و برنامه ردیابی بیماران را اجرایی کرد و افراد بستری در بیمارستان را پیگیری می‌کردند که ببینند این افراد به کجا سفر داشته و تحقیقات اپیدمیولوژیک را در ۸ روز اجرایی کرد و چین توانست در ۱۶ روز کیت‌ها را تولید انبود کرد.

وی افزود: کره جنوبی توجه کافی به سیستم مراقبت اولیه بهداشتی داشت و به آن تکیه کرد آن هم با غربالگری سریع و با بهره‌گیری از ارتباط سریع مراقبت بهداشتی و انجام تست‌های گسترده. بیماران در کره جنوبی گروه‌بندی می‌شدند، بیمارانی مسن و بیماران دارای بیماری زمینه‌ای در مواقعی به دلیل کمبود تجهیزات پزشکی و دستگاه‌های کمک تنفسی در اولویت درمان قرار نگرفتند موضوعی که از لحاظ انسانی پذیرش آن برای ما و پزشکان ما دشوار است.
رئیس کمیته مستند سازی مقابله با کرونا افزود: شفافیت در ارائه اخبار و عدالت در دسترسی همگان به تست رعایت می‌شد، بر اساس آخرین گزارش‌ها در کشور سنگاپور دو مورد مرگ، ۶۷۰ مور مثبت، ۷۰ درصد بهبودی بیماران گزارش شده است. در این کشور ۹۰۰ مرکز بهداشتی و درمانی تشکیل شد تا به بیماران خدمات ارائه دهند.

آسایی افزود: نرم افزار موبایلی در سنگاپور ایجاد شد که وقتی بیماران از بیمارستان مرخص می‌شدند از طریق این برنامه وضعیت سلامت خود را به مسئول بهداشت منطقه گزارش می‌دادند و اگر این اتفاق نمی‌افتاد با بیمار برخورد صورت می‌گرفت، مدیریت بیمارستان‌های خصوصی در سنگاپور مورد توجه ویژه قرار گرفت و قطعاً هماهنگی خوبی بین بخش خصوصی و دولتی برای مقابله با بیماری انجام شد.

وی ادامه داد: امروز در اجلاس مشترک وزرای بهداشت کشورهای حوزه منطقه مدیترانه شرقی اعلام می‌کنیم که کشورهای حوزه منطقه مدیترانه شرقی باید اطلاع رسانی در مورد این بیماری از نظر تعداد مبتلایان و مرگ و میر را به صورت شفاف اعلام کنند.

رئیس کمیته مستند سازی مقابله با کرونا گفت: ما الان می‌خواهیم تمرکز بر روی ایزوله کردن افرادی که مشکوک هستند را داشته باشیم چراکه مدت زمان زیادی نمی‌توانیم افراد را در قرنطینه خانگی نگه داریم.

وی ادامه داد: تحریم‌های ظالمانه می‌تواند برای مقابله با این بیماری در حوزه اقلامی که تولیدشان در داخل کشور میسر نیست ضربه وارد کند، البته جامعه جهانی باید مداخله کند تا سلامت افراد قربانی این قبیل رفتارها نشود.

آسایی بیان کرد: در بهمن ماه یک عده دانشجوی ایرانی که در چین بودند بنا به درخواست خودشان به ایران برگشتند و مدت دو هفته در قرنطینه بودند و بعد به خانه‌هایشان برگشتند، اخیراً سفیر ایران در ایتالیا هم چنین درخواستی را برای برگشت دانشجویان داشته است که ما در حال رایزنی برای برگشت این افراد و هر اتباع ایرانی که در کشورهای دیگر هستند و می‌خواهند به ایران برگردند، هستیم.

مشاور وزیر بهداشت گفت: این ویروس درمانی ندارد، درمانی که در مراکز درمانی انجام می‌شود بر روی عوارض این بیماری است یعنی شما بر اثر این بیماری سرفه می‌کنید و دارویی برای درمان سرفه می‌گیرید نه برای درمان ویروس.

وی عنوان کرد: مسئله فاصله‌گذاری اجتماعی در اکثر کشورها اجرایی شده است ممکن است در کشوری این موضوع با شدت بیشتری اجرا شده باشد و در کشوری دیرتر انجام شده باشد این موضوع جزو توصیه سازمان جهانی بهداشت است، اینگونه دستورالعمل‌ها ممکن است در مقاطع زمانی مختلف تغییر کند ما بر اساس روند بیماری و فعل و انفعالاتی که ویروس از خود نشان می‌دهد خدمات را سامان می‌بخشیم و اگر در کشوری متفاوت اجرا می‌شود شاید ساختار آن کشور با دستورالعمل سازگار نیست.

آسایی افزود: اینکه اظهار می‌کنند اولین مورد شناسایی شده از ایران بوده است، بحث‌های سیاسی است و موضوعی نیست که در رسانه‌ها بر آن تاکید شود این بیماری همه گیر شده و با پرداختن به این مسائل مشکلی حل نمی‌شود. در کشور آمریکا ۱۹۰ هزار مبتلا هستند و نمی‌توان گفت این بیماری از ایران به این کشور منتقل شده است، در کانادا نیز اولین مورد بیماری بود که با کشتی سفرهای زیادی به سایر کشورها داشته است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اجرایی شدن اینستکس، افزود: این سیستم پاسخگوی نیازهای کشور برای مقابله با کرونا نخواهد بود، تحریم‌ها باید با کمک سازمان‌های بین‌المللی زودتر برداشته شود این موضوعی سلامت انسانی است و باید همه کشورها با کمک هم با این بیماری مقابله کنند.

آسایی ادامه داد: مرزها بسته است و فقط موارد خاصی می‌توانند از کشور وارد و خارج شوند، البته تردد هم با ضوابط بهداشتی انجام می‌شود، یعنی تب افراد سنجیده می‌شود، غربالگری می‌شوند و اگر مورد مشکوکی باشد همانجا قرنطینه می‌شوند.

رئیس کمیته مستند سازی مقابله با کرونا بیان کرد: ۱۹ هزار و ۶۱۷ نفر از افرادی که به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کردند به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هدایت شدند.

وی افزود: حدود ۵۷ هزار مورد مثبت کرونا در ۲۱ کشور منطقه وجود دارد و ۳۲۵۳ مرگ که اکثر این مرگ‌ها از ایران است. آیا نظام بهداشتی درمانی ما از سایر کشورها ضعیف‌تر است؟ خیر. نظام مراقبت‌های سلامت ما در جایگاه بسیار بالاتری قرار داد. قطعاً نظام اطلاع‌رسانی این کشورها دارای اشکال است. شاید هم تعداد موارد را مخفی می‌کنند. نظام اطلاعاتی کشورهای مدیترانه شرقی باید دچار دگرگونی شود و موارد واقعی به صورت شفاف شناخته شود.

مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: گروهی از سازمان جهانی بهداشت به ایران آمدند و مسائل مختلف بهداشتی و درمانی ایران را بازدید کردند، در زمینه مدیریت و رهبری برای این گروه مهم بود که جلسات ستاد ملی با حضور فعال رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت انجام می‌شود، ساختار بسیار قوی نظام سلامت برای این گروه بسیار مورد اهمیت بود. در مساله درمان اختصاص بیمارستان‌های خاص و همچنین تجارب بسیار مهم بالینی که در متخصصان ایرانی وجود داشت برای این گروه بسیار حائز اهمیت واقع شد و حتی درخواست کردند مستندات ایران در اختیار آنها برای نشر در جامعه جهانی قرار بگیرد.

رئیس کمیته مستند سازی مقابله با کرونا ادامه داد: در موضوع پیشگیری و کنترل عفونت به خصوص کنترل عفونی بیمارستان تاکید کردند باید به این موضوع بیشتر اهمیت داده شود ولی در مجموع از اقدامات ایران راضی بودند.البته توصیه‌هایی در ۱۵ بند هم داشتند که مورد توجه ما قرار گرفته است.

آسایی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه کدام کشور در مقابله با بیماری کرونا موفق بوده است، گفت: با توجه به اطلاعاتی که داریم کره جنوبی به سرعت توانست این بیماری را کنترل کند و بعد از آن سنگاپور، آلمان و چین در مقابله و مبارزه با این بیماری نسبت به سایر کشورها موفق تر عمل کردند، البته در مورد کشورهای منطقه به دلیل اینکه اطلاعات کامل و دقیقی از رفتار ویروس در کشورشان اعلام نمی‌کنند، نمی‌توانم به کشوری اشاره کنم.


قرنطینه در مرزها همچنان پابرجاست/نتایج تست کرونا در اتباع خارجی – بیماری – مراقبت
کپی رایت: منبع مطلب