خانه > سلامت > روش های مراقبتی از سالمندان در مقابل کرونا چگونه باید باشد؟ – سالمندان – خانواده-سلامت

روش های مراقبتی از سالمندان در مقابل کرونا چگونه باید باشد؟ – سالمندان – خانواده-سلامت


سلامت نیوز:یک متخصص روانپزشکی گفت: میانسالان بیش از دیگران در معرض ابتلا به کرونا هستندو باید با روش‌های مراقبتی از آنان مراقبت کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد رضا خدایی متخصص روانپزشک درباره روش‌های مراقبتی از افراد مسن با توجه به ویروس کرونا گفت: وقتی ما درخصوص سالمند صحبت می‌کنیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که یکی از سنین و اقشاری هستند که به علت‌های مختلف در معرض خطر بیشتری هستند.

او افزود: میانسالان از نظر جسمی معمولا از سنین ۶۵ سال به بعد دچار بیماری‌های زمینه‌ای مزمن از جمله دیابت، فشار خون، قلبی، عروقی، اختلالات مرتبط با غدد و کبدی می‌شوند که هم احتیاج به مراقبت بیشتر و هم احتیاج به درمان‌های دارویی و غیر دارویی می‌شوند.

این متخصص روانپزشک با اشاره به بیماری‌هایی که بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار می‌گیرند، اظهار کرد: بیماری‌های جسمی در کنار درمان‌های دارویی که برای فرد انجام می‌شود همچنین بیماری‌های روانی در سالمندان شکننده‌تر از افراد سنین پایین‌تر از نظر تطابق با مسائل اجتماعی یعنی تنهایی، افسردگی و گوشه گیری است که در این صورت این افراد بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار می‌گیرند.

خدایی تصریح کرد: برخی بیماری‌های مرتبط با روان پزشکی در سالمندان مانند اختلالات مرتبط با حافظه، افسردگی، اضطراب‌ها و … بیشتر است که از نظر روانی این افراد ریسک بالاتری در ابتلا به ویروس کرونا دارند.

او افزود: از نظر مسائل اجتماعی میانسالان معمولا به دلیل ناتوانمندی‌های گوناگون مانند آرتروز، کمر دردها، دیابت، شکستگی‌های لگن و … باید رفت و آمد‌های خود را کمتر کنند و البته اگر این ناتوانمندی‌ها افزایش پیدا کنند باعث می‌شوند تا افراد در خانه سالمندان تحت مراقبت‌های ویژه پرستاران قرار بگیرند.

این روانپزشک ادامه داد: ناتوانمندی در افراد مسن باعث می‌شود تا سیستم ایمنی آن‌ها در این روز‌های کرونایی کاهش یابد و مستعد‌تر در ابتلا به این ویروس خطرناک و کشنده باشند.

خدایی اظهار کرد: تغذیه سالمندان باید مناسب، مغذی، سالم و کافی باشد؛ چرا که غذیه مناسب باعث می‌شود تا ابتلا به این بیماری‌ها کمتر شود. سالمندان باید از مصرف غذا‌های پرچرب و با پروتئین پایین پرهیز کنند.

این روانپزشک ادامه داد: افراد مسن باید به نوشیدن مایعات طبیعی با توجه به مزاج خود اقدام کرده و از ترکیبات آبمیوه‌های صنعتی و نمک پرهیز کنند.

خدایی درباره تاثیر فعالیت‌های بدنی با توجه به کاهش ویروس کرونا اظهار کرد: تحرکات و فعالیت‌های بدنی در منزل یا استفاده از وسایل ورزشی در خانه تاثیر زیادی در کاهش ابتلا به ویروس خطرناک کرونا دارد.

او افزود: افراد مسن یا پرستاران آن‌ها باید دسترسی زودهنگام به دارو و وسایل درمانی کم خطر و ضدعفونی شده از ویروس کرونا داشته باشند تا در صورت لزوم سریع از دارو‌های خود استفاده کنند.

این روانپزشک درباره نوراتاق سالمندان اظهار کرد: تهویه و نوراتاق سالمندان باید متناسب با اکسیژن اتاق باشد و همچنین از سرما یا گرما زیاد به شدت خودداری شود. سالمندان از نظر اجتماعی و روانی تطابقات شکننده تری نسبت به افراد مسن و جوان دارند که در اینصورت باید باید تطابق بین نیاز‌های جسمی، روانی و اجتماعی میان آن‌ها حفظ شود تا بهداشت روانی اسلم و بهتری داشته باشند.

او افزود: میانسالان باید از استرس زیاد خودداری کنند و باید آن‌ها را نسبت به رعایت مسائل بهداشتی مانند شستشوی دست‌ها به خصوص پس از استفاده از سرویس‌های بهداشتی حساس کنیم؛ چرا که ویروس کرونا بسیار خطرناک است و می‌تواند جان افراد مسن را بگیرد.

خدایی ادامه داد: به هیچ عنوان نباید استرس زیاد به افراد میانسال وارد کنیم، زیرا ممکن است افسرده، شکننده و وحشت زده شوند و اصول بهداشتی را رعایت نکنند؛ بنابراین استرس متناسب، مفید و متعادل باعث آرام بود فرد میانسال می‌شود.

این روانپزشک ادامه داد: دیدن افراد مسن با فاصله زمانی‌های زیاد و مراقبت آن‌ها به صورت تلفنی، ضدعفونی دارو‌های آنها، در اختیار قرار دادن غذا‌های کاملا پخته از وظایف ما در مقابل افراد میانسال است.

خدایی افزود: اگر پدر و مادر میانسالی دارید که با آن‌ها زندگی نمی‌کنید باید حتما برای آن‌ها غذا بپزید و برایشان ببرید و پس از رسیدن به منزل حتما ظرف غذا را ضدعفونی کنید تا به ویروس کرونا مبتلا نشوند.

این روانپزشک تصریح کرد: در صورتی که نمی‌توانید زود به زود به افراد میانسال یا پدر و مادر خود سر بزنید حتما از طریق سایت‌های اینترنتی معتبر موادغذایی هفتگی را برای آن‌ها تهیه کرده و از افراد نزدیک آن‌ها بخواهید این مواد را ضدعفونی کنند.

خدایی با اشاره به توصیه‌های بهداشتی هنگام رفتن به منازل سالمندان گفت: مهم‌ترین کار هنگام رفتن به منازل سالمندان این است که تمامی اصول و نکات بهداشتی را از قبیل استفاده از ماسک و دستکش و پوشیدن لباس‌های ضدعفونی کننده را رعایت کنیم.

او افزود: استفاده از دستگاه تصفیه هوا که باعث کشته شدن ویروس‌های خانه سالمندان می‌شوند، استفاده کنیم تا در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار نگیرند.
این متخصص روانپزشکی ادامه داد: اگر فرد سالمند دچار اختلالات شناختی مانند آلزایمر یا افسردگی‌های شدید بود حتما از پرستارانی که بهداشت فردی را به صورت مناسب رعایت می‌کنند استفاده شود.

خدایی تصریح کرد: با توجه به اپیدمی شیوع ویروس کرونا توصیه می‌شود مراقبان بیمار حتما افراد خویشاوند یا شخصی باشند تا به محض ورود به منزل دیگران موجب انتشار ویروس کرونا نشوند.

او افزود: از آنجایی که ویروس کرونا بیشتر در معرض میانسالان است آن‌ها در این روز‌های سخت و بحرانی بیشتر به نیاز‌های معنوی احتیاج پیدا می‌کنند پس در نتیجه مهر، تسبیح و کتاب قرآن برای آن‌ها با رعایت مسائل بهداشتی انجام شود تا آن‌ها از این ویروس دور باشند.

خدایی درباره روش‌های مراقبتی از میانسالان گفت: اگر علائمی از سرفه، تب، بی حالی، خستگی، سردرد، آبریزش بینی، اختلالات هشیاری و ضعف در میانسالان دیده شد باید حساسیت‌های مراقبتی از آن‌ها را بیشتر کنیم و تنها در صورت لزوم آن‌ها را از خانه خارج کنیم.

او افزود: بهترین کار این است که در منزل به میانسالان خدمت رسانی کنیم؛ چرا که بدن میانسالان در بیرون منزل و به انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها نه تنها ویروس کرونا بلکه تمامی ویروس‌ها واکنش نشان می‌دهد و باید از بردن آن‌ها به مراکز درمانی که بیماران کرونایی بستری هستند حتما پرهیز کنیم.

این روانپزشک ادامه داد: چک کردن علائم و سطح هشیاری باید روزانه در افراد مسن رعایت شود و در صورتی که وضعیت بیمار با تنگی نفس و کبود شدن لب‌ها یا علائم دیگر همراه بود باید روش‌های مراقبتی خود را حفظ کنیم.

خدایی گفت: سازمان بهداشت شماره‌هایی را از طریق شبکه‌های بهداشتی به مردم اعلام کرده است که در صورت مشاهده هر کدام از این علائم در فرد مسن می‌توانیم خطرات جانی افراد مسن را درمان کنیم.

او ادامه داد: تا جایی که امکان دارد نوروز امسال را از طریق صفحات مجازی و تلفنی به یک دیگر به خصوص افراد مسن تنها به علت حفظ سبلمت جسمانی خود و سالمند تبریک بگوییم تا به هیچ عنوان در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار نگیریم.

خدایی در پایان اظهار کرد: در صورت لزوم و دید و بازدید عید نوروز بهترین کار رعایت بهداشت فردی است، اما مهم‌تر از آن ماندن در منزل و نرفتن به منازل یک دیگر است تا در آینده‌ای نه چندان دور حسرت امروز را نخوریم.


روش های مراقبتی از سالمندان در مقابل کرونا چگونه باید باشد؟ – سالمندان – خانواده
کپی رایت: منبع مطلب