خانه > سلامت > چطور از شعبی که طرح تنفس اقساط را رعایت نمی‌کنند شکایت کنیم؟ – رفاه اجتماعی – سلامت اجتماعی-سلامت

چطور از شعبی که طرح تنفس اقساط را رعایت نمی‌کنند شکایت کنیم؟ – رفاه اجتماعی – سلامت اجتماعی-سلامت


سلامت نیوز:همزمان با شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن بسیاری از کسب‌وکارها، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد افرادی که تسهیلات قرض‌الحسنه گرفته‌اند، در قالب طرح تنفس ۳ماهه اقساط می‌توانند اقساط اسفند، فروردین و اردیبهشت خود را فعلاً پرداخت نکرده و زمانی که آخرین قسط خود را می‌دهند، این سه قسط را به ترتیب در سه ماه پایانی بپردازند.

متاسفانه برخی بانک‌ها از همان ابتدای کار با این مصوبه شورای پول و اعتبار که حکم قانون را داشت، همراهی نکردند. بطوریکه واضح و شفاف به مشمولان طرح تنفس اقساط می‌گفتند چنین دستوری به ما ابلاغ نشده و اقساط باید سر موعد مقرر پرداخت شود! اما داستان به اینجا ختم نشده و حتی بعضاً جریمه دیرکرد اقساط هم از حساب مشتریان کسر شد.

با وجودی که عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی، به صراحت در رسانه ها اعلام کرد که بانک‌ها باید این بخشنامه دولت و بانک مرکزی را اجرایی کرده و حق برداشت اقساط وام از حساب ضامنان و خود وام گیرندگان را ندارند، همچنان این داستان بی‌توجهی برخی شعب، با وجودی که به سومین ماه طرح تنفس اقساط نزدیک می‌شویم، ادامه دارد.

برهمین اساس، اخیرا حمیدرضا غنی‌آبادی مدیرکل مقررات بانک مرکزی در گفتگو با خبرگزاری مهر، از غیرقانونی بودن کسر اقساط وام قرض‌الحسنه از حساب مشتریان و ضامنین خبر داد و اعلام کرد که مردم می‌توانند تخلفات را به اداره رسیدگی به شکایات اعلام کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه این طرح شامل تمام وام‌های قرض‌الحسنه بوده و هیچ استثنا یا شرطی وجود ندارد، اعلام کرد: حتی اگر برداشت‌هایی از سوی بانک‌ها از حساب‌های مشتری یا ضامنان صورت گرفته بود، شبکه بانکی و شعب موظف به بازگرداندن اقساط کم شده از حساب مشتری طی این ۳ ماه هستند.

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی در ادامه گفت: آن دسته از مشتریان در نظام بانکی که به نحوه اجرای این بخشنامه‌ها در شعب معترض بوده، شکایت دارند یا بانکی را سراغ دارند که این بخشنامه را اجرایی نکرده است، می‌تواند مراتب شکایات خود را به صورت تلفنی یا مکتوب، به اداره رسیدگی به شکایات بانک مرکزی منعکس کند.
شکایت به کجا ببریم؟
مشتریانی که درخصوص طرح تنفس ۳ماهه اقساط با شعب بانکی به مشکل خورده‌اند می‌توانند در قدم اول به سامانه ثبت شکایات به آدرس https://www.cbi.ir/InstLoanComplaint/ILCForm.aspxمراجعه کرده و شکایت خود را مبنی بر عدم همکاری بانک‌ها با این مصوبه بانک مرکزی ثبت کنند.

بانک مرکزی این قول را داده است که پیگیری لازم را در راستای احقاق حق مشتریان انجام دهد.اما در وهله دوم مشمولان طرح تنفس ۳ماهه اقساط که جواب مناسبی از شعب خود نگرفته‌اند، می‌توانند با شماره‌های۰۲۱- ۶۴۴۶۳۴۳۸، ۶۴۴۶۳۴۸۱ و ۶۴۴۶۳۴۸۲ تماس گرفته تا برای برقراری با واحدهای بازرسی بانک‌ها راهنمایی شوند.

بانک مرکزی این وعده را داده است که در صورتی که بانک قصور داشته و تخلف کرده و یا به بخشنامه‌ها و مصوبات شورای پول و اعتبار بی‌اعتنایی کرده است، پرونده آن بر مبنای ماده ۴۴ قانون پولی و بانکی کشور، به هیأت انتظامی بانک‌ها ارجاع شده و قطعاً برخورد قانونی با متخلفان و بانک‌هایی که از این موضوع تمکین نکرده‌اند، انجام خواهد شد.


چطور از شعبی که طرح تنفس اقساط را رعایت نمی‌کنند شکایت کنیم؟ – رفاه اجتماعی – سلامت اجتماعی
کپی رایت: منبع مطلب