خانه > سلامت > برای پیشگیری از ابتلای کودکان اوتیسم به کرونا چه کنیم؟ – پیشگیری – مراقبت-سلامت

برای پیشگیری از ابتلای کودکان اوتیسم به کرونا چه کنیم؟ – پیشگیری – مراقبت-سلامت


سلامت نیوز:برای پیشگیری از ابتلای کودکان مبتلا به اوتیسم به کرونا رعایت برخی نکات ضروری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، با شیوع بیماری کرونا در دنیا و ایران همه کارشناسان و متخصصان توصیه می کنند که افراد در چنین شرایطی نکات بهداشتی را رعایت و به طور مرتب دست های خود را با آب و صابون شستشو بدهند و از ترددهای غیر ضروری در سطح شهر و مسافرت پرهیز کنند.

برای پیشگیری از ابتلای کودکان مبتلا به اوتیسم باید از پوسترهای آموزشی برای توضیح به آنان استفاده کنیم و اقدامات پیشگیرانه و مقابله با عارضه کووید ۱۹ را به صورت تصویر در نقاط مختلف خانه نصب کرد.
با کودکان مبتلا به اوتیسم در خصوص نحوه صحیح شستن دست ها با آب و صابون را صحبت کنیم و به طور مرتب وسائل اسباب بازی کودکان باید ضدعفونی شود.

وسایل در دسترس کودکان اوتیسمی باید استریل شود و باید این اطمینان را به کودکان بدهید که ضد عفونی کردن اسباب بازی آنها هیچ صدمه ای به وسائل شان وارد نمی کند.

باید روش درست عطسه کردن و گرفتن آب بینی را با کودکان تمرین کنید و به آنها بیاموزید که دستمال کاغذی خود را در محیط رها نکنند.
اختلال اوتیسم چیست؟اختلال طیف اوتیسم (Autism Spectrum Disorder)، یک اختلال رشدی و تکاملی است که در سلول‌های مغزی رخ می‌دهد و ارتباطات اجتماعی و رفتار فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و عموماً با نام درخود ماندگی نیز شناخته می‌شود.

اگرچه اوتیسم در هر سنی قابل تشخیص است، اما، چون علائم آن عموماً در یک تا دو سالگی دیده می‌شوند به آن «اختلال رشدی» گفته می‌شود.
راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-۵)، راهنمایی است که توسط انجمن روانشناسی آمریکا ایجاد شده است و برای تشخیص اختلالات روانی به کار برده می‌شود.

طبق این راهنما، افراد مبتلا به اوتیسم دارای چند دسته علائم اصلی هستند، شامل:
مشکل در برقراری ارتباط و ایجاد تعامل با سایرینعلایق محدود و رفتار‌های تکراریعلائمی که به توانایی عملکرد صحیح فرد در مدرسه، محیط کار و یا سایر موارد زندگی آسیب می‌رساند.

از آنجایی که افراد مبتلا به اتیسم، انواع مختلفی ازعلائم را با شدت‌های متفاوت تجربه می‌­کنند به این بیماری، اختلال طیف اوتیسم گفته می‌شود.
اختلال طیف اوتیسم در همه قوم ­ها، نژاد‌ها و طبقه ­های اقتصادی دیده می‌­شود. در حال حاضر آمار ابتلا به این اختلال در دنیا یک به ۶۸ تولد و در ایران یک نفر مبتلا در هر ۱۵۰ تولد اعلام شده است؛ و اگرچه اوتیسم یک اختلال مادام­ العمر است، اما درمان و خدمات می‌­تواند علائم و توانایی عملکرد فرد را بهبود بخشند.
آکادمی پزشکی اطفال آمریکا پیشنهاد می‌کند که همه کودکان بهتر است برای اختلال اوتیسم آزمایش شوند.

همه والدین و مراقبان کودک نیز باید درباره آزمایش یا ارزیابی اختلال اتیسم با دکتر معالج­شان صحبت کنند.
افراد مبتلا به اختلال اتیسم، در ایجاد ارتباطات و حفظ تعاملات اجتماعی مشکل دارند و دارای علایق محدود و رفتار‌های تکراری هستند.


برای پیشگیری از ابتلای کودکان اوتیسم به کرونا چه کنیم؟ – پیشگیری – مراقبت
کپی رایت: منبع مطلب