خانه > سلامت > پزشکان بخش خصوصی و کسانی که استخدام دولت نبودند، شهید خدمت محسوب نمی شوند – جامعه پزشکی-سلامت

پزشکان بخش خصوصی و کسانی که استخدام دولت نبودند، شهید خدمت محسوب نمی شوند – جامعه پزشکی-سلامت


سلامت نیوز: معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی و رییس انجمن متخصصان بیهوشی کشور با بیان اینکه:« انتظار داریم گام های عملیاتی برای قدردانی از حوزه سلامت برداشته شود.» گفت:«اینکه تعریف شهید خدمت و قدردانی از آنها به چه صورتی باشد همه اعتقاد داریم که این بزرگواران را هرگز نباید فراموش کنیم. آیین نامه ای در این زمینه وجود دارد اما همکاران در بخش خصوصی و کسانی که استخدام نیستند شهید خدمت محسوب نمی شوند که از طریق سازمان نظام پزشکی در حال رایزنی هستتیم و این مسئله قابل حل است.»

دکتر علیرضا سلیمی در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:« اگر بخواهیم بر پایه عدد جمع بندی داشته باشیم شعار “کرونا را شکست می دهیم” را باید به عنوان یک شعار نهایی در نظر بگیریم. پیشنهاد ما این است شعار قطع زنجیره انتقال و کمک به کاهش موارد ابتلا و مرگ و یک پویش برای حمایت از همکاران در حوزه سلامت را باید داشته باشیم و به عنوان شعارهای کوتاه مدت در نظر بگیریم.»

وی در ادامه گفت:« برای اینکه مردم بتوانند دستورهای اولیه بهداشتی مثل ماسک زدن و شستشوی دست و فاصله گذاری را رعایت کنند باید تمهیدات عمیق تری در نظر گرفته شود باید ساعت شروع و پایان کار ادارات مختلف با هم فرق داشته باشد همچنین باید بر روی فرهنگ دورکاری کار شود تا بتوانیم مسافرین درون شهری را کنترل کنیم. از مردم می خواهیم عمیق تر ما را حمایت کنند از حضور در تجمعات و مراسم عزا و عروسی پرهیز کنند اگر دست به دست هم ندهیم و به سلامت پزشکان و کادر درمان فکر نکنیم روز خوش دیرتر به سراغ ما خواهند آمد.»

دکتر سلیمی در ادامه گفت:« انتظار داریم مسوولین حمایت همه جانبه ای ازحوزه سلامت داشته باشند تا این لحظه قدردانی ها در سطوح بالا انجام شده است اما انتظار داریم گام های عملیاتی برای قدردانی از حوزه سلامت برداشته شود. دغدغه های پزشکان از جمله معوقات پرداختی و مشکلات مالیاتی نباید ذهن آنها را درگیر کند. ابتلای افرادی که در خطوط مقدم سلامت قرار دارند چندین برابر جامعه است و به نظر می رسد ابتلای جامعه پزشکی در ایران بسیار زیاد است تنها در تهران بیش از ۶ هزار نفر از جامعه پزشکی به کرونا مبتلا شده اند و تعداد شهدای سلامت ۱۵۰ نفر است که قابل تامل است.»

وی درباره وضعیت تخت های بیمارستانی گفت:« در حال حاضر و وضعیت مراجعه بیماران به بیمارستان ها و رفتار ویروس کرونا نسبت به اسفند ماه تغییراتی داشته است در اسفند ماه بیماران زیادی برای کرونا مراجعه می کردند و حال عمومی اغلب بیماران خوب بود و برای ادامه درمان به منزل برگشت داده می شدند ولی در حال حاضر نیاز به بخش های ویژه و آی سی یو و بخش مراقبت های ویژه بیشتر شده است و فشار زیادی بر روی برخی تخصص ها بخصوص متخصصین بیهوشی و مراقبت های ویژه وجود دارد. نیازمند تخت های آی سی یو هستیم. تاکنون از متخصصین بیهوشی ۸ شهید داشته ایم که از مجموع ۱۵۰ شهیدی که داشتیم عدد بالایی است و باید در برنامه ریزی ها به آن توجه شود.»

وی افزود:« اینکه تعریف شهید خدمت و قدردانی از آنها به چه صورتی باشد همه اعتقاد داریم که این بزرگواران را هرگز نباید فراموش کنیم. آیین نامه ای در این زمینه وجود دارد اما همکاران در بخش خصوصی و کسانی که استخدام نیستند شهید خدمت محسوب نمی شوند که از طریق سازمان نظام پزشکی در حال رایزنی هستتیم و این مسئله قابل حل است. نظر سازمان نظام پزشکی این است هرآنچه که می توانیم برای تقدیر از این بزرگواران انجام شود بحث شهید خدمت بودن در آیین نامه بیشتر بر محور کسانی که استخدام دولتی بودند و یا در دانشگاه ها یا وزارتخانه استخدام بودند تدوین شده است اما مطمئن هستم قابل تسری است.»

ادامه دارد…


پزشکان بخش خصوصی و کسانی که استخدام دولت نبودند، شهید خدمت محسوب نمی شوند – جامعه پزشکی
کپی رایت: منبع مطلب