خانه > سلامت > احتمال تولید واکسن ایرانی کرونا در آبان ماه سال آینده/برگزاری مراسم در فضای بسته مطلقا ممنوع است – دارو – مراقبت-سلامت

احتمال تولید واکسن ایرانی کرونا در آبان ماه سال آینده/برگزاری مراسم در فضای بسته مطلقا ممنوع است – دارو – مراقبت-سلامت


سلامت نیوز: معاون بهداشت وزارت بهداشت از احتمال ساخت واکسن ایرانی کرونا تا آبان ماه سال آینده خبر داد.

دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:« شش واکسن در سطح دنیا در فاز سوم است. واکسن روسی مراحل لازم را به صورت کامل طی نکرده و از سازمان جهانی بهداشت تاییدیه نگرفته است. یک واکسن است که در چین تاییدیه گرفته که صرفا یک سال مجوز دارد و فقط برای ارتش چین استفاده می شود.واکسن ایرانی کرونا در مرحله فاز حیوانی است اگر به درستی جلو رویم برای ساخت واکسن یک سال طول می کشد و تا آبان سال آینده ممکن است واکسن ایرانی ساخته شود.»

وی تاکید کرد:« بحث محرم و مراسم هایی که قرار است برگزار شود با رعایت پروتکل های بهداشتی خواهند بود،برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته مطلقا ممنوع است. در حال حاضر آرامش نسبی در کشور وجود دارد اگر کوچکترین غفلتی صورت گیرد شاهد خیز دوباره بیماری و افزایش مرگ و میرها خواهیم بود خواهش من این است که مردم طرح هر خانه یک حسینیه را اجرا کنند و عزاداری ها در خانه انجام دهند اگر فردی باعث شود یکی از عاشقان امام حسین(ع) به این بیماری مبتلا شود مقصر هستیم.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز مبنی بر اینکه بر اساس دستورالعمل و ضوابط بهداشتی برگزاری مراسم محرم، در فضای سربسته در ساعت محدود مجاز اعلام شده اما فرمودید برگزاری مراسم در فضای سربسته ممنوع است، گفت:«در ارتباط با مراسم محرم در ستاد ملی مقابله با کرونا گفته ایم برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته مطلقا ممنوع است افراد فقط می توانند نماز بخوانند ولی سخنرانی و روضه خوانی ممنوع است. دستورالعمل ها که ابلاغ شد برگی به اسم صفحه شماره ۱۲ ابلاغ شده بود به اسم پیوست رسانه ای که برگزاری مراسم در ساعت محدود ذکر شده بود که مجددا به وزارت کشور ابلاغ شد که این پیوست را کنار بگذارند دستورالعمل ما همان ممنوعیت برگزاری مراسم در فضای بسته است. »

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت نیوز درباره برگزاری نمایشگاه ها گفت:« هر نمایشگاهی که می خواهد برگزار شود باید به صورت مجازی باشد ولی حضور مدیران با رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری در غرفه ها ایرادی ندارد اما بازدید عموم مردم از نمایشگاه خلاف پروتکل و ممنوع است.»

وی گفت:« خوشبختانه در سطح کشور رعایت پروتکل ها به خوبی انجام می شود و میزان استفاده از ماسک روند قابل قبولی دارد البته انتظار داریم بیشتر از این رعایت شود. از مردم خواهش می کنیم در وسایل حمل و نقل عمومی هم از ماسک استفاده کنند و هم فاصله گذاری را رعایت کنند.»

دکتر رییسی گفت:«هفته های بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و روند بیماری یک خیزی در سطح کشور برداشت و میزان ابتلا و بستری و روند مرگ و میر افزایش پیدا کرد با تلاشی که همه همکاران در سراسر کشور انجام دادند والبته رعایت دقیق پروتکل ها این شیب صعودی سیر نزولی را طی می کند و امیدوارم این سیر ادامه پیدا کند. طبق آخرین بررسی ها میزان بستری در بیمارستان ها کاهش پیدا کرده است البته این به معنی رسیدن به وضعیت سفید نیست. ثابت شده جدی گرفتن ویروس و رعایت پروتکل ها ارتباط مستقیمی بر روند بیماری در کشور دارد هرچه بیشتر رعایت کنیم میزان مبتلا و بستری در بیمارستان ها و نیز میزان مرگ و میر کاهش پیدا می کند وقتی پروتکل ها رعایت نمی شود دو هفته بعد خیز بیماری را داریم و یک ماه بعد میزان مرگ و میر بالا می رود.»

وی گفت:« برای برگزاری کنکور سراسری پروتکل ها به وزارت علوم ابلاغ شده و هفت هزار نفر برای نظارت بر کنترل ها آماده هستند. بیشترین نگرانی ما از تجمع والدین پشت درب های محل امتحان است.»

وی درباره محدودیت ها در تهران گفت:« محدودیت ها در تهران تا پایان مرداد ماه است و براساس ارزیابی هایی که از روند بیماری و میزان اثرگذاری محدودیت ها بر شیوع بیماری داریم درباره تمدید محدودیت ها یا تعدیل آن تصمیم گیری خواهد شد و احتمالا محدودیت ها در تهران در شهریور ماه هم ادامه پیدا خواهد کرد. در مورد برداشتن یا اجرای طرح ترافیک به طور کلی راه حل اصلی این است که زیرساخت های حمل و نقل عمومی را درست کنیم با برداشتن طرح ترافیک احتمال افزایش آلودگی هوا را داریم و اجرای طرح نیز باعث افزایش تجمعات می شود فکر می کنم برداشتن طرح ترافیک فقط مسکن است.»

وی خاطرنشان کرد:«هیچ کسی نمی تواند تضمین کند که کسی در کنکور مبتلا نمی شود. اگر افزایش موارد مبتلایان دو هفته بعد از کرونا از میانگین فعلی بیشتر بود به کنکور مربوط است در غیر این صورت روند رشد و صعود بیماری را به طور طبیعی داریم. ضمن اینکه اگر کسی مبتلا شد معلوم نیست که در خانه بود یا محل آزمون یا جای دیگر چون داوطلبان و اطرافیان آنها ایزوله نیستند، آنها به مهمانی و کافی شاپ یا کلاس کنکور می روند. در پروتکل های کنکور فاصله افراد را از ۱.۲ متر به ۱.۸ متر افزایش داده ایم. پروتکل های سختگیرانه ای برای ورود و خروج افراد تعیین شده است. همه بسیج شده اند که کنکور به سلامت برگزار شود.»

وی افزود:« آماری داریم که در آزمون دکترا بیش از ۹۰ درصد رضایت وجود داشت. کار دیگری که کردیم این است که کد ملی همه افرادی که در آزمون دکترا شرکت کردند را در سامانه سیب بررسی کردیم و وضعیت همه آنها را بعد از آزمون بررسی کردیم. از هر هزار نفر در سن ۲۴ تا ۴۸ سال یکی علامت دارد. کنکوری ها را بررسی کردیم دیدیم میزان ابتلای آنها ۳۶صدم درصد بود یعنی یک سوم افراد عادی کشور بنابراین آزمون کنکور تاثیری در افزایش ابتلا نداشت.»

وی درباره میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور گفت:« اواخر فروردین میزان رعایت پروتکل ها ۷۷ و سه دهم درصد بود و در اواخر اردیبهشت به ۲۷ درصد رسیدیم و میزان رعایت پروتکل ها اوایل خرداد به پایین ترین وضعیت رسید و در حال حاضر به ۷۹ تا ۸۰ درصد رعایت پروتکل ها رسیده ایم .یکسری ضمانت های ااجرایی برای رعایت پروتکل ها وضع شده است.»

وی در مورد موج کرونا در کشور گفت:« اگر یک استان را در نظر بگیرید یک وضعیت خاص وجود دارد اگر یک کشور را در نظر بگیرید تحلیل دیگری وجود دارد موج اول که اتفاق افتاد استان قم و گیلان و تهران درگیر شدند این در حالی بود که سایر استان های ما هنوز درگیر نشده بودند بنابراین اگر آمار تجمعی را در نظر بگیریم این موج اول در سطح کشور است اما بعد از مدتی که میزان موارد ابتلا در این استان ها افت کرد برخی استان های دیگر درگیر و مواردشان افزایش یافت به عنوان مثال کاشان به دلیل اینکه نزدیک قم بود در موج اول خیز بلند برداشت و افت کرد ولی اصفهان الان خیز بیماری را داریم. بنابراین بستگی دارد که چطور نگاه کنیم. اگر کل ایران را در نظر بگیریم به اندازه هفت کشور اروپایی است که پیک کرونا در یک جا خیز و در جایی دیگر افت می کند. از نظر ما خوزستان هنوز در موج اول است.»

وی گفت:« اصطلاحی به اسم پساکرونا نخواهیم داشت کرونا همیشه خواهد بود ممکن است که واکسنش تولید شود ولی اثربخشی آن معلوم نیست باید خودمان را اماده کنیم و سبک زندگی مان را تغییر دهیم. آیا می شود اقتصاد و آموزش را تعطیل کرد؟ خیر نمی شود ولی باید سبک زندگی را عوض کنیم. اموزش را نمی شود تعطیل کرد اما آموزش به روش قدیم را باید تعطیل کرد. بحث دولت الکترونیک بحث بسیار جدی است خیلی از دانشگاه ها به این نتیجه رسیده اند که می توان امتحان را به صورت انلاین برگزار کرد شاید اگر زیرساخت ها آماده بود کنکور را هم میشد به صورت آنلاین برگزار کرد. آیا مدارس بازگشایی می شوند؟ بله باید باز شوند ولی بازگشایی به معنای حضور دانش آموزان در مدرسه نیست.»

وی افزود:« اگر شهری دارای وضعیت سفید بود و تعداد دانش اموزان نیز کم بود حضورشان در مدرسه ایرادی ندارد ولی اگر وضعیت زرد بود دو روز در هفته بروند و اگر وضعیت قرمز باشد اصلا نباید به مدرسه بروند و به صورت انلاین باید حضور پیدا کنند. تعداد شهرهای سفید ما خیلی زیاد نیست که افراد حتما در مدرسه حضور پیدا کنند ولی به گفته آموزش و پروش مناطقی در سطح کشور وجود دارد که شاید ۳۰ درصد دانش اموزان را شامل می شود که تعداد دانش اموزان در مدرسه بسیار پایین است و می توانند کلاس ها را حضوری برگزار کنند.»

وی در مورد شیوع همزمان آنفلوانزا با کرونا در پاییز گفت:« پیش بینی می کنیم پاییز امسال آنفلوانزای خفیف تری نسبت به سال قبل خواهیم داشت چون مردم سبک زندگی خود را عوض کرده اند و اگر با همین سبک جلو رویم میزان ابتلای به انفلوانزا بسیار پایین می اید. میزان سرایت آنفلوانزا از کرونا پایین تر است اما گروه سنی را که بیشتر درگیر می کند دانش اموزان هستند.»

دکتر رییسی گفت:« دو روز قبل جلسه مشترکی با وزیر علوم و رییس سازمان سنجش داشتیم که اعلام کردیم همه داوطلبین کنکور باید Salamat.gov.ir ثبت نام کنند و همراه داشتن پرینت آن برای ورود به جلسه الزامی است. ما یک هفته تا ده روز بعد از کنکور این افراد را غربالگری می کنیم و مقایسه می کنیم که چه اتفاقی افتاده است و با رنج سنی نرمال جامعه که در این سن ممکن است مبتلا شوند آنها را مقایسه می کنیم. در حال حاضر ۶۰ نفر از داوطلبین کنکور مبتلا هستند که یک نفر از آنها در بیمارستان بستری است. ما برای اینها تمهیداتی اندیشده ایم. افرادی که می خواهند وارد سالن شوند همه تب سنجی می شوند اگر کسی علایم کرونا را داشته باشد از ورودش جلوگیری می شود و به سالنی جداگانه هدایت می شوند.»

وی درباره مجازات متخلفین برگزاری مراسم های مذهبی گفت:« برای عزاداران نباید مجازات در نظر بگیریم ولی برای کسانی که هنجارشکنی می کنند و جان افراد دیگر را آگاهانه به خطر می اندازند و پروتکل ها را رعایت نمی کنند مراحلی در نظر گرفته شده است. در مرحله اول به بانی هیئت تذکر داده می شود در مرحله دوم از یکسری خدمات محروم می شوند مثل قطع آب و برق و برای بار سوم برخورد جدی تر می شود. هیات هایی مجاز هستند که در سایت سازمان تبلیغات ثبت نام کرده باشند واقعیت این است که ما خیلی علاقمند نیستیم عزاداران را مجازات کنیم ولی تاکید می کنم اگر کسی باعث شود که یکی ازعاشقان امام حسین تب کند باید در آن دنیا جوابگو باشد. مقام معظم رهبری فرمودند که من دستورات و پروتکل‌های بهداشتی ستاد کرونا را اجرا می‌کنم. بنابراین حجت تمام شده است. »

وی گفت:« میانگین سنی فوتی های ما به ۷۰ ممیز نیم سال رسیده است اما میانگین سنی در ابتلا فرق می کند ما ده سال ده سال اگر تقسیم بندی کنیم از سن زیر ده سال ما کمتر ۴درصد مبتلا شده اند و سنین ۱۰ تا ۲۰ سال ۹ درصد، سنین ۲۰ تا ۳۰ سال ۱۵ درصد،سنین ۳۰ تا ۴۰ ساله ۱۸ درصد و بقیه افراد بالای ۵۰ سال هستند که مبتلا شده اند. یعنی تقریبا در تمامی سنین میانگین ابتلا متعادل است. اما ۸۰ درصد مرگ و میرهای ما در سنین بالای ۷۰ سال بوده است. ۸۲ درصد مرگ و میرها در کسانی است که بین یک تا چهار بیماری زمینه ای داشته اند.»


احتمال تولید واکسن ایرانی کرونا در آبان ماه سال آینده/برگزاری مراسم در فضای بسته مطلقا ممنوع است – دارو – مراقبت
کپی رایت: منبع مطلب