خانه > سلامت > نیمی از بار بیماری ها به دلیل بیماری های قلبی و عروقی است – بیماری – مراقبت-سلامت

نیمی از بار بیماری ها به دلیل بیماری های قلبی و عروقی است – بیماری – مراقبت-سلامت


سلامت نیوز:معاون مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت:«« نیمی از بار بیماری ها به دلیل بیماری های قلبی و عروقی است و اگر کل هزینه بیماری ها را در نظر بگیرید تقریبا ۴۵ درصد تا ۵۰ درصد آن مربوط به بیماری های قلبی و عروقی است.»

به گزارش سلامت نیوز، دکتر علیرضا مهدوی در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس به مناسبت روز جهانی قلب گفت: «از سال ها قبل برنامه های مختلف برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر داشتیم که تمرکز بر روی عوامل خطر، تغذیه ، فعالیت بدنی و نیز مصرف دخانیات و الکل است با هدف پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت، سرطان ها و بیماری های تنفسی است. چاقی یک بیماری است ولی کنترل وزن در حوزه تغذیه و فعالیت بدنی تعریف می شود و برای هر دوی اینها برنامه داریم. در برنامه ایران پن در کنار تعیین خطر حوادث ده ساله قلبی و عروقی ارزیابی میزان فعالیت بدنی و آموزش و ارزیابی وضعیت تغذیه و آموزش در این زمینه را داریم. طی سالهای گذشته کارشناس تغذیه به مراکز سطح یک اضافه شده که وظیفه مشاوره تغذیه را بر عهده دارند. در زمینه درمان چاقی به صورت دارویی پزشکان این خدمات را در مراکز ارائه می دهند.»

وی گفت:« همزمان با کرونا یکسری خدمات را در دوران قرنطینه متوقف کردیم و خدماتی که ضروری نبود براساس نیاز افراد ارائه می شد ولی در کنار آن یک دستورالعمل هایی را برای کودکان و نوجوانان و بعد برای بزرگسالان ابلاغ کردیم.برای فعالیت بدنی در همین دستورالعمل یکسری راهکارهایی را پیشنهاد کردیم در این دوران بر اصول تغذیه تاکید می شود فعالیت بدنی هم موضوع مهمی است که باید جدی گرفته شود. ابتدا تصور می شد که شیوع کرونا دو سه ماه طول می کشد اما با طولانی شدن شیوع کرونا و اینکه پیش بینی می شود چند سالی با آن درگیر باشیم همه خدمات ما با جدیت و رعایت اصول پیشگیری ادامه پیدا می کند.»

وی در ادامه گفت:« بیمارانی که بیماری های غیرواگیر مزمن مثل بیماری های قلبی ، دیابت و یا فشار خون دارند اگر مبتلا به کووید-۱۹ شوند ممکن است این بیماری در آنها شدیدتر و پرعارضه تر باشد. از یک طرف این مسئله یک تهدید است از طرف دیگر به دلیل همین پاندمی کرونا، ممکن است افراد برای مراقبت بیماری های زمینه ای کمتر به پزشک مراجعه کنند که بیماری آنها را تشدید می کند و کنترل بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد. »

وی درباره آمار روزانه مرگ و میر به علت بیماری های قلبی در کشور گفت:« به صورت تقریبی روزی هزار مرگ داریم و به طور متوسط سالی ۳۵۰ تا ۳۶۰ هزار مرگ داریم که از این میان به طور متوسط ۴۵ درصد یا نیمی از مرگ های کشور به علت بیماری های قلبی و عروقی است.»

وی گفت:«‌ بسیاری از بیمارانی که به علت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ وضعیت وخیمی پیدا می کنند و فوت می کنند ممکن است افراد سالمند باشند یا بیمارانی باشند که بیماری زمینه ای دارند.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز مبنی براینکه بیماری های قلبی و عروقی چقدر هزینه به نظام سلامت کشورمان تحمیل می کند،‌گفت:« نیمی از بار بیماری ها به دلیل بیماری های قلبی و عروقی است و اگر کل هزینه بیماری ها را در نظر بگیرید تقریبا ۴۵ درصد تا ۵۰ درصد آن مربوط به بیماری های قلبی و عروقی است.»
ادامه دارد…


نیمی از بار بیماری ها به دلیل بیماری های قلبی و عروقی است – بیماری – مراقبت
کپی رایت: منبع مطلب