خانه > سلامت > تاثیر خشونت بر سلامت جسم و روان زنان/اورژانس اجتماعی کارآمدترین شبکه برای مداخله در آسیب های اجتماعی – آسیب های اجتماعی – سلامت اجتماعی-سلامت

تاثیر خشونت بر سلامت جسم و روان زنان/اورژانس اجتماعی کارآمدترین شبکه برای مداخله در آسیب های اجتماعی – آسیب های اجتماعی – سلامت اجتماعی-سلامت


سلامت نیوز: معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان، با اعلام تصویب شاخص های عدالت جنسیتی،‌ گفت:« دومین محور شاخص عدالت جنسیتی بحث سلامت است که یکی از شاخص های بسیار مهم برای کیفیت زندگی است. در کشور شاهد افزایش شاخص های سلامت زنان هستیم که نمایانگر سرمایه گذاری های خوب هم در زیرساخت های مربوط به بهداشت و هم زیرساخت های مربوط به درمان است بخصوص توجهی که به مسئله بهداشت باروری شده است. امیدواریم تا آذر ماه اولین اقداماتی که برای این شاخص ها شده در «سامانه رصد و پایش وضعیت زنان و خانواده» وارد شود.»

وی در ادامه گفت:« در ۳۱ استان سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده اجرا می شود. ان شاالله بتوانیم برای ارتقای سلامت زنان شکاف ها و جاهایی که با شاخص های مطلوب فاصله داریم را برطرف کنیم و گام های موثر را برداریم در این زمینه خوب پیش رفتیم ولی چالش هایی وجود دارد. طرح هر خانه یک پایگاه سلامت یکی از طرح های خوب وزارت بهداشت است که در تعدادی از استان ها به صورت پایلوت اجرا می شود که محوریت آن آموزش و توان افزایی زن به عنوان محور خانواده است همچنین اصلاح سبک زندگی محور اصلی سلامت است. امیدواریم بتوانیم اصلاح تغذیه و رفتارهای بهداشتی و توجه به ورزش و توجه به سلامت روان و نشاط را در خانواده ها ترویح دهیم. اینها مباحثی است که به سلامت خانواده و جامعه کمک می کند و نگاه خوب وزارت بهداشت در این طرح نگاهی است که می تواند بسیاری از رفتارهای درست را در جامعه ما نهادینه کند.»

وی افزود:« در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با همکاری وزارتخانه ها های مختلف بحث سلامت روان و خانواده را با تمرکز بر اصلاح مهارت های ارتباطی خانواده داریم که این طرح در سطح ملی اجرا می شود. یکی از محورهای این بحث گفت و گوی بین نسلی است این بهبود مهارت ها به کاهش تنش داخل خانواده کمک می کند. موضوع خشونت رفتاری و لفظی یکی از مشکلات جدی مرتبط با سلامت روان داخل خانواده ها است که مورد توجه دولت است.»
وی با اشاره به بحث شیوع کرونا در کشور گفت:« آموزش از سطح خانواده و اصلاح سبک زندگی و توجه به دستورالعمل های بهداشتی مهم است. استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستشوی دست بسیار مهم است.»

وی خاطرنشان کرد:« در شرایط همه گیری کرونا توجه به سلامت روان اهمیت بسیاری دارد. آثار روانی کرونا بر خانواده ها بسیار سنگین است و بازگشایی مدارس ولو به صورت مجازی مقداری از این بار روانی را کم می کند همچنین تحرک بدنی کافی ولو در داخل منزل ضروری است. افزایش وزن و بیماری‌های متابولیکی جامعه را تهدید می کند و بیماری های قلبی و عروقی و متابولیکی زنان را بیشتر تهدید می کند لذا برای این موضوع باید تلاش و برنامه ریزی بیشتری داشته باشیم.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز درباره خشونت های خانگی و تاثیر آن بر سلامت جسم و روان زنان و برنامه های معاونت زنان برای این مشکل و اینکه آیا لایحه تامین امنیت زنان در این دولت به سرانجام می رسد گفت:« لایحه تامین امنیت زنان در این دولت به سرانجام می رسد و این لایحه یکی از جهت گیری هایی بوده که از ابتدا داشتیم.این لایحه فراز و نشیب های زیادی داشته است امیدواریم ظرف هفته های آینده در کمیسیون لوایح و در دولت تصویب شود ضمن اینکه برای موارد دیگری مثل سن ازدواج و تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند اقداماتی انجام شده است از جمله لایحه کنترل رفتار پدران را طرح کردیم که قتل رومینا باعث شد سریع تر به این لایحه رسیدگی شود و این لایحه به کمیسیون لوایح دولت رفت که تشخیص دادند این لایحه جنبه قضایی دارد و قوه قضاییه روی آن کار کرده است امیدوریم آن را برای دولت ارسال کنند و در دستور کار کمیسیون قرار گیرد. تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند اقدام مهمی در بحث خشونت خواهد بود.»

وی در ادامه گفت:« اورژانس اجتماعی کارآمدترین شبکه برای مداخله در آسیب های اجتماعی است که برای توان افزایی کارشناسان اورژانس نشست های تخصصی برگزار کردیم. در این زمینه بهزیستی هم توجهات لازم را دارد.»

وی گفت:«در شرایط کرونا دو اتفاق در ۴۰ مرکز اورژانس اجتماعی استان ها افتاد. یکی از مشکلات عدم آگاهی مردم از اورژانس اجتماعی است که نمی دانند می توانند از آن در برابر خطری که متوجه آنها می شود کمک بگیرند. مردم در صورت مشاهده خشونت های خانگی علیه کودکان و زنان یا سالمندان می توانند از این ابزار استفاده کنند و هم با تلفن همراه و هم تلفن ثابت به راحتی می توانند به اپراتورهای اورژانس اجتماعی دسترسی پیدا کنند. امسال دو پیامک مهم برای کل مردم ایران ارسال شد یکی از پیام ها در دوران کرونا این بود که ۱۲۳(اورژانس اجتماعی) را به همه مردم ایران معرفی کرد و در ماه بعد هم ۱۸۲۴ خط صدای مشاور را به مردم معرفی کردیم که اتفاق مهمی بود که بعد از آشنایی مردم با این خطوط تعداد تماس ها بالا رفت و با چنین خدماتی که این خدمات توسعه یافته ای است و باید این خدمات را تقویت کنیم و آن را توسعه دهیم.»
ادامه دارد…


تاثیر خشونت بر سلامت جسم و روان زنان/اورژانس اجتماعی کارآمدترین شبکه برای مداخله در آسیب های اجتماعی – آسیب های اجتماعی – سلامت اجتماعی
کپی رایت: منبع مطلب