خانه > سلامت > بشتابید کرونا با تخفیف ویژه – سلامت شهر – سلامت اجتماعی-سلامت

بشتابید کرونا با تخفیف ویژه – سلامت شهر – سلامت اجتماعی-سلامت


سلامت نیوز:فیلم کوتاه بود، اما آب پاکی را ریخت روی دست آنهایی که ادعای نظارت بر اجرای محدودیت را دارند. انتشار ویدئویی از حراجی 39هزار تومانی در شمال‌شهر تهران آن هم در شرایطی که آمار مرگ‌ومیر کرونا به مرز 500 نفر در روز رسیده و تنها چاره پرهیز از تجمعات است باعث خشم افکار عمومی شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،همین خشم و واکنش‌ها بود که اتفاقا باعث پلمب واحد صنفی ارائه‌دهنده این تخفیف و حراجی شد و حتی دادستانی تهران هم به ماجرا ورود کرد تا با این واحد برخورد قضایی صورت گیرد. هرچند پس از مدتی خبری آمد از میزان جریمه 600هزار تومانی برای آن واحد صنفی و احتمالا هنوز به یک هفته هم نرسیده این موضوع در آوار خبرهای دیگر گم شد.

ماجرای رونق تخفیف و حراجی‌ها در عصر کرونا اما ادامه دارد، تفاوتش با آن واحد صنفی تنها در رندانه بودن شیوه تبلیغات آنهاست و بس. با هر محدودیت تازه هم این تخفیف‌ها رنگ عوض می‌کنند و به شکل عجیبی خودشان را همراه با مصوبات تازه ستاد ملی مقابله با کرونا وفق می‌دهند. هرچند در این میان نباید از جذابیت کلمه تخفیف و حراج در باور جامعه ایرانی هم گذشت، باوری که به اشتباه دهه‌هاست در ذهن ما رسوب کرده و باعث شده همچنان فریب کلمات حراج و تخفیف را بخوریم.

پزشکان علیه پزشکان

یکی از اولین مشاغلی که به واسطه فراگیری کرونا مشتریان خود را از دست داد جراحان زیبایی در ایران بود. ایران پس از کشورهای کره‌جنوبی و آمریکا همیشه در صدر فهرست بیشترین انجام عمل جراحی زیبایی بوده است. با اعمال محدودیت‌های شدید در دوره ابتدایی کرونا اما تخفیف‌های آنها کلید خورد. تخفیف‌هایی که گاه تا 60درصد برای انجام عمل زیبایی بینی هم صورت می‌گرفت. از یک‌سو انجام عمل‌های زیبایی در ابتدای دوره فراگیری کرونا ممنوع اعلام شد و از سوی دیگر اما سیل تخفیف‌های وسوسه‌کننده به سوی شهروندان گسیل شده بودند.

هزینه بالای انجام عمل‌های زیبایی و البته وجود مشتریان همیشه در صحنه این نوع عمل‌ها باعث شده بود تخفیف و حراج‌ها هم موفق باشند و شهروندان را به مطب‌های خصوصی و کلینیک‌های زیبایی بکشاند. آن هم در شرایطی که کادر درمانی بیمارستان‌ها زیر بار افزایش یکباره مراجعان بیمار کمر خم کرده است.

روسفیدی کرونا در جمعه سیاه

«ارائه تخفیف جرم نیست!» این پاسخ یکی از برندهای معروف کیف و کفش و پوشاک در ایران است در پاسخ به سوالی که از او می‌کنیم.این‌که در شرایط کنونی که به واسطه افزایش ابتلا و مرگ‌ومیر ارائه چنین تخفیف‌هایی آن هم به شرط حضور اخلاقی است؟ پاسخ‌دهنده البته که پربیراه نمی‌گوید، او می‌گوید طبق مقررات و قوانین و مصوبات عمل کرده است و در هیچ جایی از این محدودیت‌ها هم ارائه تخفیف و حراج منعی ندارد. اما پروتکل‌ها وقتی نقض می‌شود که شهروندان به تخفیف این برند مشهور پاسخ مثبت دهند! متن حراج این برند هم که توسط پنل‌های پیامکی برای برخی از شهروندان ارسال شده جالب توجه است.

در این پیامک نوشته شده «همراه گرامی! با توجه به تصمیم ستاد مبارزه با کرونا مبنی بر تخفیف دوهفته‌ای تخفیفی بلک‌فرایدی 27 تا 30 آبان برگزار می‌شود» نکته جالب انعطاف این فروشگاه در برابر مصوبه تازه ستاد ملی مقابله با کروناست، این‌که چون محدودیت‌های شدید از شنبه آغاز می‌شود پس در سه روز منتهی به آن روز هجوم بیاورید و از تخفیف‌های 30 درصدی استفاده کنید!

مرگ در می‌زند

تجمع هولناک برای استفاده از تخفیف‌های واحد صنفی در شمال تهران نشان از آن دارد که جهل و ناآگاهی نسبت به اتفاقی که در پیرامون ما می‌گذرد همچنان به شکل ناباورانه‌ای بسیار است. داستان رونق حراج‌ها در دوره کرونا هم یک وجه ندارد و در آن همه مقصرند. از دولتی که قرار است نظارت کند و نمی‌کند گرفته تا صاحبان مشاغلی که بی‌مسؤولیت هستند و شهروندانی که بی‌خیال. ناظران بی‌کفایت، کاسبان بی‌مسؤولیت، شهروندان بی‌خیال و مرگی که بی‌واهمه جان می‌گیرد.


بشتابید کرونا با تخفیف ویژه – سلامت شهر – سلامت اجتماعی
کپی رایت: منبع مطلب