خانه > سلامت > Covid19 بو دارد و سگ ها آن را تشخیص می‌دهند – بیماری – مراقبت-سلامت

Covid19 بو دارد و سگ ها آن را تشخیص می‌دهند – بیماری – مراقبت-سلامت


سلامت نیوز: در یک اتاق با نور زیاد، چهار فنجان فلزی معکوس روی فرش قرمز قرار داده شده است که هر یک حاوی یک شیشه کوچک است. یکی از اینها بوی خاصی دارد: “بوی تمرینی”. بیلی و بعد از آن جس به داخل اتاق می آیند. بیلی یک سگ مخصوص است و جس مربی اوست. بیلی کاملاّ هیجان زده است. او همه چیز را بو می کشد – وسایل خانه، مردم، فنجان ها. وقتی او از فنجانی که بوی خاص دارد پیدا می کند، یک مربی دیگر بنام جید با یک صدای کلیک، موفقیت او را نشان می دهد و بیلی پاداش می گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا از گاردین، بویایی سگ ها عالی است. تخمین زده می شود که حداقل ۱۰ هزار برابر بهتر از ما باشد. اما آیا او واقعاً آن بو را پیدا کرده است؟ بیلی ۱۸ ماهه است و این جلسه دوم او است. مربیان – جس، جاید و مارک – امید زیادی به او دارند. و بعد از چند مورد دیگر ، مشخص می شود که او سریعاً فنجان مناسب را پیدا می کند. این فقط اولین مرحله برای بیلی است او در یک دوره آموزشی سریع برای یادگیری بوییدن Covid-19 قرار دارد. البته او با ویروس واقعی کار نمی کند ، بلکه یک نمونه آموزشی برای یادگیری است.

همه چیز از آنجا شروع شد که فردی به کلر گست، که روانشناس رفتاری است گفت سگش دائماً یکی از خالهایش را بو می کشد. او به دکتر عمومی مراجعه کرده، خال را برداشت و متوجه شد که وی دارای ملانوم بدخیم است. گست می گوید: “از آن به بعد تصمیم گرفتم ثابت کنم که سگ ها بوی سرطان و بیماری را تشخیص می دهند.” بعداً او تجربه شخصی خود را اینگونه نوشت: سگی در تمرین شروع به رفتار عجیب و غریب کرد و با نگرانی به من خیره شد. من به پزشک عمومی مراجعه کردم و فهمیدم در مراحل اولیه سرطان پستان قرار دارم”.

سگ ها می توانند سرطان مثانه انسان را نیز تشخیص دهند. اخیراً ، او در کنار پروفسورهای جیمز لوگان در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن و استیو لیندسی از گروه علوم زیستی در دانشگاه دورهام در یک پروژه موفق برای آموزش سگها برای شناسایی مالاریا کار کرده است.

وقتی کوید -۱۹ اتفاق افتاد ، گست دوباره با لوگان و لیندسی کار کرد . جیمز لوگان ۲۰ سال است که در زمینه کنترل بیماری کار می کند و علاقه خاصی به بوی مرتبط با بیماری دارد. او میگوید “ما صدها سال است که این موضوع می دانیم. گزارش های تاریخی از پزشکانی وجود دارد که بیماری افراد را فقط با استشمام آنها تشخیص می دادند . ” تب زرد بوی قصابی می دهد ، سل بوی نان قهوه ای کهنه می دهد”. اخیراً مطالعات نشان داده که ویروس های تنفسی را می توان از طریق بویی که تولید میکنند تشخیص داد. “ویروس ها خود بو ایجاد نمی کنند. هنگامی که ویروس سلول های ما را آلوده کرده باشد ، این می تواند بر روی سیستم های مختلف بدن اثرات ضربتی داشته باشد ، که در نتیجه بوها از طریق پوست و نفس ما آزاد می شوند. بنابراین یک احتمال بسیار قوی وجود دارد که ویروس کرونا نیز بوی مشخصی تولید کند. ”

لیندسی میگوید نمونه ها از بیمارستان ها ، داوطلبان ، افراد با نتیجه ی تست مثبت و درجه های مختلف بیماری و همچنین موارد بدون علامت جمع آوری می شود. آنها یک شب جوراب ، تی شرت و ماسک می پوشند. سپس نمونه ها به سگ های تشخیص پزشکی ارسال می شوند تا ببینند آیا سگ ها آنچه را که به طور خلاصه از بخش ها شنیده اند تأیید می کنند یا خیر. Covid-19 بو دارد. لوگان می گوید: “برخی از مردم آن را به عنوان بوی شیرین توصیف کرده اند.”

لوگان می گوید: “ما به دنبال جایگزینی آزمایش بالینی نیستیم.” وی گفت: “ما مشتاق استفاده از سگ در شرایط بسیار خاص هستیم ،مثلاّ جایی که باید خیلی از افراد را سریعاً رد کنیم. فرودگاه ها ، استادیوم های ورزشی ، ایستگاه های قطار ، دانشگاه ها ، خانه های بهداشت. ”

آنها هنوز در مرحله انتشار نتایج خود نیستند ، اما هدف آنها این است که به محض وجود اطلاعات کافی ، اطلاعات را منتشر کنند تا نشان دهد چقدر سگ ها می توانند ویروس کرونا را تشخیص دهند. قبل از عملی شدن هر کاری ، چندین بررسی مستقل انجام خواهد شد.


Covid19 بو دارد و سگ ها آن را تشخیص می‌دهند – بیماری – مراقبت
کپی رایت: منبع مطلب