خانه > سلامت > برای خرید مواد غذایی سالمتر به نشانگر تغذیه ای توجه کنید – مواد غذایی – تغذیه-سلامت

برای خرید مواد غذایی سالمتر به نشانگر تغذیه ای توجه کنید – مواد غذایی – تغذیه-سلامت


سلامت نیوز: الگوي غذايي نامناسب به صورت مصرف زياد قند، نمك و چربي مهمترين دليل ابتلا به بيماري‌هاي غير واگير است و پيامد مصرف زیاد مواد قندی و چربی و روغن، اضافه وزن و چاقیاست که در شرایط فعلی بحران کرونا، یک عامل خطر مهم ابتلا به کووید 19 می باشد.

به گزارش سلامت نیوز، نشانگر رنگي تغذيه اي بر روي بسته بندي تمامي محصولات غذايي و آشاميدني درج شده است و شهروندان مي توانند با مطالعه اين برچسب و مشاهده رنگ هاي مختلف بر روي آن، مواد غذايي مناسب خود را انتخاب و خريداري كنند. نشانگرهای رنگی تغذیه ای شامل اطلاعات مربوط به میزان انرژی، قند، چربی کل، نمک و اسیدهای چرب ترانس در هر سهم از ماده غذایی است. در مورد مواد غذایی که سهم مشخصی برای آنها تعریف نشده، مقادیر مواد مغذی در ۱۰۰ گرم یا ۱۰۰ میلی لیتر از آن مواد غذایی بیان می شود. مقدار انرژی بر حسب کیلوکالری و مقادیر سایر مواد مغذی بر حسب گرم ذکر می شود.

نشانگر میزان انرژی، بدون رنگ است؛ ولی نشانگر سایر مواد مغذی با رنگهای سبز، نارنجی و قرمز مشخص می شود.

رنگ هر نشانگر چه چیزی را بیان می کند؟
رنگ قرمز: این رنگ نشان دهنده بالا بودن ماده مورد نظر در محصول غذایی می باشد که احتیاط در مصرف آن برای افراد با چربی و قند خون بالا لازم است.
رنگ نارنجی: این رنگ نشان دهنده میزان متوسطی از ماده مورد نظر در محصول غذایی می باشد و مشکلات تغذیه ای خاصی را ایجاد نمی کند ولی به مصرف کننده هشدار می دهد از مصرف مکرر این محصول غذایی پرهیز کند.
رنگ سبز: رنگ سبز نشان دهنده بهترین محدوده تغذیه ای برای تمام مصارف بوده و از نظر تغذیه ای برای کسی مشکل ساز نمی باشد، تمامی موارد ذکر شده را به میزان مناسبی داشته و به عنوان محصول سالم توصیه می شود.
یک نمونه نشانگر رنگی تغذیه¬ای را در زیر مشاهده می کنید:

در هنگام خرید مواد غذایی دارای نشانگر رنگی تغذیه ای به موارد زیر توجه کنید:

– افراد داراي فشار خون نبايد مواد غذايي حاوي نمك زياد را مصرف كنند. اين افراد مي تواند با توجه به نشانگر رنگي تغذيه اي، از خريد مواد غذايي با نمك بالا خودداري كنند. رنگ زرد نشان احتياط و رنگ قرمز نيز نشان محدوديت مصرف است.

-محصولات با تعداد نشانگر سبز بیشتر باید در اولویت خرید و مصرف قرار بگیرند.

-همواره در انتخاب و مقایسه مواد غذایی از گروه های یکسان، مثلا دو نوع پنیر، رنگ سبز نسبت به رنگ زرد و رنگ زرد نسبت به رنگ قرمز باید در اولویت خرید قرار بگیرد.

-مصرف مواد غذایی دارای نشانگرهای قرمز باید در رژیم غذایی روزانه محدود گردد.


برای خرید مواد غذایی سالمتر به نشانگر تغذیه ای توجه کنید – مواد غذایی – تغذیه
کپی رایت: منبع مطلب