خانه > سلامت > چرا با وجود«کوویران» به واکسن خارجی نیاز داریم؟ – دارو – مراقبت-سلامت

چرا با وجود«کوویران» به واکسن خارجی نیاز داریم؟ – دارو – مراقبت-سلامت


سلامت نیوز: «این عزیزان در شش هفت ماه گذشته واکسن خارجی رو قبول نداشتند . کلا واکسن را قبول نداشتند. مصاحبه ‌های آن‌ها موجود است. یادتان رفته می‌گفتند واکسن روسی نمایش است؟ یادتان رفته می‌گفتند واکسن‌ها فقط جنبه اقتصادی دارند؟ یادتان رفته می‌گفتند واکسن فقط هفتاد روز ایمنی‌زایی دارد؟»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، چند روزی از شروع مرحله تست انسانی واکسن ایرانی کرونا، «کوویران»، گذشته است، واکسنی که بسیاری از پزشکان نسبت به موفقیت آن در ریشه‌کن کردن کرونا در ایران امیدوار هستند، اما انتقاداتی هم نسبت تاخیر در ساخت این واکسن وجود دارد.

کوویران در حالی وارد فاز اول آزمایش انسانی شده است که هم اکنون چندین شرکت در دنیا فاز دوم این مرحله را هم به پایان رسانه‌اند و دریافت مجوز استفاده از تزریق اضطراری این واکسن، واکسیناسیون شهروندان خود را با اولویت‌بندی‌های مختلف شروع کرده‌اند.

بسیاری از کشورهای دیگر هم این واکسن‌ها را پیش خرید کرده‌اند و نسبت به تزریق آن در چند ماه آینده برنامه‌ریزی کرده‌اند، مقامات در ایران گفته‌اند که دستور خرید واکسن کرونا صادر شده است.در همین رابطه دیروز محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، از انعقاد قرارداد خرید بیش از ۲۰ میلیون دوز واکسن خارجی کرونا خبر داد و گفت: «قرارداد خرید ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کووکس منعقد شده است و در حال توافق برای خرید حدود ۴ میلیون دوز واکسن از چین هستیم.»

با این وجود به نظر می‌رسد مسئولین برای واکسیناسیون اکثر جمعیت کشور به واکسن‌های داخلی از جمله «کوویران» باور دارند، واکسنی که گفته می‌شود احتمالا پایان آزمایش‌های انسانی و تولیدش احتمالا تا بهار طول می‌کشد.

اما برخی از کارشناسان باور دارند که با توجه به احتمال افزایش شیوع بیماری در زمستان، ایران باید زودتر به خرید واکسن خارجی بپردازد. محمدرضا هاشمیان فوق تخصص آی‌سی‌یو بیمارستان مسیح دانشوری و استاد دانشگاه علوم پزشکی، در این رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: «این کار بزرگی بود که صورت گرفت و نشان داد که باید قدر دانشمندان کشور را بدانیم و زودتر از این شروع به کار کنیم، به جای این که انقدر دیر شود این کار می‌توانست شش ماه قبل صورت بگیرد. وزارت بهداشت باید دانشمندان خود را شناساسیی کرده و به آن ها اعتبار بدهد. قبلا دیدیم که چه در قضیه واکسن چه ماجراهای دیگر، عکس این اتفاق رخ داده است.»

به طور کلی روال ساخت یک واکسن به چه شکلی است و ما در کدام مرحله هستیم؟

به طور کلی یک پروپوزال برای ساخت هر واکسنی وجود دارد، وقتی مرحله آزمایش حیوانی یک واکسن تمام می‌شود، مراحل انسانی در سه فاز صورت می‌گیرد و بعد نتایج به سازمان جهانی بهداشت ارسال می‌شود و اگر آن‌ها مجوز بدهند، انبوه سازی و تزریق واکسن شروع می‌شود. البته در مورد کرونا شرایط متفاوت است و برخی کشورها با مجوزهای اضطراری از طرف کشور خود شروع به تزریق واکسن می‌کنند، موضوعی که گفته شده در ایران هم صورت می‌گیرد.

اما مراسمی که برای شروع آزمایش انسانی واکسن برگزار شد به شکلی بود که انگار کوویران در آزمایش‌های انسانی هم موفق بوده است، آیا برگزاری چنین مراسم‌هایی برای شروع آزمایش انسانی عادی است؟

وقتی واکسن آکسفورد وارد مرحله آزمایش انسانی شد، به این شکل ارائه شد. اتفاقی که هفته پیش رخ داد هم سطح بالایی داشت. ما به عنوان پزشک قبلا هم درخواست کرده بودیم واکسن هایی که مشغول کار آزمایی در فاز ۳ هستند در ایران هم کار آزمایی انجام دهند اما انجام نگرفت. و به علت کم توجهی وزارت بهداشت کارآزمایی واکسن داخلی هم با تاخیر شروع شد.ما دانشمندان خوبی در زمینه بیوتکنولوژی داریم و به نظرم اگر به جوانان وطنی اعتماد می‌شد الان مثل قزاقستان در فاز سه واکسن داشتیم.

به نظر شما با این کار سطح توقع‌ها بالا نرفت؟

وقتی واکسن به دختر سازنده هم تزریق می شود، این یعنی میزان اطمینان به واکسن بالاست و مطالعه ی بزرگی پشت این واکسن وجود دارد. اما مسئله این است که خارج از گروه سازنده، ما دوست داریم خود اعضای وزارت بهداشت که زمانی با واکسن مبارزه می کردند، هم در این تحقیقات شرکت کنند. اگر این‌ها از واکسن خارجی استفاده کنند نشان می‌دهد اعتقادی به واکسن ایرانی ندارند.

این کار بزرگی بود که صورت گرفت و نشان داد که باید قدر دانشمندان کشور را بدانیم و زودتر از این شروع به کار کنیم، به جای این که تا این حد دیر شود این کار می‌توانست شش ماه قبل صورت بگیرد. وزارت بهداشت باید دانشمندان خود را شناساسیی کرده و به آن‌ها اعتبار بدهد. قبلا دیدیم که چه در قضیه واکسن چه ماجراهای دیگر، عکس این اتفاق رخ داده است.

چرا فکر می‌کنید برخی از مسئولان وزارت بهداشت به واکسن اعتقاد ندارند؟ مگر همین کار زیر نظر وزارت بهداشت صورت نمی‌گیرد؟

این عزیزان در شش هفت ماه گذشته واکسن خارجی رو قبول نداشتند . کلا واکسن را قبول نداشتند. مصاحبه ‌های آن‌ها موجود است. یادتان رفته می‌گفتند واکسن روسی نمایش است؟ یادتان رفته می‌گفتند واکسن‌ها فقط جنبه اقتصادی دارند؟ یادتان رفته می‌گفتند واکسن فقط هفتاد روز ایمنی‌زایی دارد؟ یا می‌فرمودند برای تولید واکسن هفت سال نیاز است؟ حتی می‌گفتند ویروس مدام دچار جهش می شود و واکسن تاثیری نخواهد داشت. الان برخی از هموطنان ما به این حرف ها فکر می‌کنند، برخی هنوز از بنده می پرسند که آقای دکتر واقعا واکسن ها ۷۰ روز ایمنی زایی دارند و یا اینکه آیا این واکسن‌ها تله ای برای درآمدزایی کشورهاست؟

چون این مصاحبه ها هنوز موجود است بخاطر از بین بردن شبهات الان باید اعتماد سازی کنند و ثابت کنند که واکسن نمایش نیست و تنها جنبه ی اقتصادی ندارد، بلکه نجات دهنده‌ی جان انسان‌هاست. بنده اطمینان دارم ایران ما در آینده نزدیک واکسن و یا واکسن‌هایی تولید می‌کند ولی باز هم تاکید می کنم تا تاییدیه گرفتن واکسن خودمان نیازمند واکسن خارجی هستیم. یادمان نرود زمستان در پیش است.


چرا با وجود«کوویران» به واکسن خارجی نیاز داریم؟ – دارو – مراقبت
کپی رایت: منبع مطلب