خانه > سلامت > ۴ خاصیت بی‌نظیر روغن نعناع برای سلامتی – سلامت – زندگی سالم-سلامت

۴ خاصیت بی‌نظیر روغن نعناع برای سلامتی – سلامت – زندگی سالم-سلامت


سلامت نیوز: گیاه نعناع قرن هاست که در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و زمانی که از آن برای آرامش معده استفاده می‌شد حداقل تا مصر باستان، یونان و روم گسترش می‌یافت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا از اینسایدر، امروزه، روغن معطر نعناع، نوعی فرم غلیظ که از تقطیر برگها به وسیله بخار بدست می‌آید، توسط جامعه پزشکی برای درمان انبوهی از بیماری‌های روزمره توصیه می‌شود.

۱- روغن نعناع ممکن است به تسکین سردرد و میگرن کمک کند

تحقیقات نشان داده است که استفاده از روغن نعناع روی پیشانی و شقیقه می‌تواند برای درمان سردرد و میگرن مفید باشد.

در یک بررسی در سال ۲۰۱۶ اشاره شده است که روغن نعناع برای درمان سردردهای تنشی در بزرگسالان و کودکان بالای ۶ سال توصیه می‌شود. نویسندگان این بررسی اظهار داشتند که حتی ممکن است به اندازه استامینوفن (پاراستامول یا تایلنول) ، داروی رایج بدون نسخه برای تسکین درد، موثر باشد.

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۰ ، نشان داده شد که منتول موضعی نسبت به دارونما در کاهش درد میگرن بدون هاله موثر است.

دانشمندان دقیقاً مطمئن نیستند که روغن نعناع چگونه سردرد و میگرن را تسکین می‌دهد، اما تصور می‌شود که با شل کردن عضلات اطراف جمجمه می‌تواند سبب کاهش درد شود.

اگر بعد از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه روغن نعناع درد تسکین پیدا نکرد، توصیه می‌شود که بیماران از مسکن‌های خوراکی استفاده کنند.

۲- روغن نعناع ممکن است حالت تهوع را کاهش دهد

استنشاق بوی روغن نعناع فلفلی – یا استفاده از چند قطره روغن نعناع به پارچه مرطوب و استفاده از آن روی پیشانی حالت تهوع را در والدین باردار، بیمارانی که شیمی درمانی می‌کنند و بیمارانی که از جراحی بهبود می‌یابند کاهش می‌دهد.

در واقع همان ویژگی‌های شل کنندگی عضلانی که روغن نعناع برای سردرد ارائه می‌دهد احتمالاً باعث تسکین حالت تهوع می‌شود. همچنین ممکن است عمل تنفس آهسته و عمیق هنگام استنشاق روغن نعناع در واقع مسئول برخی از موارد باشد.

3- از روغن نعناع می‌توان به عنوان درمانی برای IBS استفاده کرد

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری پیچیده است که عوامل مختلفی در ایجاد علائم آن موثر هستند، بنابراین بهترین درمان در هر بیمار متفاوت است.

استفاده از روغن نعناع برای درمان علائم IBS ، به ویژه درد شکم، در چندین آزمایش بالینی بر روی انسان مورد حمایت قرار گرفته است. یک متاآنالیز در سال 2019 نشان داد که افراد مبتلا به IBS که از روغن نعناع استفاده می‌کنند، 2.4 برابر بیشتر از کسانی که دارونما مصرف کرده اند، تسکین علائم کلی را تجربه می‌کنند و به ویژه 1.8 برابر بیشتر تسکین درد شکمی را تجربه می‌کنند.

عملا هیچ داروی تجویزی برای درمان IBS در کودکان تأیید نشده است، بنابراین اغلب روغن نعناع را برای درد شکم کودکان توصیه می‌کنند.

روغن نعناع از جهات مختلفی به IBS کمک می‌کند. اگرچه محققان هنوز در حال بررسی مکانیسم‌های دقیق هستند، مدت هاست که تصور می‌شود روغن نعناع فلفلی دارای خواص ضد اسپاسم است، که ممکن است بافت عضلانی صاف دستگاه گوارش پایین را در افراد مبتلا به IBS شل کند.

۴-روغن نعناع ممکن است خارش را آرام کند

مطالعاتی در مورد بررسی اثر روغن نعناع در درمان خارش ناشی از گزش حشرات، بثورات پوستی یا جای زخم‌های بهبود یافته وجود دارد.

روغن نعناع به دلیل اثرات خنک کنندگی پوست و حواس پرتی اعصاب اطراف لکه خارش دار، ممکن است به تسکین خارش کمک کند. روغن نعناع نباید روی پوست آسیب دیده استفاده شود، زیرا می‌تواند زخم را بیشتر بسوزاند یا تشدید کند.


۴ خاصیت بی‌نظیر روغن نعناع برای سلامتی – سلامت – زندگی سالم
کپی رایت: منبع مطلب