خانه > سلامت > مردم چشم انتظار واکسن کرونا – سلامت اجتماعی-سلامت

مردم چشم انتظار واکسن کرونا – سلامت اجتماعی-سلامت


سلامت نیوز:واکسیناسیون کرونا در کشورمان با استفاده از دوزهای نخستین محموله وارداتی واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه و با تزریق آن به فرزند سعید نمکی، وزیر بهداشت و شماری از اعضای کادر درمان آغاز شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،این درحالی است که تاکنون ۳هزار نفر از کادر درمان واکسینه شده‌اند و رئیس سازمان غذا و دارو از واردات دو میلیون دیگر از دوز واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه تا اواسط اسفند به ایران خبر داد. همان‌طور که شانه ساز اعلام کرده است: «اولین گروه دریافت کننده واکسن پرسنل آی سی یو و همچنین پرسنلی که به طور مستقیم با بیماران مبتلا به کووید_ ۱۹ سر و کار دارند، خواهند بود و بعد به ترتیب نیز گروه‌های سالمندان و بیمارانی که به دلیل نیاز و ویژگی‌‌های بیماری‌شان باید حتما در پروتکشن اصلی قرار بگیرند و بعد از آن، گروه‌های دیگر واکسن را دریافت می‌کنند.»

به گفته دیگر مسئولان ٨ میلیون و ٧٠٠ هزار نفر سالمند داریم که بالای ۶۵ سال هستند و در اولویت دوم و گروه ١۶ تا ۶۴ سال با بیماری زمینه‌ای در اولویت بعدی قرار دارند. ٣٠ بهمن ١٠٠ هزار دوز و ١٠ اسفند ٣٠٠ تا ۴٠٠ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی روسیه وارد خواهد شد. روز سه‌شنبه بود که اولین فردی که واکسن روسی را دریافت کرد، پارسا نمکی، فرزند سعید نمکی، وزیر بهداشت که پیش از این و با توجه به حرف‌ و حدیث‌ها در رابطه با واکسن روسی کرونا گفته بود: «با هدف جلب اعتماد عمومی و برطرف شدن هرگونه شائبه، تزریق واکسن را از خانواده خودم شروع خواهم کرد.»، واکسن زد.

سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت و آموزش پزشکی، روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه طی مراسمی در بیمارستان «امام خمینی» تهران اعلام کرد واکسیناسیون در سراسر کشور در ۶۳۵ بیمارستان دولتی،‌ خصوصی و خیریه برای کارمندان شاغل در بخش‌های آی‌سی‌یو آغاز شده است. به گفته او پرستاران،‌ پزشکان و نیروهای بهیار از جمله‌ گروه‌های دریافت‌کننده واکسن خواهند بود. پیش‌تر سعید نمکی در واکنش به انتقادها به کیفیت و کارایی واکسن «اسپوتنیک وی» که واردات آن به کشور به صورت ناگهانی و طی سفر محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه، به مسکو اعلام عمومی شد، گفته بود «به کوری چشم خیلی‌ها» این واکسن را اول به «خانواده خودمان» تزریق می‌کنیم.

پيام رئيس جمهور به وزير بهداشت
در مراسم رسمي آغاز واکسيناسيون که با سخنراني رئيس‌جمهور،‌ صورت گرفت فرزند وزير بهداشت اقدام به تزريق اين واکسن کرد. حسن روحاني نيز در مراسم آغاز واکسيناسيون سراسري عليه بيماري کرونا با ابلاغ دستور انجام اين طرح خطاب به وزير بهداشت که فرزند خود را براي تزريق اولين واکسن، پيشگام ساخته بود، گفت:

«همه مسئولان اين کشور و همه ما بدون استثناء اگر اعلام مي‌کنيم که واکسني به عنوان واکسن قابل‌ اعتماد شناسايي شده است، بايد آماده تزريق اين واکسن باشيم و در اين زمينه پيشگام شويم تا مردم بدانند اگر چيزي را اعلام مي‌کنيم به آن اعتقاد داريم. اينکه شما گفتيد من فرزند خود را براي تزريق اولين واکسن انتخاب کردم، از اينکه مي‌گفتيد خودم را انتخاب کرده‌ام ارزش بيشتري دارد چرا که آدم فرزند جوان و برومند خود را بيش از جان خود دوست دارد و شما او را پيشگام اين طرح واکسيناسيون کرده‌ايد.»

برنامه چهار مرحله واکسيناسيون کرونا
حدود يک ماه پيش وزارت بهداشت سند ملي واکسيناسيون کشور را تصويب کرد، سندي که اگرچه منتشر نشده است، اما کليات آن توسط مسئولان وزارت بهداشت اعلام شده است. محمدمهدي گويا، به خبرآنلاين گفته بود: «اولين گروه کادرهاي بهداشتي درماني هستند که در خط اول قرار دارند، گروه دوم افراد پرخطر هستند، بعد گروه سوم برخي از مشاغل خاص هستند، مثل کسي که راننده وسايل نقليه عمومي است، بعد هم بقيه شهروندان.» در واقع برنامه واکسيناسيون کشور، در چهار فاز مختلف اجرا مي‌شود که روند آن از اين قرار است؛ فاز اول، زمستان 1399؛ فاز اول واکسيناسيون کرونا، از 21 بهمن شروع شد و قرار است در اين مرحله به کارکنان بهداشت و درماني در خط اول مبارزه با بيماري و افراد بسيار پرخطر واکسن تزريق شود.

اين گروه شامل سالمندان مستقر در آسايشگاه‌ها و جانبازان شيميايي و بالاي 50 درصد و سالمندان بالاي 65 سال در خانه سالمندان و مبتلا به بيماري زمينه‌اي نيز است. براين اساس يک ميليون و 300هزار نفر در اين فاز واکسينه مي‌شوند و به 2 ميليون و 600هزار دوز واکسن نياز است، تاکنون 10هزار دوز از اين تعداد تامين شده است و قرار است در روزهاي آينده تعداد بيشتري واکسن اسپوتنيک وارد کشور شود.

فاز دوم، بهار و تير 1400؛ در فاز دوم که از ابتداي 1400 آغاز مي‌شود، به چهار گروه افراد بالاي 65 سال به ترتيب در گروه‌هاي 5 ساله از بالا به پايين، افراد بالاي 65 سال با حداقل يک بيماري زمينه‌اي، افراد 16 تا 64 سال با حداقل يک بيماري زمينه‌اي و افرادي که به‌خاطر شغل‌شان با مردم در تماس‌اند واکسن تزريق خواهد شد.

عليرضا رئيسي، سخنگوي ستاد ملي مبارزه با کرونا، در اين رابطه گفته بود: «در فاز دوم ساير گروه‌هاي پر خطر مثل سالمندان بالاي 60 سال که در گروه‌هاي مختلف «80 تا 85 سال، 75 تا 80 سال، 70 تا 75 سال، 65 تا 70 و 60 تا 75 سال» رتبه بندي مي‌شوند. اين گروه‌ها از بالا به پايين براي دريافت واکسن اولويت‌بندي مي‌شوند. افراد 16 تا 64 سال نيز که داراي بيماري زمينه‌اي هستند مثل دياليزي‌ها، سرطاني‌ها و … بر اساس شرايط اولويت بندي مي‌شوند.» اين يعني حداقل 6.4 درصد از جمعيت کشور يعني 5ميليون و 120هزار نفر در اين مرحله واکسينه مي‌شوند. فاز سوم، مرداد تا آذر 1400؛ در اين بخش سه گروه افراد ساکن در مراکز تجمعي، افراد 55 تا 65سال بدون بيماري زمينه‌اي و افراد در مشاغل ضروري و کارکنان بهداشت که در خط اول مواجهه نيستند مورد واکسيناسيون قرار مي‌گيرند.

رئيسي گفته بود: «فاز سوم براي افراد حاضر در مراکز پر تجمع است يعني افرادي که ريسک ابتلا به بيماري در آن‌ها به نسبت فاز قبل کمتر است.» فاز چهارم، زمستان 1400؛ و در فاز نهايي و چهارم واکسيناسيون کرونا که احتمالا يک سال ديگر شروع مي‌شود، به عموم مردم واکسن کروناويروس تزريق مي‌شود. با توجه به واکسيناسيون حدود درصد جمعيت در فاز اول و دوم کرونا در کشور، انتظار مي‌رود که حداقل تا چند ماه آينده وضعيت پاندمي در کشور کنترل نشود.

رکسانا مصلحي، اپيدميولوژيست ژنتيکي از دانشگاه ايالتي نيويورک، در اين رابطه به خبرآنلاين گفته بود: «مي‌شود پيش‌بيني کرد که اگر به زودي و تا اواسط تابستان به درصد بالايي از مردم واکسن نزنيم، پائيز بدي خواهيم داشت. اگر حداقل حدود 70درصد افراد تا تابستان واکسن تزريق کرده باشند، پاييز مي‌توانيم بگوييم که در حال کنترل اپيدمي هستيم.» البته اين سرعت در واکسيناسيون شهروندان نسبت به کروناويروس تنها مربوط به ايران نيست، تزريق واکسن هنوز در بسياري از کشورها شروع نشده است و کشورهاي انگشت‌شماري موفق به واکسيناسيون بالاي 10درصد جمعيت خود شده‌اند.

آمار کرونا در ثبات
در اين بين و از روز سه شنبه (21 بهمن) تا چهارشنبه (22 بهمن) 61 نفر بر اثر ابتلا به کرونا جانباختند و تعداد جانباختگان بيماري در کشور نيز به 58 هزار و 686 تن رسيد. همچنين بر اساس معيارهاي قطعي تشخيصي،7585 بيمار جديد مبتلا به کوويد_19 در کشور شناسايي شد که 611 نفر از آنان بستري شدند. مجموع بيماران کوويد_19 در کشور به يک ميليون و 488 هزار و 981 نفر رسيد.

3743 نفر از بيماران مبتلا به کوويد_19 در بخش‌هاي مراقبت‌هاي ويژه بيمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. بر اساس آخرين تحليل‌ها، 36 شهرستان در وضعيت نارنجي، 178 شهرستان در وضعيت زرد و 234 شهرستان نيز در وضعيت آبي قرار دارند. شهرستان‌هاي عجب شير در آذربايجان شرقي، اردستان در اصفهان، اسفراين در خراسان شمالي، گرمسار در سمنان، بافت در کرمان، پاوه در کرمانشاه، بندرگز و کردکوي در گلستان، آستانه اشرفيه، بندرانزلي، رشت، رودبار، رودسر، صومعه سرا و لاهيجان در گيلان، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جويبار، رامسر، ساري، سوادکوه، قائمشهر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران، بستک، بندرلنگه و قشم در هرمزگان، بهار، تويسرکان و رزن در همدان و ابرکوه در يزد در وضعيت نارنجي قرار دارند.


مردم چشم انتظار واکسن کرونا – سلامت اجتماعی
کپی رایت: منبع مطلب